U trofejnim prostorijama somborskog prvoligaša, Ženskog rukometnog kluba Ravangrad u petak, 29. septembra naveče, održan je operativni radni sastanak na kojem su iznete značajne prednosti učlanjenjem sportista, članova i prijatelja klubova i sporta u najmlađi po stažu, u maju osnovani granski sindikat sporta u okviru višečlane porodice Ujedinjenih granskih sindikata Nezavisnost. – Hoćemo da se bavimo ljudima, da ljudi osećaju sigurnost a to znači prevashodno da ovaj sindikat ima obavezu da svi aktivni sportisti imaju obezbeđeno osiguranje – podvukao je Miroljub Damnjanović, popularni Dugi, istaknuti košarkaš zlatnih generacija, dugogodišnji kapiten beogradskog Radničkog koji je godinama bio u vrhu jugoslovenske košarke i osvajač titula. Damnjanović je takođe naglasio da je namera Sindikata sporta da radi zajedno sa nevladinim sektorom na projektima koji će omogućiti ono najvažnije: uvažavanje sportista, trenera i sportskih radnika.
Članica Predsedništva ovog granskog sindikata Nezavisnosti, Radmila Parezanović Todorović, proslavljena rukometašica, osvajačica zlatne medalje na Svetskom prvenstvu u Beogradu 1973. i srebra na SP dve godine radnije u Holandiji, kapiten ORK Beograda u najbolje rezultatsko doba rukometa, sa kojim je osvajala domaće prvenstvo i KUP, istakla je prevashodno bitnim da kako je rekla, radimo jedni sa drugima i budemo u sportu u stalnoj komunikaciji. – Iako smo u „moje vreme“ imale svetske rezultate, niko nije pomišljao na novac, bile smo srećne kao svetske šampionke ili državne prvakinje kada dobijemo nove patike, išla sam sama po firmama u Beogradu da bi nam neko preduzeće samo stavilo natpis na dresove kako na utakmici pred pubilikom koja nas je bodrila, dresovi ne bili „goli“. Niko nije dobio novac. Dobijamo onoliko – koliko radimo, to jeste tačno, a u osnovi svega, u suštini bavljenja sporta, temeljac je entuzijazam, notirala je popularna Rada, čiji je dolazak u „Mostongu“ u kojoj je odigrala i poslednju zvaničnu utakmicu 1982, u bogatoj desetogodišnjoj karijeri, izazvao i njoj samoj emocije kao i mnogima koji su je sreli u somborskom sportskom hramu.
Vojislav Tabački, takođe jedno od najznačanijih naših sportskih imena, dugo blistavi rvač i medaljama ovenčani reprezentativac – iz svog svima znanog zrenjaninskog Proletera, istakao je da uprkos danas otežanim uslovima za rad što se pre svega finansijske situacije tiče, sportiste i njihove trenera a posebno one najupornije sportske delatnike u klubovima od kojih se većina i sama bavila sportom, nikako ne sme da napušta optimizam i da padju u neraspoloženje. – Svi mi imamo obavezu da nešto vratimo sportu – rekao je Tabački, sekretar Sindikata sporta UGS-a. – Naša uloga je pre svega da budemo – naša savest. Mi nismo „zimnica ili polutka sindikat“, naprotiv, mi moramo da u svakoj sredini, u svakom klubu, u svakome ko nam se obrati, pronađemo partnera i saveznika i uzvratimo rešavanju problema kao i daljem unapređenju sporta jer talenata uvek imamo, bez oklevanja. Sombor nije ništa drugačiji nego ostali sportski centri u Srbiji, svuda je situacija slična, uslovi su ispod rezultata, ali ovde u gradu zelenila imate sigurne resurse i dobru sportsku, organizovanu infrastrukturu i za bazični, individaulne i ekipne spotove. Moje dugogodišnje prijateljstvo sa nenadmašnim Ivicom Frgićem koji će večno da živi u nama i sa nama, dodatno obavezuje da vam pomognemo.
Prisutni sportisti i sportski radnici iz Sombora zahvalili su se cenjenim gostima na dolasku i izrekli svoje aktuelne potrebe, probleme i stanje u klubovima. Miodrag Aćić, predsednik najtrofejnijeg ekipnog sportskog kolektiva šire somborske regije, danas Ženskog rukometnog kluba Ravangrad, dobio je ohrabrenje čelnika sportskog sindikata Nezavisnost nakon što je rekao da bi šira društvena zajednica morala da pruži mnogo više pažnje i sredstava za nesmetano takmičenje u okviru ekipnog sporta jer kako reče, biće inače teško preživeti i najboljima. Siniša Savović, osnivač Somborske košarkaške akademije, inače prvi trener danas proslavljenog Nikole Jokića, strpljivo je i sa prijatnim iznenađenjem reagovao što su gosti iz centra države izrazili naklonost da pomognu somborskom sportu, na simpatičan način, zatražio pristupnicu za sindikat. Dugogodišnji istaknuti sportski radnik, Rodoljub Rođa Mišković, čiji je Ženski rukometni klub Autobaranja iz Darde, kasnije ga preselivši u Sombor, potvrdio da ima volju da partnerski učestvuje u daljem zajedničkom radu. Optimistički su i sa simpatijama gostiju prihvaćene i izjave mladog trenera somborskih rukometašica Darka Boškovića koji je baš te večeri sa svojim prvotimkama osvojio i četvrti bod maksimalnom učinkom za sada, u novom prvoligaškom prvenstvu. Da će se založitii i u ovom novom poslu, potvrdio je i savezni rukometni sudija Nikola Zorić – predsednik sudijske organizacije Zapadnobačkog okruga, i truditi se da afirmiše ulogu Sindikata sporta Nezavisnost i na području sportskog Apatina u kojem živi.
Pisma ili sms poruke podrške poslali su i trener Muškog rukometnog kluba Apatin, Saša Babić, ranije istaknuti reprezentativac, kao i njegova sportska koleginica, profesor fizičke kulture Dušanka Popović, godinama jedan od prvih strelaca rukometnih šampionata države. Pristupnice za Sindikat sporta Nezavnost već su ranije potpisali Igor Frgić, šef stručnog štaba najuspešnijeg somborskog sportskog kolektiva, Rvačkog kluba Radnički, Borislav Lakićević, trener u najstarijem karate klubu Sombora koji iduće godine beleži jubilej 50 godina postojanaj i uspeha, KK „Dušan Staničkov“, iz ovog kluba i sportska radnica Aleksandra Milošević Lakićević, iskusni rukometaš Stevo Manojlović, Dejan Horvat i Siniša Stričević (Novi Radio Sombor – Udruženje Podium koji prate sport u okviru svojih svakodnevnih medijskih zadataka).
Podsetimo, svako ko želi da se učlani u Sindikat sporta Nezavisnost a simbolične članarine su samo jedan od načina održavanja, mogućnosti pospešivanja daljeg razvoja, kvaliteta, potreba i rešavanja problema, u vidu dobrovoljnog pristupanja, kako je istakao predsednik Miroljub Damnjanović, nalaze se na adresi somborskog Koordinacionog odbora UGS NEZAVISNOST: Sombor, Venac Stepe Stepanovića 9. Dežurni telefon za informacije: 065 8 675 445. Pristupnice su – na raspolaganju.
Ovim putem, upućujemo zahvalnost na logističkoj podršci Domu učenika srednjih škola u Somboru i njenom direktoru Draganu Dodiću, Igoru Frgiću kao i ostalim domačinima u ovoj cenjenoj vaspitno-obrazovnoj ustanovi.
S. Stričević