Stara poslovica kaže da je pravda dostižna, ali spora.
U skladu sa tim, postoji opravdana nada da će skandalozna odluka sudije pojedinca Evropskog suda da odbije predstavku, odnosno kolektivnu tužbu Sindikata penzionera Srbije ‘’Nezavisnost’’ koja se odnosila na četverogodišnje ‘’otimanje’’ dela penzija po osnovu neustavnog Zakona o privremenom načinu isplate penzija, biti izmenjena.
Najme, iako je potrebna procedura u zemlji u potpunosti ispoštovana, jer je Sindikat penzionera Srbije ‘’Nezavisnost’’ ovaj problem pokušavao da reši kroz sve nadležne institucije sistema u Republici Srbiji (političke, izvršne i sudske), te da su bili ispunjeni i svi formalni zahtevi Suda u Strazburu (potrebni obrasci i formulari, agrumenti i dokazi za opravdanost predstavke,kao i za legitimnost Sindikata penzionera za njeno podnošenje), Evropski sud za ljudska prava, konkretno sudija pojedinac, odlučio je da podnesenu predstavku proglasi neprihvatljivom, bez adekvatnog obrazloženja.
Očekivali smo pozitivan odgovor jer smo, osim što su ispunjeni svi formalni uslovi, apsolutno sigurni da je pravda na našoj strani. Određena rezerva i izvesna mogućnost da odgovor bude negativan, postojala je zbog činjenice da pravo i pravda nisu uvek podudarni. Odgovor koji je stigao nas je, ne samo negativno iznenadio, već i zapanjio.
Tada smo javno postavili pitanje – ZAŠTO JE PREDSTAVKA NEPRIHVATLJIVA?
Odakle pravo, smelost i obraz ‘’sudiji pojedincu’’ da odluči kako je neprihvatljivo boriti se za svoju dugogodišnjim radom, i u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima, stečenu imovinu. Da li je u skladu sa postulatima evropskog zakonodavstva uzimati tuđe i da li se u bilo kojoj demokratskoj zemlji može, bez ikakvih sankcija, zadirati u tuđu imovinu?
Sindikat penzionera Srbije ‘’Nezavisnost’’se zalaže za evrointegracije, verujući u evropske vrednosti i bolju budućnost u EU. Ovakav postupak Suda za ljudska prava u Strazburu, ozbiljno je poljuljao naše poverenje u te vrednosti i institucije koje takve vrednosti neguju i brane.
Odluka Suda u Strazburu, nije poljuljala rešenost Sindikata penzionera Srbije ‘’Nezavisnost’’ da ovu priču izgura do kraja. Sledile su mnogobrojne aktivnosti u zemlji i na međunarodnom planu. Osim informisanja članstva Sindikata i najšire javnosti o za nas neprihvatljivoj i nerazumnoj odluci Suda u Strazburu (odnosno sudije pojedinca), to je podrazumevalo i obraćanje FERPI, EKS-u i MKS-u, kao i Savetu Evrope i Komitetu za socijalna pitanja.
Najnovija aktivnost je usvajanje Predloga Rezolucije o zaštiti prava penzionera u Republici Srbiji, koja će biti verifikovana na predstojećem Kongresu Sindikata penzionera Srbije ‘’Nezavisnost’’. Predlog Rezolucije će biti dostavljen svim sindikatima penzionera ,članicama FERPE u zemljama EU, sa molbom da, posredstvom njihovih predstavnika u nadležnim evropskim institucijama, posebno u Evropskom Parlamentu i Savetu Evrope, obezbede ozbiljno razmatranje naših zahteva koji vode jačanju vladavine prava i pravne sigurnosti u našoj zemlji, podizanju životnog standarda građana i stvaranju uslova za što brže i delotvornije pridruživanje EU.
Donošenje ovakve Rezolucije Evropskog Parlamenta i Saveta Evrope Republiku Srbiju kao kandidata za prijem u članstvo EU, obavezuje na poštovanje sopstvenog Ustava i zakona, kao i međunarodnih konvencija kojima se regulišu prava penzionerske populacije.
,Informacije do kojih smo došli iz časopisa BIZNIS, potvrđuju da smo na pravom putu ida se, nadamo se uskoro, mogu očekivati dobre vesti za penzionere kojima su 4 godine, mimo Ustava i Zakona o PIO, umjanjivane penzije.