U Sarajevu je 29.-30. oktobra 2019. godine održan sastanak Mreže ekonomskih stručnjaka sindikata JIE „Nastavak MKS/PERV Foruma o zaradama u Istočnoj Evropi“. U uvodnom izlaganju Anton Leppik, izvršni sekretar Pan-evropskog sindikalnog veća Međunarodne konfederacije sindikata, i Enisa Salimović MKS-PERV koordinator Ureda za JIE u Sarajevu, govoreći o politikama ovih organizacija, naglasili su značaj stvarnog povećanja zarada i konvergencije između istoka i zapada, kao i u unutar multinacionalnih kompanija. Zarade moraju osigurati dostojanstven život kako ljudi nebi morali da napuštaju svoje države. Prognoze su sumorne za ovaj region, posebno za mlade, zato je potrebno pripremiti dobre argumente za pregovore za poslodavcima i vladama, zaključili su.
Evelin Astor, MKS savetnik za ekonomske i socijalne politike, govorila je o jačanju kampanje o povećanju regionalnih minimalnih zarada u Istočnoj Evropi i aktivnostima MKS u prethodnom periodu u toj oblasti. Naglasila je da postoje velike sličnosti između zemalja u regionu, da je stopa rasta gotovo dva puta veća nego ostatka Evrope, da se BDP učetvorostručio u prethodnih trideset godina, ali i da se ovaj rast nije pretvorio u prilike za dostojanstven rad i beleži se rast nejednakosti kao i veliki problemi u malim zaradama koje ne nude sigurnost i vode u siromaštvo. Kada je reč o tome šta se može uraditi na prvom mestu se ističu kampanje, pre svega, prema EU, delovanjem na vlade da primenjuju kriterijume koji važe u Uniji. Ideja je da se od EU zahteva da se veća pažnja posveti minimalnim zaradama i da se pažnja posveti davanju preporuka zemljama. Drugo, što treba raditi jeste jačanje argumentacije za zahteve za povećanje minimalnih zarada. Treće, je izrada materijala za podršku prve kampanje, komparativnih pregleda minimalnih zarada, potrošakih korpi i kratkih pregleda drugih pokazatelja u regionu, koji mogu biti korisni za razgovore za predstavnicima EU i lokalnim vladama.
Bruno Sergi, stručnjak Evropskog sindikalnog instituta je govorio o načinima određivanja zarada u modernim ekonomijama i njihovoj dinamici u regionu. On je govorio i o trendovima odlaska građana u druge zemlje, posebno iz Srbije i BiH i ukazao da je ova pojava dramatična.
Učesnici sastanka su zatim prezentovali nacionalne izveštaje o nivoima minimalnih zarada i procenama troškova života po pojedinim zemljama, nakon čega je fokus usmeren na metodologiju za izračunavanje troškova potrošačke korpe. Ljuben Tomev, ekspert iz bugarskog sindikata KNSB i Božana Radošević, ekspert iz KSBiH/Saveza sindikata Republike Srpske su govorili o metodologiji izračunavanja sindikalne potrošačke korpe u Bugraskoj i BiH. Diskusija koja je usledila je bila usmerena na davanje odgovora na pitanja: Šta sadrži potrošačka korpa u pojedinim državama? Da li sindikati smatraju da su precizno određeni troškovi života? Da li sindikati nude alternativna istraživanja o troškovima života i potrošačkim korpama i šta ona obuhvataju?
Drugog dana skupa Evelin Astor je govorila o Konvenciji 131. Međunarodne organizacije rada i argumentima koji idu u prilog povećanja minimalnih zarada u regionu, a posebno je naglasila troškove života i nivo siromaštva, nivo opštih zarada, rast BDP, nivo neformalne ekonomije, produktivnost, emigracije i regionalne nejednakosti. U diskusiji koja je usledila učesnici su pokušali da daju odgovore na dva pitanja: Koje argumente i dokaze sindikati nude tokom pregovora o minimalnim zaradama? Koje argumente koriste poslodavci i kako sindikati odgovaraju na njih? Zaključeno je da su u svim zemljama prisutna regionalna pitanja koja se moraju istaći od strane sindikata i to: politička nestabilnost, loša ekonomska situacija, problem nepostojanja vladavine prava i migrantska kriza. Uz njih svakako se moraju naglašavati i potrošačka korpa, produktivnost, i svi drugi argumenti koje ističu sindikati. Sve ovo bi trebalo da bude usmereno ka promeni politika plata u regionu, kao i premeni metodologija obračuna i povećanju minimalnih zarada. Uz ove zaključke, dogovoreno je da svi učesnici dostave kratke opise uređivanja minimalne zarade u svojim zemljama, koje će Bruno Sergi objediniti u jedinstven izveštaj i koji će biti objavljen u časopisu SEER, koji izdaje Evropski sindikalni institut.