Sindikat Nezavisnost ukazuje da je novi Pravilnik o disciplinskoj odgovornosti problematiča jer ukida prava zaposlenih da jedu, čitaju novine, napuštaju grad ili gostuju u drugim pozorištima
Na predlog direktorke Šabačkog pozorišta Aleksandre Delić, Upravni odbor te ustanove usvojio je novi Pravilnik o disciplinskoj odgovornosti koji Sindikat Nezavisnost u Pozorištu smatra problematičnim jer nekima odredbama ukida prava zaposlenih da jedu, čitaju novine, napuštaju grad i gostuju u drugim pozorištima.
Sindikat Nezavisnost u Pozorištu je saopštio da članu Upravnog odbora iz redova zaposlenih nije bilo dozvoljeno da iznese sve primedbe na predlog novog pravilnika, te da na istoj sednici članovi UO nisu ni razmatrali štrajkačke zahteve sindikata.

Problematičnim odredbama novog Pravilnika o disciplinskoj odgovornosti zaposlenima se zabranjuje da u prostorijama Pozorišta jedu ili čitaju novine. Takođe im se zabranjuje da napuštaju zgradu Pozorišta u toku radnog vremena, kao i grad Šabac u toku celog radnog dana. Glumcima se zabranjuje da izvode bilo koji deo predstave van Šabačkog pozorišta. Novi pravilnik propisuje i da disciplinsku komisiju obrazuje poslodavac bez učešća sindikata.
U saopštenju sindikata Nezavisnost Šabačkog pozorišta navodi se da su članovi Upravnog odbora te ustanove Marijana Stevanović (predsednica), Ivana Čačić, Damir Pajić, Snežana Nedić i Strahinja Barović (predstavnik zaposlenih).
“Primećujemo da se mnoge odredbe pravilnika kose sa Ustavom, Zakonom o kulturi, Zakonom o radu i našim kolektivnim ugovorom. Smatramo da je donošenje ovog akta nastavak nestručnog i represivnog vođenja pozorišta, podređivanje interesa kolektiva interesu pojedinca i pokušaj da se skrene pažnja sa štrajkačkih zahteva, te da se izbegnu pregovori“, navodi se u saopštenju Sindikata Nezavisnost u Šabačkom pozorištu.
Andrić: Pravilnik suprotan razumu
Podsetimo da su zahtevi većine kolektiva, uključujući ceo glumački ansambl, da se ukine novi akt o sistematizaciji, da glumica Jelena Ivetić bude vraćena na radno mesto organizatora programa i da Aleksandra Delić bude smenjena sa funkcije direktorke Šabačkog pozorišta.
Glavni poverenik Nezavisnosti u Šabačkom pozorištu Miloš Vojnović u izjavi za portal Nezavisnost.org ističe da se kolektiv te ustanove već duže od dva meseca bori da ispravi ogromnu nepravdu.
„Umesto da direktorka i gradska uprava počnu da pregovaraju sa nama, rečeno nam je da se od nas očekuje ’da se vratimo u normalu’ i da ’niko ne može ništa da učini’ u pogledu naših zahteva. Odlučili smo da koristimo sva zakonska sredstva koja imamo na raspolaganju kako bismo doveli do pregovora i ispravili odluku koja interes jedne osobe suprotstavlja interesu kolektiva i naše ustanove kulture“, izjavio je Vojnović za naš portal.
Glavni poverenik Nezavisnosti navodi i pritiske na zaposlene.
„Zbog ovoga trpimo pritiske, pretnje, a sada mi se čini i da se priprema teren za kvazi-pravnu odmazdu. Donošenje pravilnika koji se kosi sa Ustavom, zakonima i kolektivnim ugovorom je jasna pretnja da prestanemo da se bunimo, inače… Umesto da zakopa ratnu sekiru i ispravi svoju grešku (ili grešku nekih skrivenih nalogodavaca), direktorka koja, koliko znam, nema radnog iskustva u kulturi, nastavlja da autokratski pristupa kolektivu bez sluha za mišljenje struke i stavove zaposlenih“, objašnjava Vojnović.

Naš sagovornik ukazuje na odlučnost većine zaposlenih u Pozorištu da istraju u svojim zahtevima: „Ono što nas održava je svest da je dve trećine kolektiva reklo da ne pristaje da preko noći bilo ko bude otpušten i to na osnovu sistematizacije koja, u tom trenutku, nije ni stupila na snagu. Svesni smo da to nije Jelenin, nego naš problem. Kada kažem ’naš’ mislim na esnaf. Udruženje dramskih umetnika, mnoga pozorišta, sindikat, dramski umetnici i radnici u kulturi javno učestvuju u našoj borbi i prepoznaju, kako su rekli: Vaša borba je naša borba„.
Predsednik Granskog sindikata kulture, umetnosti i medija „Nezavisnost“ Darko Šper ocenjuje da postupci direktorke Šabačkog pozorišta govore o njenom odnosu kako prema sindikatu u toj ustanovi tako i prema kolektivnom ugovoru, odnosno prema Ministarstvu kulture koje je potpisnik važećeg nacionalnog kolektivnog ugovora sa dva reprezentativna sindikata u kulturi među kojima je i Nezavisnost.
„Činom jednostranog donošenja nove sistematizacije da bi se ’oslobodila’ organizatorke programa koja joj izgleda personalno ne odgovara direktorka je dokazala da ne poštuje sindikat jer ga nije konsultovala o toj sistematizaciji. Kada je shvatila da smo čvrsto odlučili da branimo našu koleginicu direktorka se dodatno ukopava donoseći neke nezakonite pravilnike koji treba da joj posluže za obračun sa članovima sindikata“, izjavio je Šper za naš portal.
Prema njegovim rečima, jedini način da se izađe iz ove krizne situacije je da se ukine nova sitematizacija i Jelena Ivetić vrati na posao.
„Pozivam Upravni odbor da povuče sporni pravilnik i utiče na nezakonito postupanje direktorke. Sve dok se to ne desi Nezavisnost će nastaviti da demonstrira veliku solidarnosti i podršku zahtevima naših članova u Šabačkom pozorištu“, naglasio je Darko Šper u izjavi za Nezavisnost.org.

Prošlog utorka (8. aprila) u Šabačkom pozorištu je održan jednočasovni štrajk upozorenja, zbog čega je predstava Nikite Milivojevića “Ćelava pevačica” umesto u 20 časova, počela u 21 čas. Protest je održan, između ostalog, i zbog otpuštanja Jelene Ivetić, o čemu su publici, u kojoj su bili i glumci iz 10 pozorišta iz Srbije, govorili glumac i glavni poverenik sindikata Nezavisnost Miloš Vojnović i njegov kolega Strahinja Barović. Vojnović je izneo tri zahteva kolektiva: da se ukine sporna sistematizacija, da se Jelena Ivetić vrati na posao i da se smeni direktorka. Publici u kojoj su bili i glumci iz 10 pozorišta iz Srbije, pročitano je i pismo podrške reditelja Nikite Milivojevića iz Atine gde trenutno živi – mesta u kom su, kako je navedeno, izmišljeni demokratija i pozorište. Pročitano je i javno pismo direktorke koja tvrdi da je štrajk nezakonit, što je publika ismejala.
Štrajk upozorenja je organizovan samo dan nakon što je Skupština Grada Šapca za direktorku pozorišta izabrala dotadašnju v.d. direktorku Aleksandru Delić koja je još u v.d. statusu donela neke sporne odluke. Reč je, pre svega, o aktu o novoj sistematizaciji o kojoj v.d. direktorka nije obavestila ni Upravni odbor, ni sindikat, a kojom su ukinuta četiri radna mesta čemu se usprotivila većina zaposlenih smatrajući to za odmazdu zato što su glumci sa scene, na kraju predstava, počeli da pružaju otvorenu podršku studentima u protestima. Glavni poverenik Nezavisnosti ranije je ispričao da je posle tih predstava kasno uveče v.d. direktorka pozivala zaposlene i pretila da će glumci, ukoliko nastave sa podrškom studentima, snositi disciplinske posledice.
Jelena Ivetić je otpuštena iz Šabačkog pozorišta nakon 16 godina rada, u februaru, nakon što je, kako je kazala medijima, na oglasnoj tabli zatekla novu sistematizaciju po kojoj je njeno radno mesto proglašeno za tehnološki višak. “Nakon sat vremena sam dobila raskid ugovora o radu i otpremninu. I rečeno mi je da je to – to“, ispričala je tada za portal Nova.rs Jelena Ivetić.
Svetozar Raković