Do 2030. otvoriće se 170 miliona novih radnih mesta širom sveta dok će 92 miliona nestati, što znači da će neto zaposlenost porasti za 78 milona, prognozira Svetski ekonomski forum
Tehnološke promene, geopolitička fragmentacija i ekonomska neizvesnost, demografske promene i zelena tranzicija, pojedinačno ili u kombinaciji, biće faktori koji će ključno uticati na globalno tržište rada do 2030. godine, navodi se u izveštaju objavljenom uoči tradicionalnog godišnjeg skupa Svetskog ekonomskog foruma (SEF) u Davosu koji će se ove godine održati od 20. do 24. januara.
U toku pet dana SEF će, kako se očekuje, na raznim panelima okupiti brojne predstavnike država i svih glavnih međunarodnih organizacija, stručnjake različitih profila, lidere civilnog društva, predstavnike mladih, biznismene…
Za potrebe ovog istraživanja SEF je ispitao više od 1.000 najvećih poslodavaca u svetu koji predstavljaju 22 industrijska klastera i zapošljavaju više od 14 miliona radnika.
Kada je reč o godini koja je počela, SEF-ova prognoza tržišta rada polazi od brzog procentualnog rasta tražnje podstaknutog tehnološkim napretkom, kao što je veštačka inteligencija. Međutim, mereno apsolutnim brojevima, SEF je kombinujući svoje informacije i podatke Međunarodne organizacije rada zaključio da će u periodu 2025-2030. najveći neto rast zasposlenosti biti ostvaren u poljoprivredi koja je ključna oblast za mnoge ekonomije.
Do kraja decenije trend zelene tranzicije, uključujući napore za smanjenje emisije ugljenika i prilagođavanje klimatskoj krizi, doprineće da se aktuelni broj od 200 miliona radnih mesta u poljoprivredi poveća za 34 miliona. Prema izveštaju SEF-a, tom povećanju broja zaposlenih u poljoprivredi doprineće kako širenje digitalizacije tako i rast troškova života.
Po rastu zaposlenosti među prvih pet profesija biće još vozači za isporuku, programeri softvera, građevinski radnici i prodavci u maloprodaji. Takođe se očekuje znatan rast zaposlenosti i u preradi hrane, kao i u sektoru nege, a s obzirom na demografske trendove, a posebno na starenje stanovništva.
Sa druge strane, očekuje se pad broja blagajnika, administrativnih službenika, čistača, računovođa, revizora…
SEF ocenjuje da veći fokus na programe kontinuiranog učenja, usavršavanja i prekvalifikacije omogućava kompanijama da bolje predvide i upravljaju budućim zahtevima za radnim veštinama. Tehnološke veštine će još više dobijati na značaju u narednih pet godina a na vrhu liste tih veština su veštačka inteligencija, sajber bezbednost i tehnološka pismenost. Sve su značajnije i sposobnost za kreativno mišljenje i otpornost, fleksibilnost i agilnost, uz radoznalost i celoživotno učenje.
Priredio S. R.