Novi ciklus aktivnosti u šest gradova Srbije, u okviru Programa podrške u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, koji UGS NEZAVISNOST i Savez samostalnih sindikata Srbije sprovode u saradnji sa Centrom za solidarnosti AFL-CIO, započeo je seminarom koji je održan u Novom Sadu, 1-2. jula. Dvodnevni seminar Bezbednost i zdravlje na radu u kontekstu zaštite životne sredine i održivog razvoja okupio je aktiviste dveju sindikalnih centrala, iz različitih sektora.
O problemima bezbednosti i zdravlja na radu u kontekstu zaštite životne sredine i održivog razvoja govorila je prof. dr Snežana Živković sa Fakulteta zaštite na radu Univerziteta u Nišu. Predavanje prof. dr Ratka Ristića, dekana Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu posvećeno je zaštiti životne sredine i konceptu društvene pravde. Njihova izlaganja su praćena nizom primera iz prakse i stručnim objašnjenjima posledica stavljanja interesa kapitala ispred zaštite prirodnih resursa, zdravlja i javnih interesa.
Slični primeri, ali i rezultati zalaganja ekoloških aktivista izneti su tokom izlaganja Dragane Arsić iz pokreta Odbranimo šume Fruške gore i Ratka Đurđevca iz Ekološkog pokreta Vrbasa. Tokom predavanja, naglasili su da su njihove incijative u sprečavanju nekontrolisane seče šuma i saniranju zagađenja vodotokova izazvanih, na prvom mestu, nedoslednom primenom mera i zakona, bile uspešne u situacijama kada je ostvarena dobra saradnja sa pokrajinskim institucijama ili sa kompanijama koje se, pri poslovanju, staraju o zaštiti životne sredine.
Primere dobre prakse u zaštiti životne sredine pri poslovanju kompanije prenela je Tatjana Miljanić, šefica Službe zaštite životne sredine u CARNEX Industriji mesa Vrbas, a učesnici seminara izrazili su nadu da će sličnih primera biti i u poslovanju drugih subjekata u Vojvodini.
Stiven Meklaud, direktor programa Centra za solidarnost AFL-CIO za Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Albaniju govorio je o sindikatima i klimatskim promenama i o značaju organizovanja i umrežavanja u oblasti zaštite životne sredine.
Ocenjeno je da su izlaganja svih predavača veoma korisna za definisanje prioriteta sindikata, ali i da potvrđuju potrebu za intzenziviranjem zajedničkih zalaganja za vraćanje zdravlja i javnog interesa ispred interesa profita. Radeći u malim grupama, učesnici su prepoznali ekološke probleme na čijem rešavanju sindikati, ekološki pokret, predstavnici akademske zajednice, pokrajinske institucije i lokalne samouprave mogu raditi zajedno.
Učesnici su pokazali zainteresovanost za nastavak programa, pa je planirano da ciklus aktivnosti bude nastavljen radionicom na temu pravedne tranzicije i skupom koji bi, uz sindiklane aktiviste, okupio veći broj ekoloških aktivista, predstavnika poslodavaca i lokalnih institucija nadležnih za oblast zaštite životne sredine. Uz konstataciju da se jačanje svesti o značaju zaštite prirode postiže i konkretnim akcijama, učesnica seminara je predložila da se sa reči pređe na dela i da se organizuje akcija sađenja topola i ozelenjavanja lokalne sredine od strane sindikalnog i ekološkog pokreta.