Evropski parlament usvojio Direktivu o analizi korporativne održivosti koja najavljuje novu eru odgovornosti za radnike i ekologiju u preduzećima koja posluju unutar Evropske unije
Direktivu o dubinskoj analizi korporativne održivosti (Corporate sustainability due diligence) koju je Evropski parlament usvojio u sredu Evropska konfederacija sindikata smatra istorijskom prekretnicom u radnom zakonodovstvu jer dodatno osigurava ljudska i radna prava i ekološke standarde u lancu snabdevanja (sistem organizacije ljudi, aktivnosti, informacija i resursa uključenih u kretanje proizvoda ili usluga od dobavljača do potrošača).
Najvažnije odredbe nove evropske direktive su:
* Harmonizovani okvir due diligence (dubinska analiza) u kome kompanije moraju da identifikuju, procene, spreče, ublaže i otklone negativne uticaje u svom poslovanju;
* Direktiva se odnosi na približno 5.500 kompanija iz EU i van EU sa najmanje 1.000 zaposlenih i godišnjim prometom od 450 miliona evra;
* Sindikati i predstavnici radnika biće uključeni u razvoj i implementaciju efikasne dubinske politike, plana i strategije u kompanijama, njihovim podružnicama u celom lancu snabdevanja.
Ova značajna odluka donesena je 11 godina posle katastrofe u fabrici odeće Rana Plaza u Daki, glavnom gradu Bangladeša, kada je (24. aprila 2013.) poginulo 1.138 radnika. Međunarodna organizacija rada je tu katastrofu svrstala među najveće industrijske nesreće u istoriji. Evropske konfederacije sindikata ocenjuje da je nova direktiva “dirljiv podsetnik na to kako evropske kompanije ostvaruju profit eksploatišući radnike i uništavajući životnu sredinu decenijama”.
“Usvajanje ove direktive je kulminacija višegodišnjeg odlučnog i nemilosrdnog pritiska i mobilizacije EKS-a. Sindikalni pokret je neumorno radio na jačanju zaštite radnika u EU i šire. EKS je 2021. godine zajedno sa svojim filijalama i nevladinim organizacijama mobilisao stotine hiljada ljudi da odgovore na konsultacije EU o nacrtu zakona o korporativnoj održivosti. Sada su ovaj ogroman rad i pritisak dali rezultate, utirući put za dužnost preduzeća da podržava ljudska prava”, objavljeno je na sajtu EKS-a.
Zamenica generalnog sekretara EKS-a Izabel Šuman izjavila da glasanje za direktivu u Evropskom parlamentu predstavlja pobedu pravde, pravičnosti i ljudskog dostojanstva.
“EKS pozdravlja pozitivno glasanje o direktivi. Ovo je prvi svetski set pravno obavezujućih pravila koja obavezuju kompanije iz EU i trećih zemalja i njihove podružnice na odgovornost za kršenje ljudskih prava. Evropa je predvodnik u zaštiti sindikata i radnika, kao i u zaštiti životne sredine.“
Inače, Evropska direktiva je inspirisana nemačkim Zakonom o lancu snabdevanja koji je na snazi od 1. januara 2023. godine. Reč je o propisu koji strogo zabranjuje dečiji rad i obavezuje na brigu o prirodnim resursima, kako u nemačkim firmama tako i kod njihovih stranih dobavljača. Firme za koje se utvrdi da koriste dečiji ili prinudni rad i neadekvatne bezbednosne standarde očekuju kazne i do 2 odsto njihovog godišnjeg prometa.
Evropska direktiva je rigoroznija od nemačkog zakona jer otvara mogućnost krivične tužbe protiv firme koja u poslovanju krši ljudska i prava dece ili ugrožava životnu sredinu.
Priredio S. R.