Снажан покретачки импулс оправданом незадовољству просветних радника дао је предлог система платних група и разреда, према којем су наставници као носиоци делатности у образовању сврстани у осму групу, а остали из јавног сектора у девету. Основно начело правде и правичности, а свакако и етике, налагало би принцип по којем би сви запослени у просвети са завршеним факултетом требало да буду у деветој платној групи, што укључује не само професоре већ и психологе, педагоге, секретаре школа и библиотекаре.
Планирано је да Влада до краја септембра ове године усвоји Уредбу којом се просветни радници позиционирају у осму платну групу, чиме се не оставља простор за напредовање, већ се кретање кроз платне разреде везује за време проведено на раду. Стартна позиција у деветој платној групи, међутим, омогућила би стварање разлика између оних који постижу просечне, од оних који остварују изузетне резултате. Председница Владе, као и ресорни министар наглашавали су у јавности да платни разреди треба да допринесу овом циљу, а сада је прави тренутак да се са речи пређе на дела.
Сада већ давне 2014. године од тадашњег председника Владе Србије запослени у просвети добили су обећања да ће бити уважени и кроз правичне платне разреде решити разлоге тадашњег штрајка. Истини за вољу, чинило се да, кроз онај 1% повраћеног новца у два наврата, постоји нека магловита намера представника власти да се то и догоди. Нажалост, садашња власт, иако нас назива приоритетом, није показала воље да испуни обећање својих претходника. Министарство за државну управу и локалну самоуправу, задужено за израду платних разреда, смишљено је занемарило реч ,,правично” из обећања, пошавши од зацементиране поделе буџета, залажући се за вишеструко повећање зарада политичких намештеника управо у овом министарству.
Колико су творци оваквих платних разреда неупућени у систем просвете, илуструје предлог платних разреда према којем се одељенским старешинама ускраћује 4% за базични посао образовања, а укупна, овако уштеђена сума се прерасподељује директорима, омогућавајући им повећање од 56%. Овај потез је у стилу чувеног стрип јунака Суперхика (из култног стрипа Алан Форд) који отима од сиромашних да би дао богатима!
Сигурни смо да сваки честити грађанин поштује сопствено, као и занимање других запослених, те с правом постављамо питање:
Хоће ли и наставник географије и лекар имати нижу плату од кафе куварица у државним агенцијама и монополским јавним предузећима или тек трећину једанаестог помоћника градоначелника у некој малој локалној самоуправи? А треба ли тако?
Зашто протест?
Зато што су нас учили као што и ми учимо нашу децу: да неправду не треба трпети, већ се против ње борити!
Зато што су се сва наша надања и очекивања да ће систем платних група и разреда коначно унети правду и ред у српско образовање, показала наивна и илузорна!
Зато што смо као људи који обликују будућност друштва спремни на активизам којим се указује на горуће проблеме и неправде у образовном систему.
Зато што смо свесни своје дужности да говоримо оно што мислимо чак и онда када целокупно наше животно и професионално искуство указује да нема наде да ће бити усвојено. Основни импулс који нас покреће јесте побуна против поретка у којем смо, вечито закинути и ниподаштавани, у јавности представљени као безразложни бунтовници на државном трошку.
Зато што је протест наш начин да се боримо за сврставање просветних радника у девету платну групу и одлагање примене актуелних платних група, предвиђене за 1. јануар 2019. године, до коначног исправљања неправде.
Зато што не пристајемо:
* на потцењен, понижавајући положај просветног радника, кога ђаци с правом питају живимо ли у земљи у којој се у сваком смислу исплати бити образован;
* на умањење надокнаде за одељенско старешинство (уместо 4%, предвиђен је 0,5% додатак на плату);
* на бајку о напредовању у педагошким звањима;
* да квалитет нашег рада процењују и политички подобни представници локалне заједнице;
* на потцењивање школских библиотекара – смештених у седму платну групу;
* на деградирајућу позицију секретара школа;
* на нерешена питања генеричких занимања у просвети;
* да око 1600 директора, без обзира на досадашњи квалитет рада, број одељења и остварене резултате установе, буде сврстано у 11. платну групу! Јасно је да више нико неће помишљати да се склони са директорског места, а Министарство ће имати верне послушнике, купљене платом од 91000 динара.
Зато што верујемо да правда треба да буде испред пара!
Видимо се испред Министарства просвете последњег радног дана ове школске године!