Masovan protest prosvetnih radnika u organizaciji četiri sindikata koji je počeo u podne ispred Doma Narodne skupštine završen je ispred Vlade Srbije porukom: „Ako se ne opametite, vidimo se opet“
Na poziv četiri reprezantativna sindikata hiljade prosvetnih radnika iz raznih krajeva Srbije okupile su se danas na protestu u Beogradu da bi izrazili veliko nezadovoljstvo svojim materijalnim i profesionalnim položajem za šta direktno optužuju Vladu Srbije. Na ovaj protest i jednodnevni štrajk u školama pozvali su Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“, Sindikat obrazovanja Srbije i Sindikat radnika u prosveti Srbije. Ovi sindikati su takođe zajedno tokom septembra i oktobra organizovali proteste u Beogradu i drugim gradovima, kao i obustave rada u školama, nezadovoljni što nije ispunjen dogovor sa Vladom iz oktobra 2023.
Sindikalni lideri i prosvetari iz Beograda, Niša, Novog Sada, Kragujevca, Kruševca, Vranja, Zrenjanina, Kraljeva, Leskovca, Vršca i drugih gradova odbacili su danas nedavnu ponudu Vlade Srbije kojom je ona, kako je rečeno na protestu, zapravo odustala od obećanja definisana Protokolom potpisanim sa reprezentativnim sindikatima u oktobru prošle godine. Učesnici protesta nosili su sindikalne zastave i transparente sa porukama: „Državo, trebaju li ti škole“, „Stop diskiminaciji prosvete“, „I naše porodice zaslužuju dostojanstvo“, „Dok gaze obrazovanje ja i dalje držim čas“, „Ne odustajemo“…
Ponižavajuća ponuda Vlade
Više govornika na protestnim skupovima ispred Doma Narodne skupštine i kasnije ispred zgrade Vlade Srbije isticalo je da prosvetari ne prihvataju ponudu jer je ponižavajuća za profesiju koju obavljaju, istovremeno dajući podršku svojim sindikalnim rukovodstvima u zahtevima da se ispuni ovo što je pre nešto više od godinu dana obećano i potpisano.
U obraćanju ispred zgrade nacionalnog parlamenta Marina Milenković iz Sindikata obrazovanja Srbije ukazala je da je osnovica za plate u visokom obrazovanju 14 odsto niža od onih u osnovnim i srednjim školama. „Dijalog o visokom obrazovanju nikad nije postojao iako laboranti, tehničko osoblje i studentske službe, primaju manje od minimalne zarade“, rekla je Milenković dodajući da za Ministarstvo finansija prosveta predstavlja veliki trošak a zapravo je reč o ulaganju u budućnost.
Profesor iz Ivanjice Miloš Mrdak rekao je da mu je ceo radni vek prošao na protestima po trgovima i posebno poručio poslanicima i ministrima: „Setite se da smo vas mi stvorili, obogatili ste se na našoj grbači, a sad nam se podsmevate, pretite nam i ucenjujete nas. Ne očekujte da će vam kukavice koje ste ucenili i koje danas nisu ovde vaspitavati decu“.
Predstavnik Foruma beogradskih gimnazija Aleksandar Markov poručio je da „nema odnosa države i prosvete jer prosvetni radnici dobijaju samo ultimatume“ i pozvao je direktore škola da podrže protest.
David Mandić iz sindikata Granskog sindikata prosvetnih radnika „Nezavisnost“ ocenio je da su prosvetari preopreterećeni papirologijom i dodao da „oni danas drže čas – ugledni, ogledni, pripremni, dopunski i dodatni“.
Ukoliko sindikalni zahtevi ne budu usvojeni, a pritisci se nastave, umesto „štrajkića“ (skraćeni časovi na 30 minuta) prosvetari će obustaviti rad „na neodređeno vreme“, poručio je na protestu ispred Vlade predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Dobrivoje Marjanović. Prema njegovim rečima, ako u nacionalni budžet za narednu godinu uđe predlog kojim prosvetari ne budu zadovoljni, jedina anketa u školama biće ona za potpunu obustavu nastave.
Vučević: Odbili korektnu ponudu
Marjanović je kazao da mnogi zaposleni u školama iz brojnih mesta u Srbiji nisu danas mogli da se pridruže protestu u Beogradu zato što im je na volšeban način otkazan autobuski prevoz. On je pozdravio “najhrabrije ljude danas u Srbiji, one koji su ostali u svojim mestima i nisu držali časove“, i poručio da prosvetni radnici neće procente, pomoć i sektorska povećanja, već sistemsko rešenje: „Da se izjednačimo sa republičkim prosekom, a nakon toga da se urede i platni razredi“.
Govoreći o formalnim i neformalnim pretnjama sindikatima prosvetara Marjanović je pomenuo i sastanak u Vladi održan prošlog utorka. “Rečeno nam je – ukoliko ne prihvatite ovo što vam nudimo razmotrićemo kakvo ćemo povećanje dati u 2025. godini. Može biti osam odsto kao i svima a može biti i nula. Nismo se pokolebali i nismo prihvatili ultimatum.”
Prevara za prevarom
Rekao je Marjanović i da nekima “iz ove zgrade” (Vlada Srbije) nije bio jasan glavni slogan prošlog protesta prosvetara “Opet ste nas prevarili”. Naveo je da je Vlada prevarila prosvetare 2015. godine kada su sindikati potpisali sporazum o izlasku iz tadašnjeg štrajka. “Prevarili su nas i 2017. kada smo im dali dokument o platnim razredima, a onda su nas prevarili i u oktobru prošle godine. Kome više da verujemo?” Dodao je da u narednih mesec dana u školama i sindikatima mogu da očekuju inspekcije i velike pritiske, ali da “mi koji pregovaramo u vaše ime nećemo ukaljati obraz i nećemo odustati”.
Marjanović je pozvao ministarku prosvete Srbije Slavicu Đukić Dejanović da ode u penziju, koju je ionako odavno stekla, jer bi to, kako je ocenio, bio jedini moralni čin. „Ako već dugo godina primate penziju, dobro bi bilo da i uživate u njoj, idite u penziju. To je jedini moralni čin nakon potpisivanja Protokola koji nije ispunjen i pečata na njemu“, poručio je Marjanović što su okupljeni podržali skandiranjem: „Penzija, penzija, penzija…“
Tempom povišica koje nudi Vlada primanja u prosveti bi se izjednačila sa prosečnom zaradom u Srbiji tek za dvadesetak godina, što je nedopustivo, istakla je predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić. Držeći u ruci Protokol potpisan u oktobru prošle godine ona je poručila da prosvetni radnici ne posustaju pod pritiscima.
Solidarnost sa prosvetarima
Predsednica Ujedinjenih granskih sindikata „Nezavisnost“ Čedanka Andrić obratila se učesnicima protesta ispred zgrade Vlade porukom podrške navodeći da su na protest došli i predstavnici sindikata u proizvodnji, metalci, komunalci, zdravstveni radnici… i da u ime svih želi da izrazi solidarnost sa akcijama provetara: “Radite posao u ime svih nas! Bićemo uz vas. Nemojte sumnjati u našu slodarnost kao što mi ne sumnjamo u vašu hrabrost i odlučnost”.
Andrić je rekla da je na protestu čula da su policajci zaustavljali autobuse sa prosvetarima koji su iz drugih gradova putovali na ovaj protest i tražili im lična dokumenta. “Da li to policija ne zna gde su lopovi i kriminalci nego ih traži među prosvetnim radnicima”, naglasila je predsednica “Nezavisnosti”. Direktorima škola koji prave spiskove prosvetara zbog njihovih akcija Andrić je poručila da “funkcije nisu doživotne” i da “batina ima dva kraja”.
Podsetimo da je Vlada Srbije ponudila da svim zaposlenima u sistemu predškolskog, osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja plate od 1. januara 2025. budu povećane za 11 odsto. Uz to je ponuđeno i da svi, osim zaposlenih u visokom školstvu, do 9. januara 2025. dobiju jednokratnu novčanu pomoć od po 15.000 dinara, te da se naknada za razredno starešinstvo od 1. januara poveća za jedan procenat.
Sindikalni predstavnici su odbili ponudu podsetivši da im je Vlada na pregovorima održanim u oktobru 2023. godine obećala, a onda to i unela u tada potpisani sporazum (Protokol), da će od početka ove školske godine osnovna plata nastavnika biti izjednačena sa republičkim prosekom. „Smatramo ponudu vlade Srbije nedostojnom profesije koju obavljamo. Pozivamo zaposlene u školama i roditelje da podrže naše akcije“, navodi se u zajedničkom saopštenju četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika.
Ministarka preti normama
Povodom današnjeg protesta, ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je za novinsku agenciju FoNet da ne vidi mogućnost za bilo kakav pomak u odnosu na ponuđenu povišicu zaposlenima u školama od 11 odsto.
U vezi sa najavom sa protesta reprezentativnih sindikata da će, ako im se ne ispune zahtevi, potpuno obustaviti rad na neodređeno vreme ministarka je pomenula restriktivne norme.
„Ne samo iz resora obrazovanja, nego i iz domena zakona o radnim odnosima, postoji regulativa koja će se primenjivati za slučaj nezakonitih aktivnosti“, poručila je Đukić Dejanović.
Na pitanje o zahtevu sa protesta da ode u penziju, ministarka je rekla da je procena da li neko treba da bude ministar ili ne u ingerenciji narodnih poslanika koji biraju Vladu i da oni to procenjuju po sposobnostima koje neko ima ili nema. Dodala je da „nema ništa protiv da oni pokrenu taj postupak i da se to reši na odgovarajući način“.
Tekst i fotografije: Svetozar Raković.