Naglo povećanje broja inficiranih virusom COVID 19 i uvođenje vanredne situacije u nekim lokalnim samoupravama dovelo je i do povećanja rizika oboljevanja kod zaposlenih u organima Javne uprave, policiji, vojsci, carini, sudovima, zatvorima itd. U uslovima kada se donose mere ograničavanja i zaštite stanovništva državni organi ne donose i posebne instrukcije o radu organa kao i merama zaštite službenika. Iskustvo iz perioda u kome je bilo uvedeno vanredno stanje zahteva da se za svaki organ definišu procedure, obezbeda sredstva zaštite, kao i preventivno zaštite svi zaposleni koji spadaju u rizične grupe.
Sindikat „Nezavisnost“ se zalaže za uvođenje rada od kuće u svim slučajevima gde je to moguće i gde broj zaraženih na dnevnom nivou to zahteva. U prvom naletu virusa u gradovima gde je broj obolelih bio daleko manji, skoro svi zaposleni u javnoj upravi su bili upućeni na rad od kuće. Sada kada je u nekim sredinama broj pozitivnih na virus daleko veći, te mere su izostale. Imajući uvidu da se u ovoj situaciji virus prenosi među mlađom populacijom kao i da je nemoguće utvrditi sve moguće kontakte, smatramo da je odlazak u samoizolaciju i kada ne postoje simptomi virusa prilika za rad od kuće. Time bi se izbegle sve nedoumice oko naknada i obračuna zarada za vreme trajanje venredne situacije. Smanjio bi se i broj lica u radnom prostoru a time i mogućnost prenosa zaraze.
Pored ovoga neophodno je da se za sve institucije i organe obezbede optimalna zaštitna sredstva za sve zaposlene koji dolaze na posao i posebno za one koji su izloženi radu sa strankama. Takođe je neophodno obezbediti i proceduru merenja telesne temperature u svim organima i javnim institucijama.
Sindikat „Nezavisnost“ se zalaže za striktno sprovođenje svih preporuka koje donosi Krizni štab kao i za doslednu primenu Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu u uslovima pandemije. Sindikat smatra da je neophodno da svi državni organi sačine posebne planove zaštite svojih zaposlenih usklađene sa unutrašnjom organizacijom, prirodom poslova i tehničkim mogućnostima. Čini se da u ovom trenutku to nije slučaj i da su mnogi organi i institucije na lokalnom nivou ostavljeni da se snalaze i ova pitanja uređuju samostalno. To je posebno nepovoljno jer mnogi nemaju ni sredstva ni druge resurse za sprovođenje mera zaštite.
Po svemu sudeći virus i epidemija je svuda oko nas i neophodno je izgraditi planove funkcionisanja javne uprave kao i zaštite zaposlenih za duži vremenski period. O tome govore i iskustva iz drugih zemalja koje su pogođene pandemijom. Broj zaraženih službenika koji su bili na prvoj liniji u vreme izbjanja epidemije ukazuje da je neophodno pojačati mere zaštite svih koji su direktno uključeni u borbu sa virusom i suzbijanjem epidemije.
Beograd 02.07.2020.god.
GS UPOIP NEZAVISNOST
Predsednik Dragan Čabrić