Konferencija NETLEX održana je 20-21. Februara u Štokholmu na temu: „Budućnost i perspektive evropskog radnog prava 2019–2023“. uz učešće preko šezdeset sindikalnih organizacija iz 35 evropskih zemalja članica Evropske konfederacije sindikata. UGS NEZAVISNOST je predstavljala Slađana Kiković, šef Odeljenja za zakonodavno-pravnu pomoć i zastupanje.
Predstavnici Švedske prezentovali su „švedski model“ sindikalnog organizovanja i delovanja, sa posebnim akcentom na kolektivno pregovaranje. U ovoj zemlji socijalni dijalog je do te mere razvijen da poslodavci očekuju od radnika da se sindikalno organizuju, i to se vidi kao nacionalni interes. U Švedskoj postoje tri sindikalne centrale, u jednoj su učlanjeni zaposleni u javnim službama (1,6 miliona članova), drugu sindikalnu centralu čine radnici sa 1,9 miliona članova, dok je treća sindikalna centrala sa 600.000 članova i u njoj su organizovani radnici i javni službenici. Poslodavačka organizacija broji 1,3 miliona poslodavaca i čine je poslodavci iz realnog i javnog sektora. Zaštita zaposlenih je na visokom nivou i mali broj predmeta (10%) dolazi na sud, jer sve se većinom rešava na nivou poslodavca, lokalnom nivou uz uključivanje predstavnika (bipartitni princip) ili na tzv. lokalnom sudu – mešavina medijacije i arbitriranja. Švedska u potpunosti sprovodi nacionalno zakonodavstvo, bez poštovanja zakonodavstva EU u ovoj oblasti.
Na konferenciji je istaknuto da u EU, već tri godine postoji kriza kolektivnog pregovaranja. Nema kolektivnih ugovora na nacionalnom nivou i nepoznanica je da li će ih biti u budućnosti, uključujući i zaključene kolektivne ugovora na nižim nivoima, a naročito u tome prednjači Nemačka.Trenutno je u EU aktuelni problem upućenih radnika i velika afera je oko upućenih radnika iz Republike Slovenije u druge zemlje EU. Slovenija upućuje u Evropsku uniju radnike zemalja Zapadnog Balkana, kao svoje radnike, tako što npr. ako je radnik upućen u Austriju ne dobija zaradu koju mu isplaćuje austrijski poslodavac, koja mora za upućenog radnika biti u visini prosečne zarade austrijskog radnika za poslove koje obavlja. Upućeni radnik iz Slovenije dobija prosečnu zaradu za te poslove slovenačkog radnika, a razliku dele država Slovenija i poslodavac iz Slovenije koji je uputio radnika u Austriju ili drugu zemlju EU – socijalni damping.
Novo je i da Evropska Unija donosi novu direktivu za regulisanje uzbunjivača i sindikat prema nacrtu teksta direktive u potpunosti gubi ulogu u zaštiti i pravu na zastupanje uzbunjivača. Prof. dr Robin Alen prezentovao je uticaj veštačke inteligencije na diskiriminaciju radnika na radnom mestu i uopšte diskriminaciju ljudi. Trenutno na sceni vlada model: FANGS – akronim sadrži u sebi: F – Facebook; A – Amazon; N – Netflix; G – Google; S – Skajp.