- 10. 2022. Kategorija: Vesti Izvor: EKS/UGS Nezavisnost Foto: youtube
“Uvedite hitnu meru kao što je to bio SURE tokom pandemije (Evropski instrument za privremenu podršku za ublažavanje rizika od nezaposlenosti) da biste zaštitili kompanije, radna mesta i prihode radnika od krize troškova života i energije”, poručio je generalni sekretar Evropske konfederacije sindikata Luka Visentini čelnicima Evropske komisije i Evropskog saveta Ursuli Von der Lajen i Šarlu Mišelu.
Na Evropskom socijalnom samitu, održanom juče u Briselu, predsednik Evropske konfederacije sindikata (EKS) naglasio je da ključne institucije Evropske unije treba hitno da dogovore ograničenje cena, posebno energije, ali i da oporezuju višak profita.
Tripartitni socijalni samit lidera EU i predstavnika socijalnih partnera održan je na temu „Rešavanje energetske krize i krize troškova života: Kako zaštititi privredu, preduzeća i radnike“. Učesnici samita razgovarali su o uticaju rata u Ukrajini na aktuelnu društveno-ekonomsku situaciju, o merama za suzbijanje energetske krize i merama ekonomske i socijalne podrške za rešavanje krize troškova života.
“Milioni ljudi širom Evrope bore se da priušte hranu, grejanje i transport što je posledica profiterstva, posebno energetskih kompanija, na uskim grlima u snabdevanju koje je stvorio rat. To dovodi u opasnost mnoga radna mesta jer visoke cene energenata primoravaju industriju da smanjuje proizvodnju. Takva situacija se ne može tolerisati i potrebna su nam ograničenja cena energije i oporezivanje viška profita da bismo što pre finansirali hitne isplate za najsiromašnija domaćinstva”, rekao je predsednik najveće evropske sindikalne centrale.
Kritike prekomernog profiterstva
Luka Visentini je upozorio na „obnovu nacionalizma i nacionalnog egoizma“ i kritikovao najbogatije zemlje što „uvode mere podrške samo za sopstvene građane i preduzeća, dok se protive bilo kakvim zajedničkim instrumentima na nivou EU“.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen naglasila je da energetska kriza teško pogađa sve – radnike, kompanije i potrošače, i da su domaćinstva pod pristiskom zbog povećanih troškova života.
“U ovim teškim vremenima, Evropska komisija je inicirala smanjenje troškova energije za porodice i preduzeća i obezbeđivanje energetske sigurnosti za ovu i naredne zime”, kazala je predsednica EK, dodajući da su “u brodu potrebni svi, a socijalni partneri igraju ključnu ulogu”.
Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel je takođe ocenio da rat u Ukrajini i visoke cene energenata pritiskaju porodice, preduzeća i privredu, i da situacija zahteva hitno delovanje.
“EU i njene države članice već su uvele neke mere, ali u narednim nedeljama treba više da se uradi. Računamo na dobru saradnju sa socijalnim partnerima u rešavanju najhitnijih izazova današnjice, baš kao što smo radili tokom COVID-19”, rekao je Mišel.
Generalni direktor poslodavačke asocijacije BiznisEvropa Markus Beirer naveo je da “računi za energiju vrtoglavo rastu do nivoa koji nikada ranije nisu viđeni” i da se zbog toga mnoga preduzeća širom kontinenta bore se za opstanak.
“Postoji realna opasnost da se energetski intenzivna preduzeća presele van Evrope gde su cene energije mnogo niže, što bi imalo dramatične posledice na našu konkurentnost i radna mesta. Lokalna preduzeća koja nisu u mogućnosti da se presele van Evrope rizikuju gašenje sa teškim posledicama po ekonomske mreže, zapošljavanje i društvenu koheziju, posebno u ruralnim oblastima”, upozorio je Beirer, ukahzujući na potrebu da se lideri EU hitno dogovore o novim merama širom EU za ublažavanje troškova poslovanja evropskih preduzeća.
Šta je Evropski socijalni samit?
Evropski tripartitni socijalni samit je forum za dijalog između institucija EU i evropskih socijalnih partnera. Samitom zajedno predsedavaju predsednici Evropskog saveta i Evropske komisije.
Socijalne partnere na samitu predstavljali su Konfederacija industrijskih i poslodavačkih organizacija Biznis Evropa (BusinessEurope), Evropska konfederacija sindikata, Evropsko udruženje uslužnih preduzeća od opšteg interesa (SGI Europe), Udruženje zanatskih i malih i srednjih preduzeća u Evropi (SMEunited) i asocijacija Evropski menadžeri (CEC European Managers).
Na ovogodišnjem samitu učestvovali su i Petr Fiala, premijer Češke (aktuelna predsedavajuća Evropskom unijom), ministri zapošljavanja Češke i predstojećih zemalja predsedavanja Španije i Švedske.
S.R.