Zaposleni u američkoj filijali kompanije Folksvagen glasali za sindikat automobilskih radnika koji nastavlja svoju kampanju među ranicima korporacija Mercedes-Benc, Tojota, Honda, Hiundai, Tesla, Nisan, BMV, Subaru, Mazda, Volvo, Kia…
Ubedljiva većina – 73 odsto od 4.200 zaposlenih u fabrici Folksvagena u američkom gradu Čatanuga opredelilo se nedavno za pridruživanje panameričkom sindikatu Ujedinjeni automobilski radnici (United Auto Workers – UAW). Ovih dana o pristupanju istom sindikatu izjašnjavaju se i radnici Mercedesa u državi Alabama a uveliko traje kampanja UAW-a i među zaposlenima u drugim kompanijama automobilske industrije u Sjedinjenim Američkim Državama. Obim tog poduhvata ilustruje podatak da još oko 150.000 radnika u fabrikama automobila i drugih vozila nije sindikalno organizovano.
Istorijska pobeda sindikata
Pobeda sindikata UAW u Folksvagenu usledila je posle složene i dugotrajne borbe sa menadžmentom te kompanije, koji je dugo na razne načine pokušavao da onemogući organizovanje radnika u Čatanugi.
“Istorijska pobeda sindikata u Folksvagenovoj fabrici u Čatanugi”, naslov je teksta kojim je svetska sindikalna konfederacija IndustriALL Global Union pozdravila odluku radnika te kompanije u saveznoj amerikoj državi Tenesi da pristupe Sindikatu automobilske industrije. Pobeda je istorijska pre svega zato što je fabrika u Čatanugi bila poslednja Folksvagenova fabrika u svetu bez sindikata.
Predsednik sindikata Ujedinjeni automobilski radnici Šon Fejn, posetio je radnike fabrike u Čatanugi i tom prilikom naglasio šire implikacije njihove odluke da se sindikalno organizuju: “Radnicima u Americi je dosta toga da budu prepušteni sami sebi – sindikati su put do dostojanstva na poslu i van njega”.
Generalni sekretar IndustriALL-a Atle Hoje čestitao je članovima UAW u Folksvagenovoj fabrici u Čatanugi.
“Čestitam vam u ime cele IndustriALL porodice sa 50 miliona radnika. Ušli ste u istoriju tako što ste postali jedna od retkih sindikalnih fabrika automobila u južnim državama SAD. Dugo ste očekivani i izuzetno dobrodošli u sindikalnu porodicu, a vaša Pobeda je inspiracija za milione radnika širom sveta”, rekao je Hoje.
Hrabru odluku radnika Folksvagena u Čatanugi javno je povalio i američki predsednik Džo Bajden koji je naglasio da je “pravo na organizovanje fundamentalna američka vrednost i ključna za balansiranje moći između radnika i poslodavaca”, dodajući da se tako podstiče pravedna ekonomija.
“Svaki radnik u svakoj državi mora imati slobodan i pošten izbor da se pridruži sindikatu“, kazao je američki predsednik.
Sindikalna bitka sa Mercedesom
Približno 5.200 zaposlenih u Mercedes-Bencovim fabrikama za montažu i proizvodnju baterija u državi Alabama počeli su u ponedeljak da se pojedinačno i tajno izjašnjavaju o tome da li žele da se pridruže sindikatu Ujedinjenih automobilskih radnika. Prema pisanju agencije Rojters, to je još jedan “značajan test zamaha organizovanja radnika na istorijski antisindikalnom američkom jugu”.
“Pobeda sindikata u fabrici Mercedesa u Alabami, nakon ubedljive pobede u fabrici Folksvagena u Tenesiju, bila bi prekretnica za UAW koji nastoji da organizuje zaposlene kod više od deset proizvođača automobila širom Amerike”, piše Rojters.
Sindikalna kampanja u Mercedesu je bila mnogo složenija jer je menadžment neprestalno pozivao radnike da glasaju protiv sindikata. Uz to, angažovane su antisindikalne firme da razgovaraju sa radnicima i uvere ih da im sindikat nije potreban. U antisindikalnu kampanju uključili su se i lokalni zvaničnici i biznis krugovi, uključujući republikansku guvernerku Alabame Kej Ajvi. Doduše, poslovodstvo Mercedesa je odbacilo tvrdnje da je sprečavalo sindikalno organizovanje u svojim pogonima u Alabami, tvrdeći da kompanija poštuje sindikalno zalaganje zaposlenih i da osigurava uslove da svaki radnik može da bude informisan i da tajno glasa o pristupanju sindikatu.
Tužba Nemačkoj protiv Mercedesa
Američkoj javnosti poznato je da je “novi sindikalni zamah” iniciran prošlogodišnjim velikim štrajkom koji je vodio UAW na čelu sa liderom Šonom Fejnom protiv tri moćna proizvođača automobila iz Detroita: Dženeral motorsa, Forda i Stelantisa. Šestonedeljni štrajk rezultirao je veoma povoljnim sporazumima za radnike, uključujući dogovor o rekordnom povećanju plata za 25 odsto i povratku usklađivanju zarada sa troškovima života.
Pobeda sindikata UAW u Detroitu ohrabrila je njegovo rukovodstvo da osmisli veoma ambicioznu kampanju sa ciljem da se sindikalno organizuju radnici na “antisindikalnom jugu” – u Tenesiju, Alabami, Misisipiju… kao i u drugim državama u kojima su stacionirane fabrike kompanija Mercedes-Benc, Tojota, Honda, Hiundai, Tesla, Nisan, BMV, Subaru, Mazda, Volvo, Kia…
“To je veliki izazov za sindikat u državama gde je tako malo sindikalnih aktivnosti“, ocenila je Kejt Andrijas, profesorka Pravnog fakulteta Kolumbija, koja je specijalizovana za radno pravo.
O profitu kompanija i platama radnika
Za “veliki izazov” UAW je kreirao odgovarajuću kampanju u kojoj prednjači ukazivanje na, s jedne strane, ogromne profite automobilskih kompanija i previsoka primanja njihovih menadžera i, s druge strane, stagnirajuće plate radnika. O uspehu kampanje najbolje svedoči podatak da je za poslednja dva meseca, uprkos otvorenom protivljenju njihovih poslodavaca, više od 10.000 radnika automobilske industrije pristupilo UAW-u.
U kampanji usmerenoj na radnike Mercedes-Benca ukazuje se da je ta kompanija u za deceniju ostvarila 156 milijardi dolara profita, od čega je samo u poslednje tri godine profit porastao za 200%. UAW je izračunao da su “proizvodnom radniku sa najvišom platom potrebne dve godine da postigne ono što izvršni direktor Mercedes-Benca napravi za nedelju dana”, dodajući da su članovi Upravnog odbora Mercedes-Benza u 2023. godini povećali svoje plate za 78 odsto.
Tojota je u protekloj deceniji ostvarila profit od 250 milijardi dolara, navodi UAW ukazujući da je u međuvremenu ta kompanija zaposlenima ponudila povišicu od samo 9 procenata kako bi ih ubedila da se sindikalno ne organizuju. “Vreme je da radnici Tojote ustanu i bore se za više”, ističe se u kampanji UAW-a.
UAW navodi da je kompanija Honda u poslednje tri godine povećala cene svojih vozila za 30 odsto dok je plata generalnog direktora više nego udvostručena. “Honda ostvaruje više od polovine svog prihoda u SAD, ali plate američkih radnika u Hondi zaostaju – vreme je da ustanu i bore se za više”, napominje sindikat.
U kampanji se ukazuje da je profit kompanije Hiundai povećan za 75 odsto u poslednje tri godine. “Njihova cena vozila porasla je za 32 odsto a kompanija je najavila povećanje od 25 odsto do 2028, ali će radnici Hiundaija i dalje zaostajati u platama, beneficijama i pravima na poslu”, navodi UAW i poziva radnike Hiundaija “da se bore za više”.
“Elon Musk (vlasnik kompanije Tesla) je najbogatiji čovek na svetu, sa neto vrednom imovinom od 230 milijardi dolara. Proizvodnja Tesle u SAD se više nego udvostručila od 2020. godine, a njena prodaja raste. Pitanje je da li će radnici Tesle dobiti svoj pošteni deo? Vreme je da Teslini radnici ustanu i bore se za više”, navodi se u sindikalnoj kampanji.
UAW navodi da je kompanija Nisan u protekloj deceniji ostvarila skoro hiljadu milijardi dolara prihoda, da njen profit znatno raste dok radničke zarade sve više zaostaju. Zato se u kampanji sindikata naglašava da je “vreme da radnici Nissana ustanu i bore se za više”.
Profit kompanije BMV porastao je u poslednje tri godine za preko 130 odsto. “Umesto da radnicima BMV-a dodeli pravičan udeo, kompanija troši milijarde na otkup akcija i preko 30 miliona dolara za samo sedam najviših rukovodilaca”, ukazuje UAW i poziva radnike BMV-a “da ustanu i bore se za više”.
Kompanija Mercedes je u samo poslednjih nekoliko godina povećala profit za 200 odsto. “Od marta do novembra 2023. kompanija je potrošila 1,9 milijardi dolara na otkup akcija umesto da rekordni profit deli sa svojom radnom snagom. Vreme je da radnici Mercedesa ustanu i bore se za više”, navodi UAW.
Snaga sindikata UAW
Preko 70 procenata svojih prihoda kompanija Subaru (japanska multinacionalna korporacija) ostvaruje u SAD, “a sva njihova severnoamerička proizvodnja odvija se u jednoj fabrici u Indijani”, ukazuje UAW uz napomenu da “ti radnici ne vide svoje u profitu kompanije” I da je zato vreme “da radnici Subarua ustanu i bore se za više”.
I kompanija Folksvagen je povećala profit – za više od 60 odsto u protekle tri godine, dok su cene njihovih vozila porasle za više od 40 odsto. Radnici u Tenesiju zaostaju u platama dok 13 najviših rukovodilaca zajedno zarađuju 60 miliona dolara. “Vreme je da radnici ustanu i bore se za više”, napominje američki sindikat.
UAW podseća da je Mazda upravo otvorila svoju jedinu američku fabriku u Alabami, “ulažući milijarde jer znaju da će profit nastaviti da raste”, ali da zaposleni ne dobijaju pravičan udeo, iako profit i cene vozila rastu.”Vreme je da radnici Mazde ustanu i bore se za više”.
Volvo Kar USA (ćerka firma multinacionalne kompanije Volvo) je u poslednjoj deceniji ostvario prihod od preko 250 milijardi dolara. Izvršni direktori kompanije zaradili su 44 miliona dolara u poslednjih sedam godina, dok su plate radnika stagnirale. “Vreme je da radnici Volva ustanu i bore se za više, poziva UAW u svojoj kampanji.
Američki sindikat navodi i da je profit kompanije Kia porastao za 129 odsto samo za poslednje dve godine, dok su izvršni direktori kompanije imali skok plata za 67 procenata od 2021. do 2022. godine. Prošle godine “profit, prihod i prodaja kompanije postavili su rekorde svih vremena”, ali plate i prava radnika i dalje zaostaju. “Vreme je da Kijini radnici ustanu i bore se za više”, poručuje UAW.
Novi lider američkih radnika
Predsednik sindikata Ujedinjeni autobilski radnici Šon Fejn, koga smatraju predvodnikom nove generacije radničkih lidera i ključnim akterom velike reafirmacije sindikata u Americi, u nedavnom intervjuu britanskom Gardijanu izjavio je bez uvijanja: “Radnici su shvatili da su ih zajebavali decenijama“.
Gardijan podseća da su nakon jesenjeg trjumfa UAW-a u sporu sa tri velika američka proizvođača automobila članovima tog sindikata počeli da se otvoreno udvaraju i Džo Bajden i Donald Tramp, ali je Fejn početkom godine javno podržao demokrate i njihovog predsedničkog kandidata. Podsetio je tada Fejn da je Bajden prvi američki predsednik koji je došao na sindikalni protest i neposredno podržao radnike (Mičigen, 26. septembar 2023.).
Smatra se da Fejnov uspon do čelne funkcije UAW-a ne bi bio moguć da 2022. godine više desetina tadašnjih sindikalnih rukovodilaca nije osuđeno za krivična dela prevare i korupcije. Posle 30 godina staža u fabrici Stelantisa (ranije FCA i Krajsler) u gradiću Kokomo (Indijana), Fejn je prošle godine u martu izabran za vođu sindikata, obećanjima da će iskoreniti korupciju u toj organizaciji i preokrenuti preterano popustljiv stav UAW-a prema poslodavcima. Obećanja je za kratko vreme uspešno realizovao, a vratilo mu se ogromnom popularnošću među radnicima. Gardijanu je tim povodom rekao da se okrenuo društvenim mrežama kako bi neposredno komunicirao sa članovima širom zemlje. “To je bilo zaista efikasno, jer kada je došlo vreme za štrajk, 75 odsto Amerikanaca nas je podržalo”.
Fejn uporno ponavlja da automobilske kompanije ostvaruju stotine milijardi profita i da zato mogu više da daju zaposlenima, ali da je problem “korporativna pohlepa malog broja ljudi, klase milijardera, koji želi da koncentriše svo bogatstvo u svojim rukama i zajebu sve ostale”. Zbog takvog stava Njujork tajms je početkom lanjskog oktobra, uoči finalizacije pregovora UAW-a sa tri proizvođača automobila iz Detroita, prokomentarisao da zbog svog “prezira prema klasi milijardera“ Fejn “mora da dokaže da se njegova tvrdokorna taktika isplati”. Isplatila se, za razliku od sumnje uglednog lista.