* Svetski dan kulture po drugi put Udruženje Podium i dvostruki elektronski medij ove somboske nevladine organizacije, Novi Radio Sombor i lokalni sindikat Nezavisnost obeležili u svečanoj sali somborske Županije
Novi Radio Sombor, Podium i UGS Nezavisnost svečano obeležili Svetski dan kulture u velikoj sali Gradske uprave grada Sombora
Sa raznih aspekata što kvalitetnijeg života u doba savremenog življenog i bržeg tempa, trojni radni savez (U. Podium, Novi Radio Sombor i UGS Nezavisnost) u partnerstvu sa gradskom upravom Grada Sombora, objedinio je svekolika stvaralaštva u jednoj od najpopularnijih društvenih oblasti, kulturi. Na sam Svetski dan kulture, 15. april, u prepunoj svečanoj sali zgrade Županije u Somboru, aktivisti Podiuma, redakcija i tehnika Novog Radio Sombora čiji je izdavač upravo Podium, te uvek vredni članovi ovog reprezentativnog sindikata (Ujedinjenih granskih sindikata „Nezavisnost“ sa svojim granskim sindikatom Kulture, umetnosti, medija KUM), kao i prošle godine – na istom mestu, realizovali su ni malo lak, sebi i pre svega građanima, postavljen zadatak, odgovora na pitanje-pitanja, zašto je važno svakodnevno kulturu u najširem spektru svih njenih izazova, poštovati kao našu zajedničku potrebu, hranu i lepotu – što je i ovogodišnji slogan somborskog obeležavanja Svetskog dana kulture.
Nakon izvođenja himne Srbije „Bože pravde“ u interpretaciji simpatične Nađe Kovač, učenice III-2 razreda gradske osnovne škole Bratstvo Jedinstvo u pratnji njene nastavnice Nade Ljepojević, bibliotekara ove škole, na scenu pred sliku najvećeg umetničkog formata u Evropi, čuvenu „Bitku kod Sente“ kojom se Somborci ponose, stupile su predstavnice talenata Srednje muzičke škole „Petar Konjović“ u Somboru, ženski vokalni kvintet etnomuzikološkog smera koje su nadahnuto izvele zahtevnu etno numeru „Gusta mi magla padnala“, ukrasivši muzičkim sadržajem celovitost programa.
Brojnim Somborcima ali i gostima iz drugih sredina, Novog Sada, Beograda, Subotice, koji su se odazvali pozivu domaćina i uveličali događaj, zamenivši svojim pozicijama donosioce lokalne vlasti u odborničkim klupama najspektakularnije somborske sale, najpre se obratio u ime gradske vlasti, Branislav Svorcan, pomoćnik gradonačelnice grada Sombora Dušanke Golubović, za oblast kulture i informisanja. Kao predstavnik i predvodnik nove generacije savremenih mladih političara, on je na popularan način podsetio zašto se baš na ovaj dan svuda u svetu obeležava Dan kulture, u znak sećanja na taj datum 1935. godine, kada je u Vašingtonu potpisan Sporazum o „očuvanju umetničkih i naučnih tvorevina i istorijskih spomenika“, u međunarodnoj pravnoj praksi poznat kao Rerihov pakt. On je iskorišćen kao osnov mnogobrojnih dokumenata o savremenoj međunarodnoj saradnji u oblasti očuvenja i zaštite kulturnog nasleđa, istakao je Svorcan.
O značaju uloge civilnih organizacija današnjice, u svetlu primera kulturološko-zdravstvenog podizanja svesti, a na primeru Društva za borbu protiv raka Sombor u prisustvu predsednice na ovom događaju, dr Đerđi Šarić, govorila je članica Društva Milica Marinković; još plastičnije je zvučala njena priča ilustrujući je pojedinostima iz popularne publikacije „Živeti kao pre“ čiji je autor, sa grupom saradnika, pa su okupljeni imali priliku i da na „licu mestu“ na svoju radost dođu i do ove knjige koja će obogatiti njihove lične biblioteke. Ujedno je data snažna poruka da zdravlje kao najveće bogatstvo nije jednostavna fraza, već ponajpre obaveza svih nas da u preventivi sami sebi budemo najveći lekari. Jelica Polovina, predsednica Asocijacije žena Srbije-Gradskog odbora Sombor, istakla je značaj humanitarnog rada koji, kao dugogodišnji zdravstveni radnik, nastavlja u toj organizaciji, inače s ponosom priznate članstvom u UNESCO.
Logičkom niti vezivanja tema različitih a programski celovito objedinjenih, nastavila je gošća iz Novog Sada (inače rođena Somborka), profesor dr Veselina Pelagić, presdsednica Fondacije za razvoj domaćinstva. Govoreći o kulturi u bezbednosti hrane, emotivno se podsetila: – Tu u Somboru sam u Mesnoj zajednici Treći rejon počela aktivizam već negde šezdesetih i sada u 21. veku u Velikoj Županijskoj sali, eto, ponovo aktivista. Cultus – negovanje, obrađivanje i gajenje. Preventiva je kult i vrednost u rukama i autoriteta i potrošača, podvukla je profesorka Pelagić. Nakon njenog vezivanja juče-danas-sutra – u toj bezveremnoj interakciji neprolaznih vrednosti ponajpre kulturom prema sebi u očuvanju prioritenih vrednosti zdravlja, reč su dobili i predstavnici mladih generacija. U ime njih, sa vrhunskom dozom pripremljenosti, Gabrijela Zambo zaključila je optimisitično, u želji da vrati pomalo poljuljano samopouzdanje mladih a za šta nema velikih razloga, jer kako je rekla: – Po mom mišljenju, Sombor nudi raznovrstan izbor kulturnih dešavanja, za koje nije potrebno odvojiti ni mnogo vremena, a ni novca. Društvo u kojem se ja krećem, odnosno moja porodica, prijatelji i poznanici aktivno učestvuju u institucionalnoj kulturnoj potrošnji i samim tim aktivno razvijaju intelektualne, vrednosne i moralne potencijale i interesovanja. To dovodi do samoostvarivanja, odnosno samostvaralaštva. Čestitam ovaj dan svima koji neguju kulturu i shvataju njen značaj za razvoj mladih.
Pod temom “naša partnerstva” i njihov značaj za dalji boljitak kako lokalne tako i šire društvene zajednice u slovu civilnih organizacija i njihovom delovanju pre svega na terenu, pričala je Mirjana Pećanac, potpredsednica Kola srpskih sestara u Somboru, sa kojim su Podium, Novi Radio Sombor i lokalna “Nezavisnost” već imali niz zajedničkih akcija a u pripremi su brojne nove. A s obzirom da je sastavni deo kulture i fizička kultura, naravno, ni ovom prilikom nije izostala obostrano-uzajamna podrška između sportista i domaćina manifetacije. Predvodnik uspešnog delovanja u oblasti vrhunskog sporta sa stanovišta privatnog sportskog sektora, Dejan Kunić, osnivač šestostrukog Kluba borilačkih sportova “Galaktik”, objasnio je da i svi građani koji to žele, mogu da vežbaju u njihovoj teretani – prvoj privatnoj, za takmičarski i rekreativni sport u Somboru. Njegov prvi sportski saradnik, doajen somborskog boksa i sporta Mate Musulin, takođe je dobio dugi aplauz jer ga Somborci, jednostavno poštuju i godinama vole, usmerenog svojim dugim radom pre svega na osnaživanju mladih sportista. Topli pljesak se raširio salom kada je potom naglašen jedan veliki ovogodišnji somborski sportski jubilej, 50 godina najstarijeg karate kluba u Somboru i Vojvodini, “Karate kluba “Dušan Staničkov”, čiji trener, nosilac majstorskog zvanja crni pojas, Borislav Lakićević, sa porodicom kao i Kunić sa njegovim Galaktikom, nesebično pomažu u svim aktivnostima, logistici i donacijama, Podiumu i Novom Radio Somboru. A vrhunac sportskog dela programa je bio nastup u originalnom takmičarskom izdanju u kimonu, talentovane Bojane Lakićević. Ona je, što je ujedno bilo prvi put da publika u svečanoj sali Županije doživi jednu sportsku originalnu demonstraciju, izvela pobedničku katu sa ovogodišnjeg prvenstva Vojvodine za pionire.
Najzad, reč su imala i trojica sugrađana mlađe generacije, asovi u svojim obrazovno-kulturološkim strukama i sindikalnom aktivizmu. Najpre je Petar Zambo, član lokalnog Socijalno ekonomskog saveta grada Sombora iz redova UGS „Nezavisnost“, kratko poručio da je zahvalnost danas imati pre svega jasan izraz međusobne solidarnosti, ne samo onda kada je teško. Potom je mladi profesor oligofrenologije Zoran Kovačić, jedan od, inače osnivača Udruženja Podium i ujedno novinar-saradnik Novog Radio Sombora, naglasio i iz svog već dovoljnog iskustva kao profesor-vaspitač u školi “Vuk Karadžić”, koliko je značajno shvatiti zajednički suživot ravnopravnosti sa osobama sa ometenošću. Kao krešendo čitave manifestacije, profesor doktor Vladimir Jerković, kao i Kovačić, “bez papira” je, sa puno nadahnuća i rečitog šarma besedovao o knjizi – kao najtrajnijem mediju. – Želim da vam govorim o čitaocima, prosuđivanju, trendu u vezi sa čitalaštvom, o hipertrofiji duhovne dezorijentisanosti, o saosećanju, o Drugome i šta ta/taj znači za nas, bilo putem čitanja nečijih spisa ili uopšte, o sindikalizmu i solidarnosti jer sve to spajam u jedno – zaključio je Jerković i završio kratkim osvrtom na knjigu Između era: od kapitalizma do demokratije, i ne zato kako je rekao zato jer je jedan od dvojice autora koji su preveli ovo delo, izabrali to i želeli, dve godine radili, bez para – a ni ne očekujućih ih, nego da bismo imali jedan prevod, koji, kao i sve knjige, ostaje najtrajniji posrednik među ljudima živim i neživim, pa čeka svog Čitaoca.
Poetski sadržaj čitave, jednoipočasovne priredbe, upotpunile su somborske pesnikinje: Teodora Zorić, Dušanka Milatović i Ružica Kljajić. Uz poruku domaćina-organizatora koja je ujedno i trajno geslo Podiuma i Novog Radio Sombor: Svi smo jedno, moto: Samo pozitivno i cilj: Zbližavanja. I, želju, svih prisutnih, da ovakvi susreti koji dolikuju Somboru, budu još češći.
Voditelj programa Siniša Stričević (odg. ur. Novog Radio Sombora, zahvalio se brojnim prisutnima na odzivu, kao i onima koji na bilo koji način podržavaju Podium i Novi Radio Sombor, te najbližim saradnicima, kolegama i tehnici, od Vesele Savin – iskusnog projektnog menadžera, Gizele Žužić, zahvalnost poslovnog sekretara, novinarskog redakcijskog podmlatka što je i jedan od najvažnijih ciljeva ovog somboskog medija, do šefa tehnike i „desne uredničke ruke“ Dejana Horvata.