Kao što je navedeno u prethodnom tekstu, nadležno Ministarstvo i Vlada Republike Srbije, su izašli sa predlogom da se po hitnom postupku, bez prethodnih konsultacija sa relevantnim i reprezentativnim organizacijama sindikata i udruženja penzionera, menja Zakon o PIO.
Iako na ponuđeni predlog predstavnici reprezentativnih sindikata nisu dali saglasnost ni na stalnim radnim telima SES-a, ni na samoj sednici ove najviše institucije socijalnog dijaloga u zemlji, resorni ministar, odnosno Ministarstvo na čijem je čelu, su ’’obavestili’’ javnost, preko sredstava javnog informisanja, da su na predložene izmene i dopune dobili saglasnost Socijalno-ekonomskog saveta Republike, odnosno socijalnih partnera koji participiraju u radu SES-a. Takvu informaciju odmah je javno demantovao predsednik UGS NEZAVISNOST, koji je, ujedno, član SES-a.
Da se krivo ne shvati, UGS NEZAVISNOST i Sindikat penzionera Srbije ’’Nezavisnost’’ nisu protiv reformi u sistemu PIO, koje podrazumevaju i izmene i dopune pomenutog Zakona. Međutim, mi se zalažemo za istinske reforme siostema PIO, posebno na prihodovnoj strani. To podrazumeva, pre svega, aktiviranje novih realnih izvora sredstava za finansiranje prava po osnovu PIO (racionalno i efikasno korišćenje imovine Fonda PIO, učešće u dobiti iz javnih infrastrukturnih objekata čija je izgradnja delom finansirana i iz sredstava Fonda PIO…i dr).
Nikako se ne slažemo, i svim raspoloživim sredstvima sindikalne borbe ćemo se boriti protiv zadiranja u ustavom i zakonima zagarantovana stečena prava penzionera. Zbog toga smo preduzimali sve moguće, zakonom propisane, mere da dokažemo da je Zakon o privremenom uređivanju isplate penzija, donet suprotnu Ustavu i aktuelnom Zakonu o PIO. Odmah po njegovom donošenju Sindikat penzionera Srbije ‘’Nezavisnost’’ je od Ustavnog suda tražio preispitivanje ustavnosti tog zakona, a nakon negativnog odgovora, podneli smo ustavnu žalbu nakoju je odgovor stigao nakon više od tri godine. Našu inicijativu, iznetu pre nekoliko meseci posredstvom poslaničkih grupa opozicionih parlamentarnih partija, da Skupština Srbije donese Zakon o stavljanju van snage Zakona o privremenom uređivanju isplate penzija, parlamentarna većina je glatko odbila. Isto tako, ne slažemo se sa nekim predloženim izmenama i dopunama koje idu na štetu korisnika penzija (što se vidi iz dostavljenog mišljenja o predloženim izmenama i dopunama). Sada su se setili, iz neznanja ili loše namere, da taj Zakon ‘’ukinu’’ jednim članom Zakona o izmenama i dopunama Zakona o PIO.
Iz Saopštenja sa sednice Vlade na kojoj je usvojen predlog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o PIO, vidi se nekoliko zabrinjavajućih činjenica, a pre svega:
- Predlagači navedenih izmena i dopuna ne znaju ni kako se zove Zakon koji stavljaju van snage, odnosno ukidaju. Ne radi se o ‘’zakonu o smanjenju penzija’’, jer PENZIJE NISU NIKAD SMANJENJE, već o Zakonu o privremenom uređivanju isplate penzija, što je velika i suštinska razlika !!! ,
- Iz prethodne, suštinske razlike, proizlazi i sledeća manipulacija aktuelnih vlasti – najme, stavljanjem ovog Zakona van snage, odnosno njegovim ukidanjem, ne povećavaju se penzije, kako se stalno ‘’servira’’ penzionerima i široj javnosti, već se one vraćaju na nivo od pre donošenja neustavnog Zakona o privremenom uređivanju isplate penzija, odnosno na nivo koji je utvrđen u skladu sa važećim Zakonom o PIO! U skladu sa tim, o eventualnom povećanju penzija može se govoriti samo ukoliko iznos isplaćene penzije u novembru 2018. godine, bude za određeni % viši od iznosa penzije od pre donošenja neustavnog Zakona, uvećanog za sva Zakonom o PIO utvrđenim uvećanjima u periodu primene navedenog Zakona (od novembra 2014. pa do oktobra 2018.g.).
JOŠ NEŠTO, VRLO VAŽNO !!!
Stavljanje van snage ili ukidanje Zakona o privremenom uređivanju isplate penzija, i vraćanje nivoa penzija na iznos od pre novembra 2014. godine, znači i obavezu Vlade, odnosno nadležnog Ministarstva da obešteti sve penzionere kojima su za ove četiri godine penzije, mimo Ustava i Zakona o PIO, umanjivane.
Način i vreme obeštećenja, Vlada mora utvrditi posebnim zakonom ili drugim normativnim aktom, uz prethodne konsultacije sa reprezentativnim sindikalnim i penzionerskim organizacijama.
U suprotnom, oštećeni penzioneri mogu ostvarivanje svog prava tražiti pred domaćim i međunarodnim sudovima.
Sindikat penzionera Srbije ‘’Nezavisnost’’ i Advokatska kancelarija sa kojom je zaključen Sporazum o zastupanju naših članova, imaju spremnu kolektivnu tužbu Sudu za ljudska prava u Strazburu i oko 300 potpisanih punomoći za podnošenje tužbi pred nadležnim domaćim sudovima.
Predlažemo nadležnom Ministarstvu i Vladi da izbegne nepotrebno opterećenje Budžeta Republike plaćanjem sudskih troškova i zateznih kamata, te da oštećenim penzionerima predloži korektno vansudsko poravnanje kako bi se ovaj spor, što pre i sa što manje političe štete i materijalnih troškova za državu, konačno završio.