U izveštaju međunarodne organizacije Reporteri bez granica za 2024. godinu Srbija rangirana na 98. mesto sa najslabijom ocenom u protekle 22 godine
Sloboda medija u Srbiji je na najnižem nivou od pokretanja Svetskog indeksa slobode medija 2002. godine, izjavio je agenciji FoNet šef Deska EU-Balkan organizacije Reporteri bez granica Pavol Salaj, navodeći da je u izveštaju za 2024. Srbija najlošije rangirana i dobila je najlošiju ocenu u protekle 22 godine.
Prema izveštaju Reportera bez granica za 2024, Srbija je po indeksu slobode medija, među 180 zemalja u svetu, rangirana na 98. mesto, što je pad za sedam mesta u odnosu na prošlu godinu.
Srbija je po slobodi medija ostaje na poslednjem među zemljama bivše Jugoslavije i na pretposlednjem mestu (iza Albanije) u zoni EU-Balkan, ukazao je predstavnik Reportera bez granica.
Prema rečima Salaja, Srbija se prvi put iz „problematične“ pomerila u zonu zemalja u kojima je stanje slobode medija „teško“. Dodao je da oslobađajuća presuda optuženima za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije predstavlja značajno pogoršanje prilika u oblasti prava. To pogoršanje ne može biti kompenzovano naporima vlasti da procesuiraju nedavne napade na novinare, iako je to u izveštaju Reportera bez granica uticalo na bolju ocenu u domenu bezbednosti.
U Srbiji, kao zemlji kandidatu za članstvo u Evropskoj uniji, novinari su izloženi pretnjama podstaknutim političkim napadima kojima ih kontinuirano izlažu najviši predstavnici vlasti, što se toleriše, pa čak i ohrabruje unutar vladajućih partija, predočio je Salaj. Osim toga, slobodu medija sputavaju i nekažnjivost za krivična dela počinjena nad novinarima i uvredljive SLAPP tužbe (neosnovane tužbe čiji je cilj iscrpljivanje medija), ukazao je on i ocenio da je medijska regulativa poboljšana, ali da je i dalje nedovoljno efikasna i dozvoljava širenje ruske propagande.
Vlasti Srbije moraju preduzeti specifične mere podrške pravu na informisanje, a posebno da se uzdrže od govora mržnje prema novinarima i da povećaju nezavisnost, efektivnost i transparentnost medijske regulative, poručio je Salaj.
Govoreći o slobodi medija na Zapadnom Balkanu, Salaj je precizirao da je Severna Makedonija na 35. mestu, Crna Gora na 40. mestu, Kosovo na 75. mestu, Bosna i Hercegovina na 81. mestu, a Albanija na 99.
Na celom Zapadnom Balkanu stanje slobode medija je pogoršano, rekao je Salaj i napomenuo da je najveći pad zabeležen na Kosovu, koje je za 19 mesta lošije plasirano nego prošle godine, dok je jedino Severna Makedonija napredovala za dva mesta, ali samo zbog pogoršane situacije u ostalom delu regiona.
Rastući nacionalizam negativno utiče na slobodu medija u celom regionu, upozorio je Salaj i konstatovao da su vladajuća partija i provladini mediji u Srbiji pojačali napade na nezavisno novinarstvo. Prema njegovim rečima, u kontekstu tenzija sa Srbijom, novinari na Kosovu su izloženi mnogobrojnim fizičkim napadima, dok je vlada u Prištini podvrgla pritisku i privatne i javne medije.