Povodom 9. maja – Dana Evrope, sindikati su podsetili Evropsku uniju na obećanje o povećanju životnog standarda svih građana koje je pre 75 godina upisano u deklaraciju o prvoj evropskoj integraciji
Predstavnici Evropske konfederacije sindikata (EKS) učestvovali su u proslavama kojim je 9. maja u Briselu obeleženo 75. godina Šumanove deklaracije. Tim povodom iz EKS-a su podsetili da je Robert Šuman napisao da objedinjavanje proizvodnje uglja i čelika treba sprovesti „sa ciljem doprinosa povećanju životnog standarda i promocije mirnih dostignuća“.
Danas, međutim, troškovi života su i dalje pitanje koje najviše zanima evropske građane a na koje EU mora najhitnije da odgovori, ukazuje EKS, uz podsećanje da najnoviji Evrobarometar pokazuje da je od lanjskih evropskih izbora značajno porastao broj ljudi koji strahuju da će im se u narednih pet godina pogoršati životni standard.
EKS takođe ističe da se nova Evropska komisija nije obavezala na novo proradničko zakonodavstvo otkako je stupila na dužnost 1. decembra. Nasuprot tome, na zahtev poslodavaca predložila je osam izmena zakona u cilju navodnog „pojednostavljenja“ dok fiskalna pravila EU guraju države članice ka daljoj štednji u vreme kada su potrebna ulaganja.
Osnažiti socijalni dijalog
Samo kroz jačanje kolektivnog pregovaranja može se ispuniti obećanje Šumanove deklaracije o poboljšanju životnih uslova, smatra EKS i poziva na veću podršku sindikatima i socijalnom dijalogu kako bi radnici mogli da pregovaraju za veće plate i sigurnija radna mesta.
Evropska sindikalna centrala poziva Evropsku komisiju da ispravi svoje direktive o javnim nabavkama kako bi se osiguralo da javni novac ide samo kompanijama čiji su radnici obuhvaćeni kolektivnim ugovorima.
EKS poziva države članice EU da preduzmu hitne korake kako bi osigurale 80 odsto pokrivenosti kolektivnim pregovaranjem i puno poštovanje sindikalnih prava.
Sindikati traže i uvođenje šeme zaštite radnih mesta, slične programima u vreme pandemije, u cilju zaštite zaposlenosti i sprečavanja nepovratnih gubitaka u ekonomskim kapacitetima.

EKS ukazuje i da je nepohodna suspenzija pravila EU o ekonomskom upravljanju kako bi se državama članicama omogućilo da usvoje ekonomske politike za podršku dugoročnim investicijama i održivom rastu.
„Na Dan Evrope, važno je podsetiti se da je osnivačka vizija Evropske unije bila ona koja je ekonomsku integraciju videla kao sredstvo za postizanje dobrog životnog standarda za sve njene građane. Danas sindikati pozivaju lidere EU da se ponovo fokusiraju na to da jedinstveno tržište obezbedi rast životnog standarda, što je prvi prioritet građana. EU mora više da učini na promociji kolektivnog pregovaranja jer je upravo to mehanizam koji radnicima i njihovim sindikatima omogućava poboljšanje plata i uslova rada”, izjavila je generalna sekretarka EKS-a Ester Linč.
Prema njenim rečima, da bi se steklo poverenje radnih ljudi, jačanje kolektivnog pregovaranja sada mora biti stavljeno u centar evropskog projekta, umesto što je Evropska komisija, u stilu američkog predsednika Trampa, zaokupljena deregulacijom koju im nameću korporativni lobisti.
Plan “oca Evrope”
Šumanovom deklaracijom, ili Šumanovim planom, smatra se govor koji je 9. maja 1950. godine održao tadašnji francuski ministar za spoljne poslove Robert Šuman. On je predložio da se proizvodnja uglja i čelika Francuske i Zapadne Nemačke stave pod jedinstvenu upravu koja će kasnije biti otvorena i za druge evropske države.
Ključni cilj tog udruživanja bio je smirivanje situacije na međudržavnom planu, posebno francusko-nemačkih odnosa, te postepena ekonomsko-politička integracija zasnovana na zajedničkim interesima. “Da bi zajednica naroda mogla da bude stvorena, pre svega je potrebno suzbiti vekovno neprijateljstvo između Francuske i Nemačke… Spajanje proizvodnje do koje će doći, stvoriće uslove u kojima bi bilo kakav rat između Francuske i Njemačke bio nezamisliv i konkretno nemoguć”, obrazložio je Šuman.
Savezna Republika Nemačka je prihvatila francusku ponudu i Šumanovu deklaraciju, a usledila je i podrška vlada Holandije, Belgije, Italije i Luksemburga. Šest država potpisalo je 18. aprila 1951. godine Pariski ugovor kojim je stvorena Evropska zajednica za ugalj i čelik, prva evropska nadnacionalna zajednica, koja je otvorila put ka osnivanju Evropske ekonomske zajednice, a kasnije i Evropske unije.
Savet EU je 1985. odlučio da 9. maj zvanično proglasi za Dan Evrope, upravo zbog uticaja Šumanove deklaracije na evropsku politiku. Roberta Šumana od tada smatraju jednim od utemeljivača evropskih integracija, da bi mu na kraju njegove karijere, sezdesetih godina, evropski parlament dodelio titulu “otac Evrope”.
Priredio S. R.