Regionalna kancelarija Međunarodne organizacije rada je u Budimpešti od 26–28. novembra 2018. godine organizovala Radionicu za pravnike i izabrana lica sindikata o primeni konvencija Međunarodne organizacije rada i mehanizmima nadzora.
U Radionici su učestvovali predstavici sledećih zemalja: Albanija (dve sndikalne centrale); Bugarska (dve sindikalne centrale); Hrvatska; Češka Republika; Makedonija (dve sindikalne centrale); Mađarska; Moldavija (dve sindikalne centrale); Crna Gora (dve sindikalne centrale); Poljska (dve sindikalne centrale); Rumunija (dve sindikalne centrale); Srbija (dve sindikalne centrale) i Ukrajina (dve sindikalne centrale).
U radu Radionice, u svojstvu predavača, učestvovali su predstavnici Međunarodne organizacije rada: Andrea Maria Helena, direktor ACTRAV, Glovackas Sergeys ACTRAV, Ricco Victor Hugo ACTRAV, Cristina Mihes, stručnjak za socijalni dijalog i radno pravo, Hirose Kenichi, stručnjak za socijalno pravo, Berge Magnus, ACTRAV.
Na Radionici su predstavljene Konvencije 29, 81, 87, 98, 100, 111, 129 i 144 MOR. Ricco Victor Hugo predstavio je sistem međunarodnih standarda rada, regularne i specijalne mehanizme nadzora Međunarodne organizacije rada. Predstavljen je i Program dostojanstvenog rada koji sačinjavaju četiri stuba, kao i niz protokola i preporuka koji omogućavaju adekvatniju i potpuniju primenu konvencija koje je ratifikovala određena zemlja i koje su postale deo nacionalnog prava, kao i neratifikovanih konvencija, koje su fundamentalne i moraju se poštovati.
Učesnicima radionice je predstavljen i godišnji kalendar aktivnosti u primeni regularnih i specijalnih mehanizama nadzora i mogućnosti korišćenja nadzora u primeni konvencija pred Komitetom za primenu standarda, Komitetom za slobodu udruživanja i Komitetom eksperata Međunarodne organizacije rada.
Predstavnici Moldavije i Ukrajine su komentarisali probleme u primeni Konvencije 81, o inspekciji rada u industriji i trgovini i 129, o inspekciji rada u poljoprivredi, a predstavnica UGS NEZAVISNOST, Slađana Kiković, je komentarisala probleme oko primene Konvencije 144, o tripartitnim konsultacijama (međunarodni standardi rada), koja je već drugi put predmet razmatranja pred Komitetom za slobodu udruživanja Međunarodne organizacije rada, na osnovu komentara reprezentativnih socijalnih partnera za teritoriju Republike Srbije.