Privredna komora Republike Srbije, u ime poslodavaca u Srbiji predložila je juna 2018. godine nadležnom Ministarstvu za rad da izmeni Zakon o radu, tako da se poslodavcu omogući da, kada je više od 10% radnika na bolovanju, zatraži izveštaje od nadležne zdravstvene ustanove i utvrdi da li njegovi zaposleni osnovano koriste odsustvovanje sa rada, zbog bolovanja“, (izvor: sajt „Radnik“).
Prema saznanjima koja Ujedinjeni granski sindikati „Nezavisnost“ imaju, nadležno Ministarstvo za rad je Privrednoj komori Srbije odgovorilo, da će biti uključena u izradu novog Zakona o radu, koji bi trebalo da se nađe pred Skupštinom Srbije 2020. godine.
Privredna komora Srbije, prema dokumentaciji objavljenoj na njihovom sajtu, u junu ove godine je tražila dopunu člana 103. Zakona o radu, koji se odnosi na obaveštenje i način prijave privremene sprečenosti za rad – bolovanje. Ukoliko je, prema Privrednoj komori, zaposleni zloupotrebio pravo na bolovanje, treba da dobije otkaz, a ako je lekar izdavao potvrde o privremenoj sprečenosti za rad koje nisu osnovane, treba se pokrenuti postupak pred Ministarstvom zdravlja radi izricanja disciplinske mere protiv nadležnog lekara.
Oktobra 2017. godine ministar za rad, Zoran Đorđević je najavio pojačanu kontrolu bolovanja zaposlenih, posle razgovora sa kineskim i turskim investitorima i navodno reprezentativnim sindikatima i Unijom poslodavaca Srbije i najavio donošenje posebnog propisa oko kontrole i zloupotreba bolovanja zaposlenih (komentar: što je „palo u vodu“ na osnovu argumentovanog nastupa stručnih službi oba sindikata).
Ujedno, ni jednog trenutka se ne može govoriti da zakonska regulativa u vezi svega toga ne postoji. Zakon o radu decidno je predvideo članom 103. obaveštenje o privremenoj sprečenosti za rad, kojim je predviđeno da je zaposleni dužan da u roku od tri dana od nastupanja privremene sprečenosti za rad obavesti poslodavca dostavljanjem potvrde lekara koja sadrži vreme očekivane sprečenosti za rad, kao i da poslodavac, da u slučaju sumnje u opravdanost razloga za odsustvovanja sa rada može da podnese zahtev nadležnom zdravstvenom organu radi utvrđivanja i provere zdravstvene sposobnosti zaposlenog. Ujedno, članom 179. Zakona o radu, predviđeno je pravo poslodavca da zaposlenom da otkaz, ako ne dostavi potvrdu o privremenoj sprečenosti za rad predviđeno članom 103. i ako zloupotrebi pravo na odsustvo zbog privemene sprečenosti za rad – bolovanje.
Iz izloženog, evidentno je da Zakon o radu daje mogućnost poslodavcu da primenom materijalnog prava izvrši proveru bolovanje i mogućnost davanja otkaza, iz čega proizilazi da je inicijativa poslodavaca Republike Srbije preko Privredne komore, ili nepoznavanje zakonskih propisa, ili zahtev poslodavaca, koji je već Unija poslodavaca Srbije iznela tokom izrade izmena i dopuna Zakona o radu 2014. godine, da se bolovanje za prvih pet dana uopšte ne plati.
I DA ZAKLJUČIMO
Nažalost, saznanja koja UGS NEZAVISNOST ima su drugačija, u praksi se bolovanje „zloupotrebljava na ovaj način“….
Zaposleni sve više dolaze na rad bolesni sa akutnim stanjem, ili bolesni sa hroničnim stanjem, i kada treba da odsustvuju zbog bolesti često koriste dane godišnjeg odmora, što se može saznati i od samih lekara. Zaposleni odbijaju pravo na bolovanje, i smanjen je procenat bolovanja na teritoriji Srbije, što se može proveriti preko nadležnih zdravstvenih ustanova i Fonda zdravstvenog osiguranja RS.
Iz izloženog, nema dileme ko vrši zloupotrebu, jer zloupotrebe prava na privremeno odsustvovanje sa rada, zbog bolesti generalno nema, samo se treba poznavati i primenjivati Zakon o radu i ostali pozitivni propisi, a sve ostalo je demonstracija moći…….. i ovo je mali doprinos zaštiti prava radnika.
1 komentar
Zoran Stamenković
Navedeni Zaključak je u potpunosti ispravan, pa je prosto čudnovata i nerazumna inicijativa Unije poslodavaca o nečemu, što je već vrlo jasno i precizno definisano postojećom zakonskom regulativom. Na žalost zaposlenih, Unija poslodavaca nije, do sada, pokazala interes za rešavanje uzročnih problema, koji uzrokuju loš materijalni, pa samim tim, i socijalni status zaposlenih u javnom komunalnom sektoru…Unija poslodavaca se najčešće bavi pojedinačnim slučajevima „zloupotreba“ zaposlenih, ali ne i svojim osnovnim zadatkom: doprinosom samih imenovanih direktora u nezadovoljavajućem i neuspešnom poslovanju poverenih im preduzeća u, još uvek, državnoj svojini. Svi već srpski vrapci znaju zbog čega je to tako…nije do zaposlenih!