Republički fond za PIO
Aleksandra Kostića 9, Beograd
Direkcija Fonda
Dragana Kalinović, direktorka
Poštovana,
Kao što znate iz stavova iznošenih u javnosti i posredstvom naših predstavnika u Upravnom i Nadzornom odboru Fonda PIO, dok im ta funkcija nije, suprotno Ustavu i zakonu, oduzeta, UGS NEZAVISNOST su istinski zastupali interese trenutnih korisnika prava po osnovu penzijskog i invalidskog osiguranja, i zaposlenih kao budućih korisnika tih prava.
Istovetan odnos prema tim pitanjima imamo i sada, kada se, takođe, na protivzakonit način, zadire u stečena prava penzionera. U tom smislu, UGS NEZAVISNOST su se javno suprostavili smanjenju penzija i upozorili Vladu da je takva mera bez ikakvog pravnog osnova i da je protivzakonita jer zadire u ranije stečeno pravo, budući da je visina penzije svakog pojedinca utvrđena srazmerno visini uplaćenih doprinosa iz njegove zarade, dakle od njegovih sredstava. Kao što se period za koji nije povezan staž (za koji nisu uplaćeni doprinosi), bez obzira što je zaposleni radio, ne priznaje u staž osiguranja, tako se penzija obračunata na osnovu uplaćenih doprinosa NE MOŽE SMANJITI, BEZ IZRIČITE SAGLASNOSTI svakog penzionera pojedinačano. U suprotnom, to je isto kao da je Vlada upala u bankarski sistem i sa štednih ili tekućih računa penzionera uzela određeni iznos. Po mišljenju UGS NEZAVISNOST, smanjenje penzije utvrđene u skladu sa zakonom, može se tretirati kao pravno nasilje, odnosno, krađa.
Za nas je neprihvatljivo i obrazloženje aktuelnih vlasti da se penzije moraju smanjiti zbog neopravdanog povećanja od preko 20% u poslednjih nekoliko godina, odnosno od 2008. do 2012. godine. Obrazlažući predlog za smanjenje, premijer Vučić i ministar Vulin su se pozivali na pokazatelje o “vanrednom“ povećanju penzija u tom periodu. Prema tim podacima (tabela objavljena na sajtu Vlade), zbog vanrednog povećanja penzija, procenjeni deficit je iznosio: 2008. – 5,5 mlrd; 2009. – 38,7 mlrd; 2010. – 39,4 mlrd; 2011. – 41,4 mlrd i 2012. – 44 mlrd, odnosno ukupno za tih 5 godina -169,3 mlrd dinara.
Kao reprezentativna sindikalna centrala i relevantan socijalni partner u Republici, tražimo od Fonda PIO pojašnjenje, odnosno obrazloženje ovih pokazatelja koji nam se čine nelogični i netačni, jer u istoj tabeli stoji napomena da su 2008. godine penzije povećane za 10%, a 2011. je izvršena vanredna indeksacija od 2%. Pri tome 2009. i 2010. godine plate i penzije su bile zamrznute. Od kud onda takav drastičan skok deficita upravo u tom periodu. I kako je moguće da povećanje od 10% 2008. uzrokuje deficit od 5,5 mlrd, a indeksacija od samo 2% 2011. godine, deficit od čak 41,4 mlrd dinara.
Sigurni smo da ovoliki deficit nije uzrokovan povećanjem penzija, već sasvim drugim razlozima na koje penzioneri nisu mogli da utiču, a sada plaćaju račun za to (spajanje u 3 u 1 fond; uvođenje vojnih penzija u jedinstven sistem i ogroman broj izgubljenih sudskih sporova, uz ogromne sudske takse i advokatske troškove…).
Molim Vas da nas, u skladu sa Zakonom o pristupu informacijama, što pre, pisanim putem, obavestite koji su pravi uzroci nastalog deficita u pojedinim godinama, sa tačnim udelom (%) svakog pojedinog faktora u formiranju ukupnog deficita.
Ovi su nam podaci neophodni kako bismo mogli argumentovano dalje voditi kampanju protiv smanjenja penzija i preduzeti konkretne mere na tom planu, u skladu sa ustavnim i zakonskim ovlašćenjima i obavezama.