Upozorenje na nedostatak radne snage u Evropi koje je objavio Svetski ekonomski forum pokazuje zašto Evropska komisija mora dati prioritet kvalitetnim radnim mestima, smatraju u Evropskoj konfederaciji sindikata
Izveštaj o budućnosti poslova u 2025. godini koji je nedvano objavio Svetski ekonomski forum pokazuje da “nedostatak veština i talenata na tržištu rada postaju ključna prepreka“ uspešnom poslovanju evropskih firmi u narednim godinama. Utvrđeno je da 54 odsto poslodavaca očekuje da će se nedostatak radne snage u Evropi pogoršati – znatno iznad globalnog proseka – a glavni prioritet ispitanika je “finansiranje prekvalifikacije i usavršavanja“, objavljeno je na sajtu Evropske konfederacije sindikata (EKS).
EKS poručuje da su zelena i digitalna tranzicija učinile još važnijom saradnju poslodavaca sa sindikatima kroz kolektivno pregovaranje kako bi predvideli promene, njima upravljali i osigurali da radnici dobiju potrebnu obuku. Zato bi Evropska komisija trebalo da donese posebnu Direktivu o pravednoj tranziciji.
Istraživanje Evropskog sindikalnog instituta takođe otkrilo je da je manjak radne snage uzrokovan lošim kvalitetom radnih mesta, pri čemu je industrijama najteže da regrutuju radnike koje plaćaju u proseku za 9% slabije od sektora koji su najmanje pogođeni nedostatkom radnika. EKS podseća da je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen to prepoznala u svom govoru u Evropskom parlamentu u novembru prošle godine, kada je ukazala da “produktivnost zavisi od dobrih uslova rada, poštene plate, i dobrog balansa između posla i života”.
I generalna sekretarka EKS-a Ester Linč naglašava da uspeh i konkurentnost evropske ekonomije zavisi od kvaliteta radnih mesta.
“Dok neki šefovi možda idu u Davos (na Svetski ekonomski forum) da lobiraju za više politike protiv radnika, ovaj izveštaj dokazuje da je podizanje kvaliteta radnih mesta u Evropi ključno za uspeh naše privrede. Podizanje kvaliteta posla, povećanje plata i promovisanje kolektivnog pregovaranja moraju biti deo plana za evropsku konkurentnost. Neophodno je predvideti i upravljati promenama, kako bi se osiguralo da su radnici u potpunosti budu obučeni u veštinama koje kompanije zahtevaju, ali i da kompanije nude plate i uslove koji im omogućavaju da privuku i zadrže radnu snagu koja im je potrebna”, kazala je Ester Linč.
Međutim, primetila je ona, “nasuprot tome, istraživanja pokazuju kako su poslovi lošeg kvaliteta bili ključni za stvaranje i pogoršanje manjka radne snage koji šteti našoj konkurentnosti”, čime se dokazalo da je apsurdno to što se u ime konkuretnosti kompromituju standarde rada.
Linč navodi da izveštaj Svetksog ekonomskog foruma identifikuje zanimanja nege, rad u poljoprivredi, vožnju, dostavu i gradnju kao poslove uloge koje će biti tražene u narednih pet godina, ali se upravo te vrste teškog rada prečesto slabije plaćaju.
“Kvalitetni poslovi su dobitni za radnike i kompanije. Zato pozivam Evropsku komisiju da kvalitetne poslove postavi kao ključnu tačku u predstojećem Kompasu konkurentnosti i da u prvoj polovini ove godine iznese sveobuhvatan paket kvalitetnih poslova. Taj paket mora uključivati zakonodavne inicijative, investicije i akcione programe potrebne da bi se osigurala visokokvalitetna radna mjesta u svakom sektoru i svakom regionu”, izjavila je Ester Linč.
Ona je podsetila da je sve to objašnjeno u pismu koje je EKS uputio EU povodom izrade Kompasa konkurentnosti.
Priredio S. R.