Fabrika Magna u Aleksincu privremeno je zatvorena dok se ne završi istraga u vezi sa dva masovna trovanja radnika 17. i 18. januara
Prvo masovno trovanje u pogonu Magne dogodilo se 17. januara uveče: nekoliko sati nakon što su majstori započeli postavljanje podnih obloga ukupno 105 radnika potražilo je pomoć u zdravstvenim ustanovama u Aleksincu i Nišu.
Sutradan, 18. januara, fabrika je bila zatvorena zbog uviđaja i istrage, da bi isto veče poslovodstvo pozvalo radnike da dođu da rade u trećoj smeni od 22 časa. Međutim, već posle par sati brojni radnici su osetili peckanje u grlu, mučninu sa nagonom za povraćanje, bol u želucu, a neki i nesvesticu. Ukupno 57 njih se obratilo Hitnoj pomoći zbog simtoma trovanja disajnih puteva.
U Opštoj bolnici u Aleksincu zadržana su četiri radnika nakon što su zatražili pomoć zbog simptoma trovanja, izjavio je medijima direktor te ustanove Goran Vidić. Dodao je da hospitalizovani nisu životno ugroženi i da će za dan-dva biti pušteni kući.
Pogon Magna je zbog trovanja radnika ponovo zatvoren.
„Fabrika je odmah privremeno zatvorena, odnosno ispražnjena od radnika i obezbeđena od policije, dok se ne završe uviđaj i istraga. Uviđaj ćemo obaviti kada od nadležnih institucija dobijemo obaveštenje da je ulazak u objekat bezbedan“, saopštili su iz Osnovnog javnog tužilaštva u Aleksincu.
U tom tužilaštvu su kazali da su prvi uviđaj obavili odmah nakon prvog masovnog trovanja, kada su stručnjaci iz Instituta za kvalitet radne i životne sredine “1. maj“ u Nišu merenjem utvrdili da vazduh nije kontaminiran.
„Radimo na utvrđivanju uzroka trovanja – na osnovu analiza iz uzoraka krvi radnika, merenja emisije gasova, prikupljanja obaveštenja od radnika i drugih aktera, izveštaja inspekcije rada, sanitarne inspekcije i jedinice za suzbijanje ekološkog kriminala i zaštitu životne sredine. Kada prikupimo sve dokaze, odlučivaćemo o pokretanju krivičnog postupka protiv odgovornih“, rekli su u aleksinačkom tužilaštvu za list Danas.
Pomoćnik direktora Inspektorata za rad Saša Perišić izjavio je da je fabrika Magna zbog trovanja radnika trenutno zatvorena i da će javnost biti obaveštena o merama inspektorata, nakon što tužilaštvo uradi uviđaj i prikupe se sve činjenice.
On je za TV Prva rekao da je do trovanja došlo posle postavljanja itisona u hali površine 12.000 kvadrata sintetičkim lepkom i njegovog isparenje, kao i da je inspekcija na terenu, zajedno sa drugim državnim organima, od prvog dana kada su se radnici, 17. januara, požalili zdravstvenoj ustanovi.
Niški institut proglasio vazduh čistim
Na pitanje kako je moguće da je posle toga ponovo došlo do trovanja nekih radnika, nakon što su se vratili na rad jer je rečeno da je bezbedno, Perišić je naveo da je merenje sproveo Institut „1 maj“ iz Niša.
„Mi smi imali u međuvremenu meranja Instituta ‘1. maj’, iz Niša, koji je rekao da je vazduh čist i da može da se radi, ali u pisanom obliku ga mi nismo videli“, rekao je Perišić koji je naveo i da bi trebalo pitati poslodavca zašto nije sačekao bar 72 časa pa da se nastavi sa radom. Prema njegovim rečima, ako se utvrdi da niški institut nije izvršio merenje na adekvatan način ili da je nalaz pogrešan sledi oduzimanje licence nakon čega bi im rad bio onemogućen.
Odgovorajući na pitanje šta će se desiti sa preduzećem, Perišić je rekao da će se videti čija je odgovornost i u kolikoj je meri, kao i da inspektorat može da podnese zahtev za pokretanje krivične prijave, kad su ugroženi život i zdravlje zaposlenih.
Ministarstvo zdravlja Srbije je saopštilo da su radnici bili izloženi isparenjima lepka koji se koristi za tapaciranje poda i stranica automobila. Kako su naveli, reč je o preparatu na bazi sintetičkog kaučuka i organskih rastvarača, koji, ukoliko se ne poštuje uputstvo za rad i koristi zaštitna oprema, može dovesti do simptoma i znakova trovanja.
„Specifičnog lečenja nema, već je terapija simptomatska i suportivna. Nakon prestanka tegoba, ukoliko se ne detektuju komplikacije ili drugi zdravstveni problemi koji nisu vezani za trovanje, pacijent se može otpustiti iz zdravstvene ustanove“, stoji u saopštenju Ministarstva zdravlja.
Pogon za proizvodnju presvlaka za automobilska sedišta Magna u Aleksincu je ogranak fabrike Magna seating u Odžacima koja je u vlasništvu kanadske kompanije Magna Metalforming. Rukovodstvo aleksinačkog pogona, izgrađenog pre dve godine, objavilo je saopštenje u vezi sa slučajem trovanja radnika.
„Magna potvrđuje da je tokom rutinske operacije održavanja podne obloge na našoj lokaciji u Aleksincu nažalost došlo do toga da neki zaposleni iskuse štetan uticaj na zdravlje. Lepak koji je korišćen tokom radova održavanja je standardni lepak za komercijalnu upotrebu. Na prvom mestu želimo da svim zaposlenima koji su pogođeni izrazimo iskrene želje za brz oporavak”, navodi se u saopštenju firme.
U aleksinačkom tužilaštvu je rečeno da fabričku halu obezbeđuju pripadnici Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije i da će biti započet uviđaj kada potrebna merenja pokažu da je situacija bezbedna.
Priredio S. R.