U organizaciji Evropske federacije sindikata IndustriALL Europe, u Briselu je 9. novembra 2016. godine održan protest evropskih sindikata u sektoru industrije čelika pod sloganom: “Nema Evrope bez čelika”.
Na ovom velikom protestnom skupu koji je pokazao solidarnost evropskih sindikata u borbi za zaštitu prava zaposlenih u industriji čelika, učestvovalo je oko 15.000 članova sindikata iz sektora industrije čelika iz: Belgije, Nemačke, Italije, Francuske, Holandije, Finske, Slovačke, Ćeške, Bugarske, Mađarske, Makedonije, Austrije, a iz Srbije je učestvovao Granski sindikat industrije, energije i rudarstva “Nezavisnost”, čiju je devetočlanu delegaciju predvodio predsednik Milorad Panović.
Bilo je to prvo učešće Granskog sindikata IER “Nezavisnost” u jednoj zajedničkoj protestnoj akciji sindikata učlanjenih u Evropsku federaciju IndustriALL. Na taj način je otvoreno novo poglavlje u procesu reforme jačanju akcione spremnosti Granskog sindikata IER “Nezavisnost” za mobilisanje članastva i organizovanje sindikalnih akcija, što je deo strategije razvoja usvojene na nedavno održanom II Kongresu Granskog sindikata IER “Nezavisnost”
Učesnicima ovog velikog protesnog skupa koji je simbolizovao jedinstvo evropskih sindikata učlanjenih u Evropsku federaciju sindikata IndustriALL Europe, obratili su se generalni sekretar Luc Triangle, predsednik Nemačkog sindikata IG Metal, Jorg Hofmann, predsednik Sindikata metalaca Belgije i zamenik generalnog sekretara Evropske konfederacije sindikata.
Na adresu Evropske komisije upućeni su zahtevi sa protestnog marša, a najvažniji zahtevi predstavnika evropskih sindikata u sektoru čelika, odnose se na protivljenje dampingu i uspostavljanju fer pleja u trgovini čelikom, eksploataciji jeftine radne snage, poštovanje socijalnih standarda i očuvanje radnih mesta oko 330.000 zaposlenih u industriji čelika, smanjenje emisije gasova i očuvanje životne sredine.
Evropski sindikati okupljeni u federaciju IndustriALL Europe, zahtevaju od Evropske komisije da prepozna značaj industrije čelika za ukupni ekonomski razvoj Evropske unije i Evrope u celini, pa je neophodno da se preduzmu mere za zaštitu proizvođača čelika, kroz fer tržišnu utakmicu.
Okupljeni učesnici protesta marširali su pored insitucija Evropske unije u Briselu i poslali snažnu poruku o spremnosti da se bore za prava zaposlenih u industriji čelika u Evropi, kao i da nema Evrope bez čelika!
Izveštaj pripremio:
Dragan Vesić, izvršni sekretar