Drugim ciklusom seminara za članstvo UGS NEZAVISNOST i Saveza samostalnih sindikata Srbije, održanim u šest gradova u Srbiji, završena je još jedna faza Programa podrške sindikatima u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, koji dve sindikalne centrale sprovode u saradnji sa Centrom za solidarnosti AFL-CIO. Aktivnostima u Šapcu, Novom Sadu i Subotici koordinirali su UGS NEZAVISNOST, a radionice u Pančevu, Majdanpeku i Nišu organizovao je Savez samostalnih sindikata Srbije.
Poslednji seminari održani u Šapcu (22. juna), Novom Sadu (29. juna) i Subotici (16. jula) bili su posvećeni proceni rizika. Program seminara obuhvatio je tri bitna segmenta: informisanje o postupku procene rizika, ulozi medicine rada i ulozi inspekcije rada u istom postupku.
Realizacija programa u sva tri grada je bila vrlo uspešna, a učesnici su pokazali zainteresovanost, produkujući i brojne ideje, zapažanja i predloge u vezi sa procenom rizika. Eminentni predavači, predstavnici službe medicine rada u gradovima u kojima su seminari održani, poput prof. dr Bele Prokeša iz Novog Sada, dr Andrije Antonića iz Šapca i dr Mirjane Pilja iz Subotice, ukazali su na značaj učešća medicine rada u proceni rizika i njene uloge u sistemu bezbednosti i zdravlja na radu. Ostvareni su odlični direktni kontakti i preduslovi za dalju saradnju doktora sa učesnicima. O ulozi inspekcije u vezi sa procenom rizika govorili su načelnik Odeljenja inspekcije rada u Šapcu Danilo Nedeljković, načelnica Odeljenja inspekcije rada Novi Sad Dr Ljiljana Stojšić i šef Odseka Inspekcije rada za Severnobački upravni okrug u Subotici Božo Ivković. Uz niz korisnih informacija, učesnici su obavešteni i o postupku prijave nedostataka i reagovanja inspekcije u slučajevima kada sadržina akta o proceni rizika nije u saglasnosti sa registrovanim stanjem, ustanovljenim tokom nadzora. Izlaganja su praćena nizom konkretnih primera iz prakse i diskusijama.
Kako program edukacije ima za cilj aktiviranje članstva u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, na seminarima su organizovane i radionice simulacije jedne od faza u postupku procene rizika – utvrđivanja postojanja opasnosti na radnom mestu. Učesnici su stekli uvid u složenost procene rizika i značaj učešća odbora za bezbednost i zdravlje na radu, sindikata i samih zaposlenih u ovom procesu.
Učesnici su pokazali zainteresovanost za nastavak programa, pa je planirano da narednim seminarima u ovim gradovima, koji će obrađivati druge teme u istoj oblasti, prisustvuju isti učesnici, čime bi se postigla njihova veća osposobljenost za bavljenje unapređenjem bezbednosti i zdravlja na radu u delatnostima i sredinama iz kojih dolaze.