DOSTOJANSTVEN RAD U ZEMLJI UNIŽENIH LJUDI
Sindikalna jesen započela je već tradicionalnim obeležavanjem Dana dostojanstvenog rada. U Medija Centru, u Beogradu, 7. oktobra 2019., održana je tematska proširena sednica Glavnog odbora UGS NEZAVISNOST. Budući da je ovaj dan, ove godine, Međunarodna konfederacija sindikata obeležila pod sloganom „Ulažite u brigu o ljudima“, na sednici su govorili naši sindikalni članovi. O tome šta doživljavaju na radnom mestu, da li mogu da ostvare zakonima zagarantovana prava, da li je pravda dostižna, kako se poslodavci odnose prema njima, da li za svoj rad na vreme dobijaju pristojnu zaradu, da li su izloženi pritiscima vlasti i uopšte da li se neko ko danas radi u Srbiji oseća dostojanstveno na svom radnom mestu, diskutovale su naše kolege iz JKSP MORAVA Lapovo, Republičkog geodetskog zavoda i Visoke medicinske škole strukovnih studija u Ćupriji. Njima se pridružila i Poverenica za zaštitu ravnopravnosti, Brankica Janković.
Zarade, kao jedan od bazičnih elemenata dostojanstvenog rada, bile su tema sastanka Mreže ekonomskih stručnjaka sindikata Jugoistočne Evrope koji je održan u Sarajevu, 29. i 30. oktobra 2019. godine, na kome je učestvovao i dr Zoran Ristić, predstavnik UGS NEZAVISNOST. Zarade moraju osigurati dostojanstven život kako ljudi ne bi morali da napuštaju svoje države. Budući da su, na osnovu iznetih nacionalnih izveštaja, prognoze za ovaj region, a posebno za mlade, prilično sumorne, potrebno je pripremiti dobre argumente za pregovore za poslodavcima i vladama.
Na sastanku je zaključeno da su, u svim zemljama, prisutna regionalna pitanja koja se moraju istaći od strane sindikata i to: politička nestabilnost, loša ekonomska situacija, problem nepostojanja vladavine prava i migrantska kriza. Uz njih, svakako se moraju naglašavati i potrošačka korpa, produktivnost i svi drugi argumenti koje ističu sindikati. Sve ovo bi trebalo da bude usmereno ka promeni politika plata u regionu, kao i premeni metodologija obračuna i povećanju minimalnih zarada.
Kako dostojanstvenog rada nema bez bezbednih i zdravih uslova za rad, UGS NEZAVISNOST i SSSS, u okviru programa podrške sindikatima u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu koji sprovode u saradnji sa Centrom za solidarnost AFL-CIO, 17. i 18. oktobra, u Beogradu su organizovali 12. radionicu za tim sindikalnih aktivista u ovoj oblasti, na temu „Stres na radnom mestu“. Radionici su, uz Lorija Klemensa, prisustvovali predstavnici Centra za solidarnost AFL-CIO iz Vašingtona: izvršna direktorka Šonu Bader Blau, regionalni direktor Rudi Porter i koordinator programa Džef Viler. Tokom njihovog boravka u Beogradu, održani su sastanci sa predstavnicima rukovodstava dveju reprezentativnih sindikalnih centrala i Lorijem Klemensom, na kojima su analizirani dosadašnji tok i efekti programa i sagledani predlozi za njegov razvoj u narednom periodu.
Nakon evaluacije, potvrđeno je da će program biti nastavljen i proširivan u dva pravca: dalje osposobljavanje tima budućih sindikalnih koordinatora u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu i povećanje broja gradova u kojima će se timovi sindikalnih aktivista kontinuirano edukovati za dalji rad u ovoj oblasti.
Naravno da nismo zaboravili na radnike koji se nalaze u privatnom sektoru, čije se sindikalno organizovanje odvija, uglavnom, uz snažne otpore značajnog dela poslodavaca i uz veliki strah radnika da zbog pripadnosti sindikatu ne ostanu bez posla. S toga je, uz podršku sindikalne centrale, Granski sindikat industrije, energije i rudarstva „Nezavisnost“ organizovao Okrugli sto na temu “Sindikat u privatnom sektoru” koji je održan 28. oktobra 2019. godine, u Beogradu.
U radu okruglog stola učestvovalo je 55 učesnika, među kojima su bili i uvodničari: dr Zoran Stojiljković, predsednik UGS NEZAVISNOST, Dragana Kralj, predstavnica Ministarstva rada, Maja Ilić, predstavnica Inspektorata za rad, predstavnici poslodavaca iz kompanija: Leoni, Fresenius Medical, Srpska fabrike stakla, Milorad Panović, predsednik Granskog sindikata IER “Nezavisnost”, Dejan Titović, predsednik Granskog sindikata PUT “Nezavisnost”, sindikalni poverenici iz Granskih sindikata IER, PUT, građevine “Nezavisnost”, izvršna sekretarka i zaposleni u stručnim službama UGS NEZAVISNOST. Tokom diskusije, istaknuti su pozitivni primeri korektne partnerske saradnje, ali istovremeno su izneti i primeri flagrantnog ugrožavanja sindikalnih prava u privatnim kompanijama, kao što je to slučaj sa poverenicima sindikata “Nezavisnost” u kompaniji “Swisslion” u Kragujevcu.
Poseban izazov u odbrani prava na dostojanstven rad predstavlja činjenica da se, u eri digitalizacije, sfera rada značajno fleksibilizuje. U okviru projekta “Danube@work” koji sprovode Ujedinjeni granski sindikati “Nezavisnost” i Savez samostalnih sindikata Srbije, u saradnji sa Unijom poslodavaca Srbije i sindikalnim centralama iz Austrije, Bugarske i Rumunije, a uz podršku Ministarstva rada, socijalne politike i zaštite potrošača Austrije, u Beogradu je, 30. oktobra 2019. godine, održana Konferencija „Dostojanstveni rad u eri digitalizacije“.
Konferencija je okupila socijalne partnere i predstavnike relevantnih institucija i organizacija, kako bi se sagledali uticaji tehnološkog razvoja na tržište rada i značaj saradnje socijalnih partnera u razvoju mehanizama zaštite dostojanstvenog rada u eri digitalizacije.
Polazeći od toga da, ako nije regulisana, digitalizacija može izazvati ozbiljno povećanje razlika u prihodima, kao i ograničen pristup sistemu socijalne zaštite, ne samo zbog smanjenja doprinosa, već i zbog nestabilne prirode samog digitalnog rada, Konferencija se bavila: 1) uticajem digitalizacije na sektore u Srbiji i 2) zaštitom dostojanstvenog rada u fleksibilnim oblicima rada.
Pri sagledavanju promena u svetu rada i karakteristikama samog rada i zapošljavanja, bilo je neophodno napraviti analizu u sferi u kojoj sindikati nisu tradicionalno prisutni, jer fokus nije samo na broju radnih mesta, već i na njihovom kvalitetu. Od velike pomoći za sagledavanje obima i prirode problema radnika angažovanih na platformama bila je analiza koju je sproveo Centar za istraživanje javnih politika. Prema prošlogodišnjem indeksu onlajn rada i podacima Svetske banke, Srbija je u prvih 20 zemalja po broju online radnika. Pojedina istraživanja svrstavaju Srbiju, uz Ukrajinu i Rumuniju, u top tri zemlje Evrope po zastupljenosti digitalnih radnika u odnosu na ukupnu radnu snagu i ukupnu populaciju države.
Najavljene promene radnog zakonodavstva moraju garantovati pravo na sindikalno organizovanje svim radnicima, bili oni angažovani u tradicionalnim ili novim formama rada, kod domaćih ili poslodavaca u inostranstvu. Fleksibilni oblici rada, sve prisutniji u Srbiji, posledica su fleksibilnih oblika poslovanja u neoliberalnom kapitalizmu. Ono što se ne sme dozvoliti jeste da se, u borbi za profit, izgubi briga o ljudima.
Završna konferencija „Danube&work“ održana je u Beču, 12. i 13. novembra 2019. i njoj su, osim predstavnica iz UGS NEZAVISNOST, Aleksandre Vitorović i Vesne Bajić, prisustvovali i predastvnici partnerskih organizacija iz Austrije, Rumunije, Bugarske i Srbije. Iz ovog projekta proistekla je inicijativa za “Digital Danube Network” (DIDA NET) koji je, u decembru 2019. odobren od strane Ministarsta za rad, socijalnu politiku, zdravlje i zaštitu potrošača Austrije, a u kome će, pored partnera iz Srbije, učestvovati i predstavnici Slovenije, Ukrajine i Moldavije.
Dostojanstvenog rada, jasno je, nema bez adekvatnog, primenjivog i primenjenog radnog zakonodavstva. Zato su UGS NEZAVISNOST, smatrajući da se u našoj zemlji već duže radi na sistematskoj promeni radnog zakonodavstva koja vodi potpunom urušavanju sistemskog karaktera Zakona o radu, uz podršku Fondacije Friedrich Ebert, organizovali, 13. novembra 2019. godine, u Beogradu, Okrugli sto na temu „Radno zakonodavstvo – stanje i perspektive“.
Stalno prisutan pritisak međunarodnih finansijskih organizacija i udruženja stranih investitora da se često menjaju ova zakonska rešenja, posebno u cilju stvaranja što povoljnijih uslova za ulaganja, pojačava odgovornost sindikata da, kao odgovoran i kompetentan socijalni partner, ne dozvoli da te promene idu na štetu zaposlenih i da se usvajaju bez znanja, konsultacija i aktivnog učešća relevantnih predstavnika zaposlenih, kao što se događalo prilikom svake od mnogobrojnih izmena i dopuna zakona iz oblasti radnog i socijalnog zakonodavstva. Budući da je Akcionim planom za Poglavlje 19 i Planom Vlade Republike Srbije predviđeno donošenje novog Zakona o radu najkasnije do 2021. godine, neophodno je da socijalni partneri najpre sačine anlizu primene važećeg Zakona o radu, sa ciljem sagledavanja uočenih problema i nedostataka u njegovoj primeni.
U diskusiji su učestvovali brojni učesnici, a među uvodničarima su se našli predstavnici obe reprezentativne sindikalne centrale, nadležnog ministarstva, te stručnih službi UGS NEZAVISNOST. Budući da UGS NEZAVISNOST razvijaju partnerske odnose sa nezavisnim istraživačima i organizacijama civilnog društva, na Okruglom stolu su predstavljeni i rezultati istraživanja – studije pod nazivom „Indikatori dostojanstvenog rada u Srbiji“, o kojoj su govorili autori Sarita Bradaš i Mario Reljanović.
Dostojanstveno raditi sindikalni je imperativ i za mlade, posebno one koji su radno anagžovani preko studentsko-omladinskih zadruga. U cilju dolaženja do odgovora na mnogobrojna pitanja koja se u javnosti postavljaju, a posledica su nejasne pozicije lica angažovanih preko studentsko-omladinskih zadruga, UGS NEZAVISNOST i portal Radnik.rs i su, uz podršku Fondacije za otvoreno društvo, pokrenuli projekat „(Ne)dostojanstven rad preko studentsko-omladinskih zadruga“. Projekat čija je implementacija započela istoimenom Konferencijom u beogradskom Medija Centru, 16. decembra 2019. godine, u prvoj fazi podrazumeva sprovođenje internet ankete i prikupljanje podataka neophodnih za analizu i predlog praktične politike kako bi se ova oblast bolje regulisala.
S toga Vas, i ovim putem molimo da našu onlajn anketu podelite na svojim elektronskim medijima, kako bismo došli do preciznih odgovora na pitanja vezana za položaj onih koji zarađuju na ovaj način. Anketa se nalazi na https://zadruge.radnik.rs/.
I na samom kraju, da bi rad bio stvarno dostojanstven, on mora obezbediti i dostojanstvenu starost. Sindikat penzionera Srbije „Nezavisnost“ uporno i aktivno radi na postizanju što boljih uslova za život penzionera Srbije.
Sindikatu penzionera Srbije ‘’Nezavisnost’’ stiglo je i svojevrsno priznanje za više od dve decenije borbe za zaštitu prava i poboljšanje društvenog i materijalnog položaja penzionera i starih lica u Srbiji, kao i za razvoj i unapređivanje bilateralne, regionalne i šire međunarodne saradnje među udruženjima penzionera i drugim organizacijama koje se bore za obezbeđenje dostojanstvenog života lica trećeg doba. Na zasedanju održanom 5. i 6. decembra 2019. godine, naš sindikat penzionera primljen je u punopravno članstvo Evropske federacije sindikata penzionera (FERPA).
Ove jeseni, UGS NEZAVISNOST su proslavili i svoj 28. rođendan, tematskom sednicom Glavnog odbora na temu „Aktuelno okruženje u Srbiji: izazovi sindikalnog delovanja“ koja je održana 25. novembra 2019. godine. Na samom početku skupa, predsednik Zoran Stojiljković podelio je zahvalnice partnerima sa kojima je, u poslednje vreme, imao najintenzivniju saradnju: Fondaciji Centar za demokratiju, Fondaciji Friedrich Ebert i Loriju Clamentsu iz AFL-CIO.
Na skupu su, zatim, prezentovani rezultati najnovijih istraživanja o sindikatima. O položaju sindikata u najnovijim istraživanjima javnog mnenja govorio je Vojislav Mihajlović, iz Strategic Marketinga. Nakon uvodnog izlaganja Srećka Mihajlovića iz Centra za razvoj sindikalizma, učesnici su diskutovali na temu pravaca delovanja i mogućih odgovora sindikata na aktuelno društveno okruženje.