Kakvi su finansijski efekti “stručnog skupa” u skupom hotelu u Vrdniku, ko je, odakle i koliko platio troškove među kojima je i angažman estradnih umetnika – nova su pitanja reprezentativnih sindikata Republičkog geodetskog zavoda
Pojedini najviši rukovodioci Republičkog geodetskog zavoda na poslovima katastra imaju ukupno nula radnih dana a upuštanje u reformu složenog, stručnog i veoma osetljivog i značajnog državnog sistema bez ikakvog iskustva je velika hrabrost ili neviđena ludost, ocenjuju tri reprezentativna sindikata u toj državnoj ustanovi.
Zajedničko saopštenje Sindikata “Nezavisnost”, Sindikata zaposlenih u RGZ i Sindikata ASNS objavljujemo integralno.
“U pokušajima da demantuje brojne navode koje u javnosti i sredstvima informisanja iznose predstavnici tri sindikata Republičkog geodetskog zavoda, rukovodstvo RGZ-a veoma često koristi model zamene teza i izbegavanja konkretnih odgovora na postavljena pitanja. Pokušajima diskreditacije svih koji imaju kritički stav a posebno onih koji imaju hrabrosti da se pojave u javnosti i izgovore ono što je opis realnog stanja u ovoj instituciji, vrh RGZ-a u javnosti doprinosi još većem nepoverenju i padu ugleda zavoda.
Na nedavne izjave o nesvrsishodnosti organizacije Svesrpskog geodetskog sabora u najskupljem hotelu u državi, o nedomaćinskom trošenju sredstava iz kredita kod nabavke satelitskih snimaka i evidentnoj neefikasnosti novouspostavljenog softvera u sklopu treće faze projekta ‘Uređenje zemljišne administracije’ i potrošenih stotinu miliona eura, dobili smo samo komentar o stručnosti predstavnika sindikata i lica koja su dala izjave i svoje viđenje stanja. Predstavnici sindikata ne moraju da imaju magistarske titule i zvanja da bi uočili ono što je izneto u javnosti i postavili pitanja na koja nikada nije stigao konkretan odgovor.
Sa druge strane rukovodioci u RGZ-u bi osim zvanja i titula morali da imaju makar predstavu o poslovima koji se obavljaju u RGZ-u. Na žalost jedan broj najviših rukovodilaca u RGZ-u na poslovima katastra ima ukupno nula radnih dana. Bez ikakvog iskustva upustiti se u reformu složenog, stručnog i veoma osetljivog i po državu značajnog sistema je velika hrabrost ili neviđena ludost. Šta je po sredi, najbolje svedoče rezultati i nedostaci, koje svi vide osim onih koji su na čelu zavoda.
Zarad istine i budućnosti RGZ-a neophodno je ukazati na određene činjenice koje su lako proverljive.
Svesrpskom geodetskom saboru su osim uvaženih kolega iz Republike Srpske prisustvovali najviši rukovodioci RGZ-a, rukovodstvo Geosindikata, članovi Udruženja geodeta Srbije, predstavnik VGI, predstavnici IT kompanija koje su partneri RGZ-a i izvođači radova na digitalizaciji po projektima koji se finansiraju iz kredita Svetske banke, stručnjaci iz zemalja okruženja koji su angažovani kao eksperti na projektima koji se finansiraju iz kredita i donacija i predstavnici nekih stručnih udruženja iz evropskih zemalja. Svi povezani sa radom RGZ-a u materijalnom kontekstu i uredno isplaćeni. A gde su državni zvaničnici na ovom skupu? Da li je RGZ privatna firma ili ima zakonom utvrđenu nadležnost?
Koliki su finansijski efekti ‘stručnog skupa’ u Vrdniku? Ko plaća, iz kojih sredstava i koliko, troškove zaposlenih u RGZ-u i angažman estradnih umetnika na pomenutom skupu?
Razlika u ceni plaćenih satelitskih snimaka od 3 miliona eura zahteva jasan i konkretan odgovor. Gde je završila i na čijem računu ta razlika u parama? I kakav je kvalitet snimka iz 2015. godine, koji je sve vreme jedini ‘merodavan’ za sprovođenje ozakonjenja nelegalnih objekata u RS?
Rezultati koje objavljuje RGZ o radnoj uspešnosti službenika i organizacionih celina su takvi da nesumnjivo pokazuju da nema nikakvog poboljšanja rezultata u katastrima koji primenjuju novi softver tzv. ‘treću fazu’. Kakva je celishodnost utrošenih sredstava i vremena na nečemu što nema očekivane rezutate?
Kako je moguće da plate referenata u katastru za poslednjih 10 godina sa nivoa prosečne zarade u Republici padnu na 65.000 dinara, a da u isto vreme direktor stekne nekoliko vrednih nepokretnosti? Od kojih sredstava je isplaćen stan u Beogradu od 96 kvm sa dve garaže za samo dve godine ako je uzet na kredit od dvanaest godina? Od plate nije sigurno iako iznosi 290.000 dinara.
Po kojim normama na sajtu RGZ-a Geosindikat objavljuje svoja saopšetnja u kojima najgrublje vređa predstavnike ministarstva i države Srbije? Zašto to nije omogućeno i ostalim reprezentativnim sindikatima?
Šta želi direktor RGZ-a sa novom Sistematizacijom kojom na sva referentska radna mesta postavlja uslov završene bilo koje srednje škole? Jer to znači da će u katastru na stručnim predmetima moći da rade diplomirani poslastičari, kuvarski tehničari ili mašinbravari?
Sindikati RGZ-a veruju da ova pitanja zaslužuju jasne odgovore jer njih nema na sajtu na koji se pozivaju direktor i njegovi sledbenici iz Geosindikata.”