- jun 2022. Kategorija: Vesti Izvor: MOR Foto: MOR
Radni ljudi širom sveta imaće direktne koristi od današnje odluke Međunarodne konferencije rada (MOR) da sigurnost i zdravlje na radu prizna kao peti osnovni princip i pravo na radu, objavljeno je na sajtu MOR-a gde se ukazuje da ta promena predstavlja prvo proširenje osnovnih ljudskih prava radnika u posljednjih dvadeset pet godina.
Više od tri miliona radnika godišnje umire zbog svog posla a još desetine miliona njih doživljavaju povrede i obolevaju. Ova pobeda, koja je rezultat stalne, trogodišnje kampanje sindikata, profesionalaca, praktičara i porodica žrtava, sigurno će uticati na smanjenje smrtonosnog toka.
U donošenju ove odluke Konferencije MOR-a učestvovali su i predstavnici reprezentativnih sindikata iz Srbije – Ujedinjenih granskih sindikata „Nezavisnost“ i Saveza samostalnog sindikata.
Ovom odlukom se pravo na zdravo i sigurno radno okruženje dodaje na druga četiri prava koja je Međunarodna organizacija rada usvojila 1998. godine:
- slobodi udruživanja i efektivnom pravu na kolektivno pregovaranje;
- ukidanju prinudnog ili obaveznog rada;
- zabrani dečjeg rada;
- ukidanju diskriminacije u pogledu zapošljavanja i zanimanja.
Međunarodna konferencija rada koja okuplja sindikate, predstavnike poslodavaca i vlada država članica UN, usvojila je Konvenciju br. 155 o sigurnosti i zdravlju na radu kao i Konvenciju br. 187 o promovisanju sigurnosti i zdravlja kao „temeljne konvencije“. Sve države članice MOR-a su obavezne da se pridržavaju tih konvencija.
Odredbe konvencija često su uključene u trgovinske sporazume, međunarodna pravila finansiranja i standarde svetskih lanaca snabdevanja
Generalna sekretarka Međunarodne konfederacije sindikata (MKS) Šaran Barou izjavila je da radnici imaju razloga za slavlje:
“Pandemija COVID-19 pokazala je bez ikakve sumnje da je neophodno preduzeti aktivnosti na zaštiti radnika koji su često prinuđeni da biraju između svog zdravlja i načina izdržavanja. Niko ne bi trebao umreti u naporu da zaradi za život. Svake godine, 28. aprila, radnici i sindikati širom sveta obilježavaju Međunarodni dan sećanja na preminule radnike, a boreći se za žive. Sad treba proslaviti ovu pobedu i učiniti sve da se ova prava poštuju”, kazala je Šaran Barou
Sindikati će sada voditi kampanje u cilju povećanja broja zemalja koje će ratifikovati i sprovoditi sve MOR-ove konvencije o sigurnosti i zdravlju na radu, dajući radnicima pravo na konsultacije o proceni rizika, iskorenjivanju toksičnih hemikalija u organizaciji rada, uključujući i dugo izlaganje štetnim materijama, zaštitnu opremu, obuku i pravo da odbiju opasan posao.
Sindikati će, takođe, voditi kampanju u cilju proširenja pristupa sigurnosti i zdravlju na radu za više od sadašnjih 20 % radnika širom sveta koji trenutno imaju pristup sredstvima i merama sigurnosti i zdravlja na radu, kao i univerzalno plaćeno bolovanje od prvog dana. Predstoji nastavak borbe za povećanje uloge sindikalnih predstavnika u sigurnosti na radnom mestu kao i formiranje što više zajedničkih odbora za pitanja sigurnosti i zaštite na radu.
1 komentar
Pingback: Kako je „obolela“ medicina rada u Srbiji | UGS Nezavisnost