Udruženje za radno pravo i socijalno osiguranje Srbije je od 09. do 12. oktobra 2019. godine na Zlatiboru održalo XXII godišnje međunarodno naučno-stručno savetovanje na temu: „Fundamentalni principi i prava na radu u propisima i praksi Srbije i Međunarodne organizacije rada“.
Međunarodna organizacija rada je na Savetovanju obeležila stogodišnjicu postojanja i bila pokrovitelj ovog događaja, uz Kancelariju atašea za rad i socijalna pitanja Ambasade Austrije.
U radu naučno-stručnog savetovanja učestvovali su: sudije Vrhovnog kasacionog suda RS, apelacionih sudova iz Srbije, osnovnih sudova iz Srbije, Opštinskog radnog suda iz Zagreba, upravnih sudova, profesori radnog prava sa pravnih fakulteta iz Beograda, Novog Sada, Kragujevca, Niša, Prištine, Podgorice, Banja Luke, Istočnog Sarajeva, Mostara, Zenice, Skoplja, Štipa, Union univerziteta iz Beograda, Akademije strukovnih studija iz Beograda, advokati, predstavnici stručnih službi socijalnih partnera (UGS NEZAVISNOST, SSSS, Unije poslodavaca Srbije), predstavnici Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja RS, nacionalni koordinator Međunarodne organizacije rada za Srbiju, predstavnici Agencije za mirno rešavanje radnih sporova Republike Srbije, Republike Crne Gore, Republike Srpske, miritelji i arbitri Agencije za mirno rešavanje radnih sporova RS, predstavnici Ministarstva rada Severne Makedonije, predstavnik Poverenika za zaštitu ravnopravnosti RS, pravnici privrednih društava RS i druga stručna javnost – preko 130 učesnika. Ujedinjene granske sindikate „Nezavisnost“ su predstavljale Slađana Kiković, šef Odeljenja i Ivana Pavlović, pravni zastupnik.
Na Savetovanju je prezentovano 36 naučnih i stručnih referata i održana dva Okrugla stola, na temu „Radni sporovi u praksi“ i „Novine u radnom zakonodavstvu (agencijsko zapošljavanje i štrajk)“.
Državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja RS na Savetovanju je predočila da će Republika Srbija tokom 2020. i 2021. godine pristupiti izradi novog teksta Zakona o radu.
Na savetovanju se kroz prezentovanje stručnih i naučnih referata diskutovalo o radu na određeno vreme; aktuelnim pitanjima i novinama u sudskoj praksi iz oblasti radnih odnosa; usklađivanju radnog prava Srbije sa novim tendencijama, standardima MOR i EU; izmenama ugovora o radu; ključnim aspektima u položaju mladih u vezi sa radom; doprinosu MOR mirnom rešavanju radnih sporova; standardima MOR od značaja za zaštitu od neopravdanog prestanka radnog odnosa; primeni Direktive br.1998/59 EEZ o kolektivnom otpuštanju zaposlenih u RS; analizi osnovnih uzroka migracije radne snage u RS; problemima u primeni Konvencije br.181 MOR, o agencijama za zapošljavanje; privremenom radu – tzv. lizingu radne snage u Srbiji; ostvarivanju prava na naknadu plate i zarade za vreme privremene sprečenosti za rad; oblicima popunjavanja radnih mesta u javnim službama; otkazu od strane poslodavca zbog aktivnosti zaposlenog na društvenim mrežama; teretu dokazivanja u postupku prestanka radnog odnosa u sudskoj praksi; tehničkim i pravno-logičkim manjkavostima Zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu i dr.
Neki od zaključaka skupa su neophodnost formiranja radno-socijalnih sudova i potreba kompatibilnosti propisa iz radnog i socijalnog zakonodavstva, uz stalnu potrebu očuvanja dostignutog nivoa ljudskih prava.