Sastanak ekonomskih eksperata sindikata Jugoistočne Evrope, održan je 18-19. oktobra 2018. godine u Herceg Novom. Tema sastanka „Situacija sa platama i produktivnosti i uticaj konkurentnosti“ u organizaciji Međunarodne konfederacije sindikata okupila je sindikalne eksperte iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Albanije, Makedonije i Srbije (UGS NEZAVISNOST, Zoran Ristić, viši savetnik i Saveza samostalnih sindikata Srbije). Na sastanku su prezentovani Nacionalni izveštaji koji su predstavili stanje u ovoj oblasti u regionu.
Bruno Serđi iz Evropskog sindikalnog instituta govorio je o zaradama iz međunarodne i regionalane perspektive, glavnim trendovima i implikacijama politika u ovoj oblasti. On je u svojim prezentacijama istakao velike razlike u zaradama u svetu i regionu i naglasio da se nejednakost povećava, što može da dovede do ugrožavanja stabilnosti, te da postoji sve veći konsenzus da je distribucija prihoda bitna, kako sa aspekta stabilnosti, tako i sa aspekta razvoja i rasta bruto domaćeg proizvoda. Takođe, ukazao je da zarade ne prate rast produktivnosti, odnosno značajno manje rastu u odnosu na rast produktivnosti u regionu, kao i da odliv mozgova značajno utiče na distribuciju zarada – najkvalitetnija radna snaga odlazi, što će imati dugoroče efekte na buduće strategije zarada. Ulaganje u ljudski kapital treba da bude daleko bolje, poreska politika bi trebala da bude ključna za smanjivanje razlike između onih koji najviše imaju i onih najsiromašnijih, bogati ljudi postaju sve bogatiji, siromašni sve siromašniji, a pristup obrazovanju je sve teži za najsiromašnije.
Bela Galgoši, takođe ekspert iz Evropskog sindikalnog instituta, govorio je o odnosu zarada i produktivnosti. U svojoj prezentaciji on je posebno naglasio da je bez obzira na oporavak, rast zarada u Evropskoj uniji još uvek umeren, da on zaostaje za rastom produktivnosti, kao i da je nivo zarada u regionu među najnižim u Evropi, a nivo produktivnosti veći u odnosu na EU15. Kvalitet novih radnih mesta kroz fleksibilno radno angažovanje ne doprinosi rastu plata, čak ni u dobrim ekonomskim situacijama, a očigledno je sve veće učešće ovog oblika zapošljavanja u regionu.
Na skupu je diskutovano i o uticaju novih tehnologija, automatizacije i inovacija na kreiranje novih radnih mesta, rast produktivnosti, razvoj ekonomija u regionu i njihovu konkurentnost. Bruno Serđi je predstavio dva indeksa po pojedinim zemljama, značajna za ovu oblast: indeks globalne konkurentnosti i indeks globalnih inovacija (po indeksu globalnih inovacija, zemlje u regionu zauzimaju sledeća mesta: Hrvatska 44, Crna Gora 52, Srbija 55, Bosna 77, Albanija 83, Makedonija 84). On je ukazao da se i dalje razvija i unapređuje produktivnost kroz razvoj informacionih tehnologija i da to nesumnjivo značajno utiče na tržište rada, da one ne moraju da ukidaju radna mesta, već mogu i da kreiraju nova. Diskutovano je o tome da li bi zemlje u regionu mogle da razviju strategiju konkurentske prednosti sličnu onoj koju su imale „azijski tigrovi“ ili Indija i da li bi takva strategija mogla da zaustavi odlazak mladih iz njih. Ukoliko se ne budu odredili prioriteti, ukoliko se ne bude više ulagalo u tehnologije, ali i ljude, to će biti pogubno za ovaj region, zaključeno je.
Anton Lepik, izvršni sekretar Panevropskog regionalnog veća, je učesnike sastanka upoznao sa kampanjama Međunarodne konfederacije sindikata i Evropske konfederacije sindikata o zaradama, nakon čega su učesnici kroz rad u grupama imali zadatak da osmisle glavne poruke (prioritete) za kampanju koje su zajedničke za sve sindikate („Minimalna zarada jednaka 60% prosečne zarade“, „Jednaki rast zarada i produktivnosti“, „Zarade za dostojanstven život za sve radnike“, „10%+ povećanje zarada“…)