Evropskoj uniji je potrebna nova era integracije kako bi se održao rast u uslovima globalne ekonomije koja se raspada po novim linijama, izjavila je predsednica Evropske komisije na Svetskom forumu u Davosu
“Mnogo toga je u pitanju u odnosima Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država”, izjavila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen juče u obraćanju Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, gde se pojavila nakon što je prebolela tešku upalu pluća. Dan nakon inauguracije Donalda Trampa u Vašingtonu, na Forumu koji je, kao i svakog januara, okupio brojne šefove država i vlada, biznismene, lidere međunarodnih organizacija i civilnog društva, predsednica EK je kazala da će EU imati “pragmatičan“ stav prema novoj administraciji SAD, ali i da će uvek biti spremna da brani svoje strateške interese od bilo kakve neopravdane mere.
Jučerašnje izlaganje predsednice EK u Davosu mediji su protumačili kao najavu politike Brisela u saradnji sa Vašingtonom u naredne četiri godine. Tim povodom, Euronjuz podseća da je Donald Tramp tokom svoje izborne kampanje zapretio da će uvesti sveobuhvatne tarife na stranu robu i da će u velikoj meri revidirati pomoć Ukrajini, ali da je nakon stupanja na funkciju predsednika SAD ublažio obe pretnje.
“Mnogo je toga na kocki za obe strane“, ocenila je predsednica EK u Davosu.
O saradnji sa Trampom
“Naš prvi prioritet će biti da se rano angažujemo, razgovaramo o zajedničkim interesima i budemo spremni za pregovore. Bićemo pragmatični, ali uvek ćemo ostati pri svojim principima. Da zaštitimo svoje interese i podržavamo naše vrednosti – to je evropski put“, naglasila je Ursula fon der Lajen govoreći o trgovinskim alatima koje Evropska komisija ima na raspolaganju za suprotstavljanje tarifama i kvotama.
Zalažući se za snažne transatlantske veze, predsednica EK je opisala SAD kao jednog od “najbližih partnera“ EU sa duboko povezanim ekonomskim vezama – od investicija preko zapošljavanja do hemijske proizvodnje i digitalnih usluga – koje bi trebalo da pomognu jačanju saradnje a ne konfrontacija. “Nijedna druga ekonomija na svetu nije tako integrisana kao mi“, istakla je šefica EK.
Na pitanje da li EU može sebi da priušti da nastavi podršku Ukrajini u slučaju američkog povlačenja, Fon der Lajen je rekla da će evropski blok nastaviti da to čini: “Šta god da se desi, za nas je važno da Ukrajina ostane nezavisna država i da Ukrajina odlučuje o svojoj teritoriji“.
U jučerašnjem govoru predsednice EK u Davosu, koji je bio njen prvi javni nastup od početka januara kada se razbolela od teške upale pluća, mediji su kao najkritičniju primedbu izdvojili to što je branila Pariski sporazum o klimi kojeg se američki predsednik Tramp javno odrekao.
Pričaonica privilegovanih
“Pariski sporazum ostaje da bude najbolja nada celog čovečanstva”, rekla je Fon der Lajen i dodala da će “Evropa ostati na svom kursu i nastaviti da radi sa svim nacijama koje žele da zaštite prirodu i zaustave globalno zagrevanje”.
Euronjuz komentariše da je od Trampove pobede u novembru Evropska komisija bila krajnje oprezna da izbegne antagonizaciju prema novoj administraciji u Vašingtonu. Tako je, na primer, Brisel mlako reagovao na Trampove vojne pretnje Grenlandu, koji pripada Kraljevini Danskoj, kao i na pokušaje Trampu veoma bliskog multimilijardera Ilona Maska da se umeša u evropske izbore. Otuda i medijske procene da Fon der Lajen traži rane kontakte sa novim šefom u Vašingtonu, iako se još ne spekuliše o mogućem datumu nekog njihovog sastanka.
Nova era oštre konkurencije
Fon der Lajen je juče iskoristila binu u Davosu da osudi lomove koji podrivaju globalnu trgovinu, kao što su šokovi u lancu snabdevanja, energetsko oružje i sabotaža kritične infrastructure, navodi Euronjuz.
Predsednica EK je upozorila da sve veća upotreba sankcija, kontrole izvoza i carina – alata koje je i Brisel posebno koristio poslednjih godina – za odbranu nacionalne bezbednosti rizikuje da podstakne “globalnu trku do dna“ koja bi mogla da poništi decenije prosperiteta.
“Kooperativni svetski poredak koji smo zamislili pre 25 godina nije se pretvorio u stvarnost. Umesto toga, ušli smo u novu eru oštre geostrateške konkurencije… Glavne svetske ekonomije se bore za pristup sirovinama, novim tehnologijama i globalnim trgovinskim putevima. Od veštačke inteligencije do čiste tehnologije, od kvantne do svemira, od Arktika do Južno-kineskog mora. Trka je u toku“, navela je Fon der Lajen
Štednju pretvoriti u investicije
Prema njenim rečima, višestruki izazovi su posebno zastrašujući za EU koja je zapala u stanje ekonomske stagnacije, gubitka konkurentnosti i demografskih promena koje uzrokuju stalne glavobolje za 27 država članica Unije.
Obećavši da će ekonomiju staviti u srž svog drugog mandata na čelu EK, Fon der Lajen je najavila da će Komisija uskoro objaviti nove predloge u tri oblasti, u skladu sa preporukama izveštaja koji je prošle godine naručila od bivšeg predsednika Evropske centralne banke Marija Dragija o tome kako povećati produktivnost i rast. Pozvala jena dublju integraciju tržišta kapitala, uspostavljanje nove “energetske unije“ koja bi trajno okončala zavisnost od ruskog gasa, uklanjanje prepreka na jedinstvenom tržištu, kako bi inovativne kompanije mogle da posluju pod jedinstvenim pravilima u svih 27 članica EU.
“U poslednjih 25 godina, Evropa se oslanjala na rastuću plimu globalne trgovine da bi podstakla svoj rast. Oslanjala se na jeftinu energiju iz Rusije. Time je Evropa prečesto rizikovala sopstvenu bezbednost, ali su ti dani su prošli“, rekla je evropska ‘premijerka’.
Evropa spremna za promene
Fon der Lajen je u Davosu malo toga rekla u vezi Kine sa kojom se njena Komisija više puta sukobljavala zbog bliskih veza Pekinga sa Moskvom. Ovom prilikom ona je govorila o “drugom kineskom šoku“ izazvanom “prekomernim kapacitetima koje sponzoriše država“ a koji je preplavio globalna tržišta jeftinim izvozom. Ova pritužba, koju dele i razvijene zemlje i zemlje u razvoju, proizvela je niz trgovinskih ograničenja za kontrolu količine roba proizvedenih u Kini. Fon der Lajen je rekla da će njen tim nastaviti da reaguje na bilo kakvu nepoštenu praksu, kao što je to uradio sa električnim vozilima, ali je pružila ruku za konstruktivnu saradnju sa Pekingom na proširenju ekonomskih veza „gde je to moguće“.
„Pravila angažovanja između globalnih sila se menjaju. Ne treba ništa da uzimamo zdravo za gotovo. I dok se nekima u Evropi možda neće dopasti ova nova realnost, mi smo spremni da se nosimo sa njom. Naše vrednosti se ne menjaju, ali da bismo odbranili ove vrednosti u svetu koji se menja, moramo promeniti način delovanja. Moramo tražiti nove mogućnosti gde god da se pojave. Ovo je trenutak da se angažujemo izvan blokova i tabua. I Evropa je spremna za promenu“, rekla je Ursula fon der Lajen na kraju svog izlaganja na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu.
Priredio S. R.