U sklopu kampanje „U susret Međunarodnom danu žena“, Ujedinjeni granski sindikati „Nezavisnost“ su organizovali istoimenu tribinu koja je održana 06. marta 2019, u beogradskom Imact Hub-u. Među uvodničarkama na tribini su bile: Tatjana Macura, narodna poslanica i aktivistkinja pokreta „Mame su zakon“, Aida Ćorović, aktivistkinja, Sarita Bradaš, istraživačica Fondacije Centar za demokratiju, Snežana Pantović, sportska novinarka Radio Beograda i Vjekoslava Stupin, glavna poverenica sindikata „Nezavisnost“ u kompaniji „Lear“. Razgovor je moderirala Jovana Gligorijević, pomoćnica urednika nedeljnika „Vreme“. Na tribini je učestvovao veliki broj aktivistkinja i aktivista iz UGS NEZAVISNOST, kao i iz brojnih nevladinih organizacija i pokreta koji se bave ženskim i ekonomsko-socijalnim pravima.
Uvodničarke su, iz različitih uglova, odnosno sopstvenih iskustava, ukazale na probleme sa kojima se žene suočavaju u raznim životnim oblastima: počev od ekonomske nejednakosti koja se ispoljava kroz spremnost žena da prihvataju nivo zarada i uslove rada koje muškarci smatraju neprihvatljivim, preko (ne)solidarnosti žena u političkim strukturama i zakonskim merama koje nepravednim obračunom naknade za porodilje dodatno udaljavaju žene sa tržišta rada , pa sve do nasilja nad devojčicama i ženama u oblasti o kojoj se obično ne govori – u sportu.
Postojanje i obim rodne nejednakosti najbolje ilustruje Indeks rodne ravnopravnosti u Srbiji kojim se ove nejednakosti mere. Rezultati poslednjeg Indeksa pokazuju da je položaj žena u Srbiji znatno nepovoljniji u odnosu na ostale evropske zemlje. Iako je poslednjih godina ostvaren napredak (2016. iznosio je 52,4, a 2018. godine 55,8), Srbija i dalje značajno zaostaje za zemljama Evrope, gde je ovaj indeks 2018. godine iznosio 66,2. Zanimljiv je podatak da je najveći rast ostvaren u domenu moći i uključivanja žena u politički život, gde je zabeležen skok od 9,3 poena, svrstavajući Srbiju na 16. mesto u Evropi. Istovremeno, u ključnim egzistencijalnim domenima rada i novca koji se odnosi na sve žene, Srbija je i dalje pozicionirana na dnu evropske lestvice.
Da su pomaci i promene moguće dokazuju mali, ali značajni uspesi, kao što je primer fabrike „Lear“ u Novom Sadu – fabrike koju su zbog niskih zarada napustili muškarci, a u kojoj su preostale žene formirale sindikat i trenutno se nalaze pred potpisivanjem kolektivnog ugovora.
Osnovni zaključak tribine može se sažeti u tezu da osvajanje prava za žene u Srbiji predstavlja složen, spor i mukotrpan proces od koga niko – ni žene, ni muškarci ne smeju da odustanu.
Kampanja UGS NEZAVISNOST „U susret Međunarodnom danu žena“ završava se učešćem sindikata na Maršu u Beogradu koji će biti održan 8. marta, u 13h, kada će učesnici sa Platoa ispred Filozofskog fakulteta krenuti u protestnu šetnju.