Dok studenti na ulicama svakodnevno vode borbu za pravdu i bolje sutra, sve više sindikalnih, ali i drugih, organizacija staje uz njih i otvoreno im pruža podršku.
Među prvima je uz studente stao Granski sindikat za kulturu, umetnosti i medije Nezavisnost (GSKUM), čiji su članovi iz Novog Sada kuvali pasulj za studente u prvim danima blokada, a kasnije ponavljali tu akciju.
“To prvo kuvanje je bilo onog dana kada je zauzet rektorat. Mi za tu akciju nismo znali, jer su studenti zauzeli rektorat dok smo mi kuvali na Filozofskom fakultetu. Fakultet je bio pun studenata. Tih dana je bio vrhunac “humanitarnog” rada, jer su sa svih strana stizali automobili sa potrepštinama i hranom, i kad smo se logistički spremili mi smo došli na fakultet i mogu ti reći da su nas raširenih ruku dočekali. Moguće je da je to bio prvi topli obrok koji su imali u prethodnih nedelju dana. Kuvali smo dve vrste pasulja, vegetarijanski i pasulj sa mesom. Igrom slučaja, kad smo završavali, studenti su zauzeli rektorat i imali smo tu čast da odnesemo oba kotlića tamo i da pasulj koji smo mi kuvali bude prvi topli obrok koji su studenti jeli u oslobođenom rektoratu”, ispričao je Petar Klaić, novinar i sindikalac GSKUM Nezavisnost.
Petar pamti studentske proteste i 1996. i 2000. godine i kaže da mu studenti sada deluju mnogo ozbiljnije. Primetio je da na Filozofskom fakultetu nema muzike, ni žurki, da su studenti veoma fokusirani na ono što žele da postignu i odlučni su.
“Nema mnogo kolebanja. Potpuno im je jasno šta rade, kakve su posledice i šta žele da postignu, kao i koliko dugo to može da potraje. Izgledaju vrlo organizovano. I na drugim fakultetima je slično. Plenumima su izglasali ko će šta da radi i kako da organizuju svoj život. I fokusirani su na to”, ističe Klaić.
Studentima je veoma važna podrška sindikalnih organizacija. “Ono što bi sindikati trebalo da rade, i što radi naš sindikat Nezavisnost, jeste promocija solidarnosti i to osim našeg, rade i drugi sindikati, pokazujući da to jeste osnovna vrednost zbog koje okupljanje može da uspe. Solidarnost pokazuju mnogi ljudi, tako što donose hranu i druge stvari, ali sindikatima bi to trebalo da bude primarna i prirodna aktivnost”, zaključuje Klaić koji je i u četvrtak, 26. decembra dok smo razgovarali, kuvao za studente zajedno sa kolegama iz Novosadske novinarske škole i NDNV-a, a na meniju su bili gulaš od mesa, gulaš od pečuraka, kao i mesni i veganski burgeri.
GSKUM Nezavisnost u stopu su pratili prosvetni radnici koji su doneli Odluku da u petak, 20. decembra obustave rad u znak solidarnosti i podrške studentima “u borbi za bolje i pravednije društvo”. Takođe su najavili štrajk koji je trebalo da se bude održan u periodu od 23. do 27. decembra, ali su Vlada i Ministarstvo prosvete brže bolje odlučili da raspust počne ranije. Iako su mislili da će se tim potezom umiriti i srednjoškolci, koji podržavaju studente i blokiraju svoje srednje škole, i njihovi profesori, ova odluka kako se pokazalo nije urodila plodom, već je samo izazvala novu lavinu nezadovoljstva i podrške studentima.
Reprezentativni sindikati prosvetnih radnika zatražili su da ovaj predlog bude povučen.
“Zbog namere nasilnog prekida polugodišta Ministarstva prosvete i Vlade Srbije, rukovodeći se samo najmanjom štetom koja se samo ishitrenom odlukom može naneti, tražimo da se predlog povuče”, stoji u njihovom saopštenju. Prosvetari dodaju da “Vlada Srbije nije svesna da mi u školama radimo sa živim ljudima, sa decom, i da je, u najmanju ruku neodgovorno dovoditi ih u ovakav nepovoljan položaj u kakav su sada dovedeni”.
“Ova odluka o produženju zimskog raspusta pokazuje da Ministarstvo prosvete nema nikakav mehanizam da se profesionalno, odgovorno i zakonito nosi sa izazovima narastajućeg talasa opravdanog nezadovoljstva. To je istovremeno i treniranje strogoće nad svima nama u douniverzitetskom obrazovanju, pri čemu se, kako vidimo iz dana u dan, te instrukcije menjaju, što pokazuje da nema ni jasnog kursa kuda treba da plovi taj brod. Osim toga, sindikat Nezavisnost je jedan od potpisnika zahteva da se kompletno rukovodstvo Ministarstva prosvete smeni zato što su se oni i u dosadašnjem radu, posebno kad je reč o ministarski prosvete, pokazali kao nedorasli, neiskreni , nekompetentni i na suprotnoj strani od interesa svih nas u obrazovnom sistemu”, komantariše za KUMU Vesna Vojvodić iz sindikata prosvete Nezavisnost odluku o produžavanju zimskog raspusta.
Uz studente su stali i poljoprivrednici koji su takođe u više navrata kuvali studentima, a onda zajedno sa njima pozvali građane na veliki skup na Slaviji u Beogradu. Kako procenjuje Arhiv javnih skupova, na ovom protestu bilo je između 100.000 i 102.000 ljudi i bio je to najveći studentski protest ikada održan u Srbiji. Veći čak i od protesta koji je 5. oktobra 2000. godine doveo do smene režima Slobodana Miloševića.
Podršku studentima i građanim pružila je, glasovima većine, i neformalna grupa sudijskih i javnotužilačkih saradnika, koja obuhvata većinu zaposlenih u ovoj branši.
“Kako je većina članova neformalne grupe, koja okuplja približno 2/3 sudijskih i javnotužilačkih saradnika zaposlenih u sudovima i javnim tužilaštvima širom Republike Srbije, podržala predlog kolega iz novosadskih sudova da ubuduće, izlaskom ispred grada sudova i javnih tužilaštava u trajanju od 15 minuta tokom pauze, petkom u 11:52 h, odamo počast 15 tragično nastradalim građanima Republike Srbije usled pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, te damo podršku studentima u njihovim nastojanjima za utvrđivanje odgovornosti za nastupanje smrti 15 građana, ali i studentskim nastojanjima usmerenim na jačanje vladavine prava u Republici Srbiji“, objavljeno je na nalogu Sudijski i javnotužilački saradnici na društvenoj mreži “X”.
„Pozivamo članove ove grupe da se pridruže navedenoj akciji i podrže studente, te da svaki zainteresovani član grupe u svom sudu ili javnom tužilšatvu u što kraćem roku inicira sastanak svih zaposlenih (referenata, saradnika i sudija), ukoliko za to postoji volja zaposlenih u organu, koji će se glasanjem izjasniti o donošenju zajedničke odluke tog organa o budućoj podršci akciji “Zastani Srbijo“ i studentima“, naglasili su sudijski saradnici.
Udruženje sindikata penzionisanih vojnih lica Srbije takođe je saopštilo da podržava studente u njihovim zahtevima da se institucije države pobune i bez političkih pritisaka utvrde odgovornost za tragediju u Novom Sadu.
Predsednik udruženja Jovan Tamburić, u saopštenju, ističe da je ovo podrška studentima da ostanu u Srbiji.
“Nama koji smo i na ulici bili primorani da branimo zakonitost, ustavnost i dostojanstvo penzionera, nema veće radosti od saznanja da je mladost Srbije ustala u odbranu temeljnih vrednosti demokratskog društva, zabrinuti za stanje u njemu, uslove profesionlnog delovanja u strukama za koje se školuju i svoje budućnosti. Studentske zahteve za transparentnu nezavisnu istragu i utvrđivanje odgovornosti svih za tragediju na železničkoj stanici u Novom Sadu, da sva dokumentacija i ugovori budu javno dostupni i da konačno sve institucije države počnu da rade svoj posao, savesno i po zakonima Srbije, u celosti podržavamo”, naveo je Tamburić.
Granski sindikat za kulturu, umetnosti i medije “Nezavisnost” uputio je u utorak, 24. decembra dopis institucijama i ustanovama kulture, kao i reprezentativnim umetničkim udruženjima da, “lično i kolektivno, glasno i nedvosmisleno” pruže podršku studentima i srednjoškolcima i uzmu aktivno učešće u društvenim promenama.
“Nije kasno da već danas podignete svoj glas u odbranu vrline i estetike koje želimo za sebe i svoju decu! Uostalom, može li se stvarati na razvalinama razorenog društva?
Može li se živeti dostojno čoveka? Može li se razmišljati o kulturi”, navodi Nezavisnost.
U pozivu naslovljenom sa “Estetika bez etike je kozmetika”, sindikat “Nezavisnost” ocenjuje da društvo u kome živimo i stvaramo nije Društvo, već priviđenje društva, rasparčavanje života, njegov bezobzirni falsifikat.
“Nagnuti smo nad ponorom u koji gledamo dugo i koji, kako bi Niče rekao, već dugo gleda u nas. Našu nemoć da nešto promenimo prepoznali su studenti i srednjoškolci i zauzeli naša mesta u borbi za pravednost, estetiku i moral. Biti na njihovoj strani znači biti na strani života”, ističe on.
U saopštenju i video pozivu ocenjuje se da “ostati po strani znači izabrati pogrešnu stranu”, a da “ćutati znači saučestvovati”.
“Uz studente i srednjoškolce stali su profesori univerziteta, prosvetni radnici (što putem sindikata, što pojedinačno), poljoprivrednici, zdravstveni radnici, nezavisna novinarska udruženja, pozorišta, manji broj umetničkih udruženja i mnoge javne ličnosti. Iako se podrška društva svakodnevno povećava, to možda neće biti dovoljno ukoliko se u ovu borbu za pravednije i bolje društvo ne uključimo svi, a najpre kulturni delatnici i umetnici”, poručuju iz sindikata.
Da bi umetnici i kulturni radnici postojali u estetici, moraju najpre da se utemelje u etici, ocenjuju iz sindikata.
“Možda je, baš zbog toga, ono što smatramo kulturom već dugo na marginama ovog nesrećnog društva. Možda smo našim ćutanjem punili oružje razdora i nesvesno postali saučesnici u razaranju svakog smisla”, zaključuje se u dopisu.
Sindikat je svoj poziv uputio republičkim i pokrajinskim ustanovama kulture, ustanovama kulture Grada Novog Sada i reprezentativnim udruženjima u Srbiji.
Sindikat zaposlenih u Javnom preduzeću “Putevi Srbije” podržao je u utorak sve studente koji organizuju proteste kao i njihove zahteve, navodeći da kao društveno odgovorna organizacija ima potrebu da se javno oglasi povodom aktuelne situacije.
“Na veliku žalost svedoci smo da živimo u veoma teškom vremenu, sa platama ispod proseka, vrtoglavim rastom inflacije, sve lošijim standardima gde je ostvarenje puke egzistencije uspeh”, istakao je sindikat “Puteva Srbije“.
Navodeći da zbog svih tih razloga podržava studente u njihovoj borbi, Sindikat je pozvao sve ostale sindikate iz njihovog i ostalih preduzeća da im se pridruže i daju podršku “za bolje sutra”.
25. decembra, nezadovoljni radnici Pošte Srbije održali su protest u 14 časova ispred Takovske 2. Radnicima su se pridružili studenti 17 različitih fakulteta i na taj način podržali jedni drudge.
Darko Šper, poverenik sindikata Nezavisnost najavio je da će novinari i novinarke tog sindikata, kao i svi iz Nezavisnog društva novinara Vojvodine, prestati da razgovaraju sa pripadnicima vladajućeg režima dok ne budu ispunjeni svi zahtevi studenata, učenika i građana.
“Apsolutno nas ne zanima šta imate da nam saopštite dok se ne istraži ceo slušaj “Nadstrešnica”, i tehnički i finansijski, i dok se ne pronađu i procesuiraju svi koji su u tom zločinu učestvovali. Važi i za ljude koji su tukli i gazili učesnike demonstracija, političke zatvorenike, i sve ostale građane i građanke. Ne idemo na presove, ne uzimamo izjave, ne pričamo, kao da ste mrtvi, barem dok mrtvi ispod šuta ne dobiju pravdu. Pozivamo sve kolege i koleginice da nam se pridruže, jer promena sada počinje, kada mi građani to kažemo, a ne lopovska kasta ološa. Izgubili ste pravo na vašu stranu. Nema straha, ovo je naš grad, pokrajina i republika. “ rekao je Šper.
U petak, 27. decembra novinari i novinarke RTV-a i drugi zaposleni u ovoj Javnoj medijskoj ustanovi, su ispred zgrade na Mišeluku nakon akcije “Zastani Srbijo” nastavili protest kojim traže smenu glavnog i odgovornog urednika prvog programa televizije RTV zbog sramne uređivačke politike i zataškavanja činjenica u vezi sa rušenjem nadstrešnice i protestima i građanskim skupovima koji su usledili nakon ovog događaja. Radnicima su se pridružili i studenti koji su od kampusa krenuli u protesnu šetnju do Mišeluka i tamo prvo odali počast stradalima, a zatim podržali radnike RTV-a u njihovoj borbi da taj javni servis postane slobodan. Dok se crvena šaka vijorila kako sa sgrade, tako i ispred nje, okupljenima su se obratili predstavnici reprezentativnih sindikata RTV-a kao i aktivtisti.
“Ovaj protest je pre svega izazvan time što Radio televizija Vojvodine, odnosno prvi program televizije, ne radi taj posao kako bi trebalo i krši zakon, a svoje osnivače i vlasnike, odnosno građane, ne informiše na pravi, objektivan i istinit način o onome što se već skoro dva meseca dešava. Pre nekoliko dana smo pokrenuli online peticiju koju je do sada potpisalo skoro dve i po hiljade ljudi u kojoj tražimo smenu glavnog i odgovornog urednika Prvog programa RTV-a pre svega zbog kršenja zakona, izostanka objektivnog izveštavanja, zbog prikrivanja informacija i činjenica. Čak i kad objave informaciju o nekoj studentskoj blokadi to je toliko sakriveno, da običnom gledaocu to i promakne. Najbolji primer toga imali smo u nedelju kada je na Slaviji održan protest, a vest o tome koja je trajala 45 sekundi i koja je prikazana nekim nebitnim kadrovima koji nisu bili sa same Slavije, smeštena je između vesti o predsednikovom otvaranju Moravskog koridora koja je trajala 3 minuta i predsednikovog komentara skupa na Slaviji na instagramu koja je takođe trajala 3 minuta, a onda i vest o saopštenju Patrijarha o brizi zbog podela u srpskom narodu. Informacija o skupu i kada je objavljena je toliko sakrivena da je to nedopustivo, a predstavlja i kršenje zakona. Sa druge strane smo mi kao sindikat i kao ljudi koji su zaposleni u RTV-u hteli da damo podršku studentima i njihovim blokadama i da pokažemo da u RTV-u ipak ima ljudi koji podržavaju njihove akcije”, priča za KUMU Predrag Novković, zamenik poverenika sindikata Nezavisnost na Radio-televiziji Vojvodine.
Novković dodaje, da nakon peticije i protesta, sindikalci planiraju da zahteve upute Upravnom odboru RTV-a koji bi trebalo hitno da se sastane i da donese odluku o tome da glavni i odgovorni urednik i njegovi najbliži saradnici koji su zajedno sa njim kreirali lošu informativnu politiku RTV-a, budu smenjeni.
I dok studenti najavljuju da će Novu godinu i u Novom Sadu i u Beogradu dočekati na ulici u tišini, odajući tako počast žrtvama pada nadstrešnice i pokazujući da u ovoj zemlji nema razloga za slavlje, sve više sindikata i drugih organizacija im pruža podršku. A studenti, čini se, ovog puta ne mogu da odustanu. Svesni su da će, ukoliko popuste, pre svega izgubiti godinu. Takođe, svesni su i činjenice da ako sada ne istraju u svojim zahtevima, za njih u ovoj zemlji neće biti budućnosti.
Solidarno uz studente!