Mišljene Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja
ELEMENTI ZA UTVRĐIVANJE RADNOG UČINKA ZAPOSLENOG
Opštim aktom kod poslodavca treba da budu jasno definisani elementi za utvrđivanje radnog učinka zaposlenog, odnosno elementi za umanjenje odnosno uvećanje osnovne zarade po osnovu radnog učinka, kao i procenat uvećanja odnosno umanjenja po tom osnovu
‘’Članom 104. stav 1. Zakona o radu (‘’Sl. glasnik RS’’ br. 24/05, 61/05, 54/09, 32/13, 75/14, 13/17 – odluka US i 113/17) utvrđeno je da zaposleni ima parvo na odgovarajuću zaradu, koja se utvrđuje u skladu sa Zakonom , opštim aktom i ugovorom o radu.
Članom 105. stav 1. Zakona utvrđeno je da se zarada iz člana 104. stav 1. ovog Zakona sastoji od zarade za obavljeni rad i vreme provedeno na radu, zarade po osnovu doprinosa zaposlenog poslovnom uspehu poslodavca (nagrade, bonusi I sl.) i drugih primanja po osnovu radnog odnosa, u skladu sa opšim aktom i ugovorom o radu.
Članom 106. Zakona je uređeno da se zarada za obavljeni rad i vreme provedeno na radu sastoji od osnovne zarade , dela zarade za radni učinajk I uvećane zarade.
Članom 107. stavovima 1-3. Zakona o radu utvrđeno je da se osnovna zarada određuje na osnovu uslova utvrđenih Pravilnikom o organizaciji i sistematizaciji poslova, koji su potrebni za rad na poslovima za koje je zaposleni zaključio ugovor o radu, kao i na osnovu vremena provedenog na radu. Radni učinak određuje se na kvaliteta i obima obavljenog posla, kao i odnosa prema radnim obavezama. Opštim aktom (kolektivni ugovor ili pravinik o radu) utvrđuju se elementi za obračun i isplatu osnovne zarade i zarade po osnovu radnog učinka.
Imajući u vidu navedeno, opštim aktom, u skladu sa Zakonom o radu, treba da budu jasno definisani elementi za utvrđivanje radnog učinka zaposlenog, odnosno elementi za umanjenje odnosno uvećanje osnovne zarade poosnovu radnog učinka, kao i procenat uvećanja, odnosno umanjenja po tom osnovu. Zakonom nije utvrđena obaveza obračuna i isplate zarade po osnovu radnog učinka na mesečnom nivou. Radni učinak na osnovu elemenata utvrđenih opštim aktom ili ugovorom o radu može da se meri, ako za to postoje uslovi (osnov) na mesečnom, šestomesečnom ili godišnjem ili nekom drugom vremenskom periodu, u zavisnosti od vrste posla i elemenata za njegov obračun utvrđen opštim aktom.
Prema tome, poslodavac je dužan da mesečnu zaradu, odnosno sve elemente zarade, uključujući i deo zarade za radni učinak, obračuna i isplati u skladu sa zakonom, opštim aktom i Ugovorom o radu.’’
(Mišljenje Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, broj 011-00-454/2017-02 od 20.09.2017.godine)
(NE)POSTOJANJE OBAVEZE INVESTITORA DA ODREDI KOORDINATORA ZA IZRADU PROJEKTA I KOORDINATORA ZA IZVOĐENJE RADOVA
Kada građevinske radove izvodi ili je predviđeno da će ih izvoditi jedan izvođač radova ukoliko ne angažuje ‘’podizvođače’’, investitor odnosno zastupnik investitora nije dužan da odredi koordinatora za izvođenje radova i nije dužan da obezbedi da se izradi PLAN PREVENTIVNIH MERA
‘’U Članu 1. Uredbe o bezbednosti i zdravlju na radu na privremenim ili pokretnim gradilištima (‘’Sl. glasnik RS’’, br. 14/09 I 95/10) propisuju se minimalni zahtevi koje su investitor, odnosno zastupnik investitora za realizaciju projekta, koordinator za bezbednost i zdravlje na radu u fazi izrade projekta, koordinator za bezbednost i zdravlje na radu u fazi izvođenja građevinskih radova, poslodavac i druga lica dužni da ispune u obezbeđivanju primene preventivnih mera na privremenim ili pokretnim gradilištima.
U članu 4. stav 1. Uredbe propisano je da je investitor, odnosno zastupnik investitora dužan da odredi jednog ili više koordinatora za izradu projekta i jednog ili više koordinatora za izvođenje radova kada na gradilištu izvode ili je predviđeno da će radove izvoditi dva ili više izvođača istovremeno.
Odredbom člana 8. stav 1. Uredbe propisano je da je investitor, odnosno zastupnik investitora dužan da pre početka rada na gradilištu obezbedi da se izradi Plan preventivnih mera.
Shodno prethodno navedenom, u situaciji kada na gradilištu radove izvode ili je predviđeno da će ih izvoditi dva ili više izvođača istovremeno, investitor, odnosno zastupnik investitora je dužan da odredi jednog ili više koordinatora za izradu projekta i jednog ili više koordinatora za izvođenje radova, a dužan je da i pre početka rada na gradilištu obezbedi da se izradi Plan preventivnih mera.
U konkretnom slučaju, kada građevinske radove izvodi ili je predviđeno da će ih izvoditi jedan izvođač radova ukoliko ne angažuje ‘’podizvođače’’, investitor odnosno zastupnik investitora nije dužan da odredi koordinatora za izradu projekta i koordinatora za izvođenje radova i nije dužan da obezbedi da se izradi Plan preventivnih mera.’’
(Mišljenje Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Uprava za bezbednost i zdravlje na radu, broj 011-00-00052/2017-02 od 07.11.2017.godine)