Posle neuspelih pregovora sa predstavnicima Vlade o o povećanju plata četiri reprezentivna sindikata u prosveti organizovala masovnu obustavu nastave širom Srbije i veliki protest u Beogradu
“Opet ste nas prevarili”, jedan je od dominantnih transparenata istaknutih na protestu provetnih radnika iz raznih krajeve Srbije koji su se juče okupili ispred nacionalnog parlamenta odakle su centralnim ulicama Beograda uputili ispred sedišta republičke Vlade. Učesnici protesta nosili su i poruke: „Rušenje prosvete, Srbija bez budućnosti“, “Čovek se drži za reč”, „Rušenje prosvete je izdaja Srbije“, „Ako vas zbog naše plate nije blam, provedite vi sa decom jedan dan“, „Ne odustajemo“…
Ključni zahtevi masovnog protesta, inače često javno isticani tokom godine, bili su poboljšanja materijalnog položaja i bezbednosti zaposlenih u školama i predškolskim ustanovama. To praktično znači da Vlada mora poštovati Prokolol potpisan sa reprezentativnim sindikatima prosvetara u oktobru prošle godine kojim je predviđeno da osnovna plata školskog nastavnika mora biti podignuta na nivo prosečne zarade u Srbiji.
Posle više neuspelih pregovora sa predstavnicima Vlade koji su ostali pri stavu da država nema novca za bilo kakav rast plata prosvetara do kraja godine, te da će nastavnicima od 1. januara primanja povećati za 12 odsto a nenastavnom osoblju za osam procenata, sva četiri reprezentativna sindikata radnika u obrazovanju ostala su pri ranije zakazanom jednodevnom štrajku i protestnom skupu u Glavnom gradu.
Da Vlada poštuje dogovor
Predstavnici reprezentativnih sindikata poručili su juče sa protesta u Beogradu da više neće učestvovati u bilo kakvim pregovorima dok se ne ispuni ono što je sa Vladom dogovoreno i potpisano pre godinu dana. Prema njihovim podacima saopštenim na skupu, u nekom vidu protesta učestvovalo je približno 90 odsto škola u Srbiji, dok je nastava bila obustavljena u više od 1.000 obrazovnih ustanova.
Na početnom okupljanju ispred Doma Skupštine Srbije govornici su ukazivali na težak položaj zaposlenih u obrazovanju koji, kako je rečeno, ozbiljno preti budućnosti profesije koje je temelj svakog civilizovanog društva. Sindikalni predstavnici su naveli i da im je u razgovoru sa premijerom Milošem Vučevićem, dan uoči protesta, saopšteno da nema bolje ponude od januarske povišice za 12 odsto za nastavno i osam odsto za nenastavno osoblje. Reprezentativni sindikati time nisu zadovoljni, i zahtevaju da povećanje plata bude jednako za sve zaposlene u školama. Na skupu je rečeno i da se sindikalni predstavnici prosvetara u nekim sredinama ucenjuju i zastrašuju kako bi odustali ili ublažili svoje zahteve. Posebno je naglašeno da su direktori predškolskih ustanova pretnjama sprečili vaspitače da se pridruže generlanoj obustavi rada i protestu.
Sa bine ispred zgrade parlamenta pozvani su predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić i ministar finansija Siniša Mali da se, kao nekadašnji učenici obližnje Pete beogradske gimnazije, pridruže protestu. Istovremeno je od ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović zatraženo da podnese ostavku zato što ne uvažava nastavnike i šalje pisma direktorima škola tražeći sankcije protiv njih čime Ministarstvo prosvete pretvara u „Ministarstvo potere“.
Najveći protest do sada
Posle skupa ispred Skupštine koji je trajao koliko i jedan školski čas, kako je rečeno sa kamiona-bine, protest se šetnjom centralnim ulicama Beograda preselio pred zgradu Vlade Srbije. U protestnoj šetnji učestvovalo je približno 6.200 prosvetnih radnika, saopštio je Arhiv javnih skupova koji je do te procene došao neposrednim brojanjem sa snimka cele kolone. “Ovo je bio najveći protest prosvetnih radnika koji je dosad organizovan u Srbiji“, naveli su iz Arhiva javnih skupova.
U nastavku protesta ispred zgrade Vlade okupljenima su se obratili predsednici i drugi predstavnici četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika.
Vučević: Za više nema para
Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Dobrivoje Marijanović naglasio je da je Vlada glavni krivac za obustave rada i protestna okupljanja radnika u obrazovanju i da reprezentativnm sindikati neće ulaziti u nove pregovore dok ne budu imali „nešto konkretno u odnosu na papir koji su potpisali“.
Predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić kazala je da bi protest u Beogradu bio još masovniji da se u nekim gradovima nisu “naprasno pokvarili” autobusi koji je trebalo da prevezu nezadovoljne prosvetare iz unutrašnjosti. Izrazila je i zadovoljstvo zbog podrške koju su građani pokazivali prosvetarima tokom njihove protestne šetnje ulicama Beograda.
Predsednik Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije “Nezavisnost” Srđan Slović rekao je da u pregovorima Vlada nije pokazala razumevanje za argumentovane zahteva sindikata koji su bili utemeljeni na zaostajanju plata u obrazovanju i prošlogodišnjem dogovoru da se primanja nastavnog kadra povećaju već u ovoj godini. Ukazao je da ovakvo stanje škodi ne samo obrazovnom sistemu, nastavnicima i drugim zaposlenima u školama već i učenicima.
Sramni pritisci iz MUP-a
Predstavnica Sindikata obrazovanja Srbije Merlin Trajković obratila se u ime zaposlenih u predškolskom vaspitanju ističući da vaspitači nisu krivi što se zatvaraju vrata vrtića, već je to Vlada. Kazala je i da je sramno to što su iz Ministarstva unutrašnjih poslova poslednjih dana zvali i proveravali zaposlene u predškolskim ustanovama.
Vesna Vojvodić iz GSPRS „Nezavisnost“ zapitala je kako to da ima para za nacionalne stadione i naoružanje, za jelke na trgovima, za parade šunda i kiča i leteće automobile, za Premijer ligu, za povećanje plate guvernerke od preko 100.000 dinara, za ministarku prosvete koja mesečno dobije više od četiri prosvetna radnika. Samo nema para za prosvetu koja je uvek bila najbolja odbrana Srbije. Ukazala je na neshvatljivu neodgovornost „krunisanih glava” a pominjanje ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović koja se, kako je navela Vojvodić, sva razneži kada čuje za Nacionalnu čitanku, pratili su zvižduci i povici „ostavka“.
Posebno burnim negodovanjem bilo je propraćeno pominjanje ministra finansija Siniše Malog i predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić. „Znamo da se čovek drži za reč, a za šta mi da držimo ovu državu. Čemu da učimo decu?“, upitala je Snežana Romandić iz Unije škola Beograda.
Predstavnica Sindikata obrazovanja Beograda Snježana Pavlović naglasila je da prosvetari ne žele da ih dele na osam i 12 odsto, jer su svi oni jednako vredni i važni za sistem obrazovanja.
Na završetku protesta učesnici su ispred glavnog ulaza u zgradu Vlade Srbije ostavili poruke: „Nema svako love da kupi diplome“, „Crna Slavice“, „Dajte za plate, a ne za lažne doktorate“…
Tekst i fotografije: Svetozar Raković