Pre pet godina Međunarodna organizacija rada usvojila je Konvenciju C190 – prvi međunarodni ugovor koji svakoj osobi u svetu rada garantuje zaštitu od nasilja i uznemiravanja, uključujući rodno zasnovano nasilje i uznemiravanje
Međunarodna kofederacija sindikata (MKS) podseća da se u petak 21. juna obeležava pet godina od usvajanje Konvencije MOR-a br. 190 o obrani od nasilja i uznemiravanja u svetu rada i tim povodom poziva sindikate, poslodavce i vlade da unapređuju ova ključna demokratska prava na radnom mestu.
Država Srbija na žalost do danas nije ratifikovala ovu važnu konvenciju čije donošenje je, po oceni MKS-a, predstavljalo istorijski trenutak u globalnim naporima da se obezbede bezbedni i dostojanstveni uslovi rada za sve radne ljude.
Konvencija C190 je prvi međunarodni ugovor koji svakoj osobi u svetu rada priznaje pravo na rad bez nasilja i uznemiravanja, uključujući rodno zasnovano nasilje i uznemiravanje. Taj međunarodni akt naglašava ključnu ulogu bezbednog radnog okruženja u postizanju jednakosti, dostojanstva i mogućnosti za sve radnike, bez obzira na njihov status ili sektor u kome rade.
Konvencija MOR-a treba da se primenjuje u svim sektorima – privatnom i javnom, u formalnoj i neformalnoj ekonomiji, u gradskim ili seoskim područjima.
Taj dokument obavezuje države članice MOR-a da u dogovoru sa reprezentativnim organizacijama poslodavaca i radnika sprečavaju nasilje i uznemiravanje na radu merama kao što su one za bezbednost i zdravlju na radu, ravnopravnost i nediskriminaciju, i migracije. Konvencija sadrži i napomenu da se ona primenjuju “putem domaćih zakona i podzakonskih akata, kao i kolektivnih ugovora i drugih sredstava u skladu sa domaćom praksom”.
Prestanak nasilja i uznemiravanja u svetu rada centralni je deo kampanje MKS-a “Za demokratiju na radnom mestu”, kako na nacionalnom tako i na globalnom nivou.
Napredak širom sveta
MKS ocenjuje da je tokom proteklih pet godina postignut značajan napredak u implementaciji C190. Mnoge zemlje su preduzele korake da ratifikuju i usklade svoje nacionalne zakone i politike sa odredbama konvencije, pokazujući time namere da se radnici zaštite od nasilja i uznemiravanja.
Sloboda udruživanja i kolektivno pregovaranje bili su ključni u primeni odredbi C190 na radnim mestima. Izveštaj MSK “C190: Sindiakti u akciji okončanja nasilja i zlostavljanja na radu” za 2023. godinu predstavio je primere sindikata koji su se uspešno mobilisali u kampanjama, zalaganju i lobiranju za ratifikaciju i primenu ove konvencije. Kampanja je uključila 104 sindikalne asocijacije u 66 zemalja širom sveta – 26 u Africi, 14 u Americi, 15 u Azije i na Pacifiku, 11 u Evropi… Koristeći odredbe C190 sindiakti u tim zemljama pregovarali su o kolektivnim ugovorima što je rezultiralo značajnim poboljšanjima u pravcu iskorenjivanja nasilja i uznemiravanja u svetu rada.
Međutim, kako ističe MKS, ima još mnogo posla jer nasilje i uznemiravanje na radnom mestu i dalje ugrožava milione radnika širom sveta, posebno žene, migrante i ljude na nesigurnim poslovima. Generalni sekretar MKS-a Luc Triangl je ponovo pozvao vlade koje to još nisu učinile da ratifikuju i sprovedu Konvenciju 190 bez odlaganja.
„Pozivamo poslodavce da usvoje politiku nulte tolerancije prema nasilju i uznemiravanju i da neguju kulturu poštovanja i dostojanstva na radnom mestu. U tome je nezaobilazna uloga nezavisnih sindikata. Oni moraju biti osnaženi demokratskim, sindikalnim pravima na radnom mestu, kako bi im se omogućilo da se zalažu za bezbedne, poštovane i pravedne radnu uslove za sve radnike”, istakao je Triangl.
Šta čeka Srbija?
Srbija na žalost spada u retke države koje još nisu ratifikovale Konvenciju 190 protiv nasilja na radu. Ujedinjeni granski sindikati “Nezavisnost” sa svojom Sekcijom žena ponovo su u martu zatražili od Narodne skupštine Srbije da u toku 2024. godine ratifikuje taj dokument MOR-a. Već četvrtu godinu zaredom Nezavisnost ponavlja zahtev da država Srbija konačno ratifikuje konvenciju koja garantuju pravo na rad oslobođen od nasilja i uznemiravanja.
U lifletu štampanom tim povodom Nezavisnost je podsetila da je Konvencija 190. usvojena na 108. sednici MOR-a 21. juna 2019. u Ženevi, kada je za njeno usvajanje glasala i tripartitna delegacija Republike Srbije (predstavnici Vlade i reprezentativnih organizacija poslodavaca i sindikata).
Socijalno-ekonomski savet Republike Srbije, na zajedničkoj sednici sa Pokrajinskim socijalno-ekonomskim savetom Vojvodine, 11. marta 2021. usvojio je Zaključak (br. 85/2021) kojim je podržana ratifikacija Konvencije 190 MOR-a u Republici Srbiji.
Da li će se i kada ratifikacija ove veoma važne Konvencije naći na dnevnom redu parlamenta?Priredio S. R.