Mi, sindikalne centrale, članice Regionalnog sindikalnog saveta Solidarnost:
SAVEZ SLOBODNIH SINDIKATA SLOVENIJE, SAVEZ SAMOSTALNIH SINDIKATA HRVATSKE, SAVEZ SAMOSTALNIH SINDIKATA SRBIJE, UJEDINJENI GRANSKI SINDIKATI NEZAVISNOST, SAVEZ SINDIKATA REPUBLIKE SRPSKE, SAVEZ SAMOSTALNIH SINDIKATA BOSNE I HERCEGOVINE, SAVEZ SINDIKATA CRNE GORE, UNIJA SLOBODNIH SINDIKATA CRNE GORE, SAVEZ SINDIKATA MAKEDONIJE i KONFEDERACIJA SLOBODNIH SINDIKATA MAKEDONIJE, u koordinaciji sa našom Evropskom konfederacijom sindikata (EKS)
- Pozdravljamo predlog otvaranja pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom i pozivamo vlade ostalih zemalja kandidata da udvostruče napore da ispune sve kriterijume za pristupanje, te da EU završi proces pristupanja.
- Pozivamo institucije EU da što pre započnu pregovore sa Severnom Makedonijom.
- Izražavamo žaljenje što je na poslednjem samitu EU-Zapadni Balkan održanom u Briselu u decembru 2023. godine usvojena deklaracija koja je sadržala samo vrlo površno upućivanje na potrebu da partneri sa Zapadnog Balkana odlučno preduzmu ekonomske i socijalne reforme. Deklaracija ne pominje socijalni dijalog, kolektivno pregovaranje, učešće radnika i zdravlje i bezbednost kao ključne faktore u obezbeđivanju ekonomske i socijalne kohezije. Takođe, Deklaracija govori o ojačanom civilnom društvu, ali se ne pominje izgradnja kapaciteta za socijalne partnere i okruženje koje podržava socijalni dijalog i kolektivno pregovaranje.
- Verujemo da će proširenje Evropske unije i promocija njenih vrednosti na Zapadnom Balkanu obezbediti sigurnost i stabilnost, unaprediti društveni i ekonomski razvoj i prosperitet, ojačati demokratiju i vladavinu prava, olakšati slobodno kretanje ljudi i roba, stimulisati investicione politike i podsticati mobilnost.
- Pozdravljamo Evropski ekonomski socijalni komitet (EESC) kao prvu evropsku instituciju koja je u svoje članstvo primila članove iz zemalja kandidata i pozivamo ostale evropske institucije da slede ovaj primer.
- Takođe naglašavamo da je za postizanje ovih ciljeva neophodan funkcionalni socijalni dijalog na nacionalnom nivou. Stoga pozivamo lidere Zapadnog Balkana i EU da se angažuju na jačanju socijalne i ekonomske komponente kroz međusobnu saradnju socijalnih partnera kao ravnopravnih aktera u reformskom procesu u regionu, kao i da podrže napore za izgradnju i dalji razvoj socijalnog dijaloga kao jednog od ključnih elemenata modernog, demokratskog i evropskog društva. Podsećamo da je efektivan socijalni dijalog i pravovremeno uključivanje socijalnih partnera na svim nivoima procesa integracije veoma važan i treba da bude jedan od kriterijuma za efikasan proces integracije.
- U tom cilju, pozdravljamo brzu mobilizaciju finansijske pomoći kroz Instrument za reformu i rast za zapadni Balkan i pozivamo nadležne institucije da deo sredstava usmere na izgradnju kapaciteta reprezentativnih sindikata i njihovo angažovanje u pristupnim pregovorima.
- Nastavljamo da pozivamo na ratifikaciju svih osnovnih konvencija MOR-a i pozivamo vlade u regionu da ne samo ratifikuju, već i da implementiraju i sprovode konvencije koje su već na snazi – samo kroz efektivne inspekcije rada i slobodu udruživanja tržišta rada mogu biti bezbedna i slobodna od eksploatacije.
- Naposletku, Regionalni savet sindikata Solidarnost će nastaviti da radi sa EKS-om i tražiti njegovu podršku u angažovanju sa EU u pregovorima o pristupanju i uoči paketa proširenja 2024. Sindikati u regionu su odlučni da pristupanje EU tretiraju kao prioritet te će nastojati da utiču na Reformske agende koje će njihove vlade podneti Evropskoj komisiji za pristup Instrumentu za Zapadni Balkan.