12.april 2023. Kategorija: Vesti Izvor: Nezavisnost.org Foto: N1
Predstavnici najuticajnijih međunarodnih organizacija za slobodu medija učestvovali su u obeležavanju 24 godine od ubistva novinara Slavka Ćuruvije, ali i upozorili da je „Srbija jedno od najopasnijih mesta za novinarski rad u Evropi“
U zajedničkom saopštenju, međunarodne organizacije ukazuju da “Srbija predstavlja jedno od najplodnijih terena u Evropi za tužbe protiv čuvara demokratije”.
“Nekoliko javnih zvaničnika rutinski tuži novinare zbog njihovog kritičkog izveštavanja – uključujući podnošenje više slučajeva za istu publikaciju. Proteklih meseci postignut je određeni napredak u kažnjavanju zločina nad novinarima i čini se da vlasti efikasnije gone nove napade na novinare, ali Srbija ostaje jedno od najopasnijih mesta za novinarski rad u Evropi. Obnovićemo pozive aktuelnoj vladi i državnim vlastima da ispoštuju svoje međunarodne obaveze da zaštite bezbednost novinara sada kako bismo osigurali da se tako užasan zločin više nikada ne ponovi”, navodi se u saopštenju.
Podseća se da je poseta Beogradu upriličena povodom 24 godine od kada je novinar Slavko Ćuruvija ubijen ispred svog stana 11. aprila 1999. i samo par nedelja nakon početka završnih saslušanja u ponovnom suđenju četvorici pripadnika državne bezbednosti optuženim za planiranje i izvršenje ubistva.
“Sada kada je pravda skoro na dohvat ruke, ova godišnjica je prilika da se razmisli o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Danas ćemo pokazati solidarnost sa Ćuruvijinom porodicom, njegovim kolegama i svima koji nastavljaju borbu dužu od dve decenije da spreče nekažnjivost odgovornih za ovaj zločin”, navode međunarodne organizacije.
U saopštenju se ocenjuje da će “presuda Apelacionog suda biti najznačajnija za slobodu medija i novinarstvo u savremenoj istoriji Srbije i služiće kao lakmus test za vladavinu prava i demokratiju u širem smislu”.
Takođe, međunarodne organizacije navode da će razgovarati sa urednicima, grupama civilnog društva i vladinom radnom grupom kako bi razmotrili trenutnu situaciju u vezi sa bezbednošću novinara u Srbiji.
“Neprijateljstvo prema novinarstvu je podstaknuto ponašanjem visokih političkih zvaničnika, koji i dalje pokazuju premalo volje da osude napade na novinare i u mnogim slučajevima sami iniciraju verbalne napade”, zaključuje se u saopštenju međunarodnih organizacija čiji predstavnici borave u Beogradu.
U međunarodnom timu su predstavnici organizacije ARTICLE 19 Europe, Evropskog centra za slobodu štampe i medija (ECPMF), Evropske federacije novinara (EFJ), Međunarodne federacije novinara (IFJ), Međunarodnog instituta za štampu (IPI), Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa, Reportera bez granica (RSF), The Daphne Caruana Galizia Fondacija i SafeJournalists mreže.
Predstavnici međunarodnih organizacija učestvovali su juče popodne u šetnji u znak sećanja na Slavka Ćuruviju koju su zajedno organizovali Nezavisno udruženje novinara Srbije, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija, Fondacija “Slavko Ćuruvija” i Udruženje novinara Srbije. Šetnja od restorana „Kolarac“ u Knez Mihajlovoj ulici do mesta ubistva Ćuruvije u Svetogorskoj 35. organizovana je sa porukom „vest koju čekamo 24 godine“, a to je – konačna presuda za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije. U Knez Mihailovoj ulici okupilo su se novinari koji su pre početka šetnje razvili transparent „Istina je naša pobeda“, što je bila glavna poruka ove manifestacije.
Novinar i izdavač listova Dnevni telegraf i Evropljanin Slavko Ćuruvija ubijen je 11. Aprila 1999. godine, u vreme NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije. Ni posle skoro četvrt veka od ubistva novinara još nije pravosnažno presuđeno počiniocima tog zločina.
Ovih dana u toku je završna reč u sudskom postupku osumnjičenima za ubistvo. Tužilac je zatražio maksimalnih 40 godina zatvora. Osumnjičeni, bivši rukovodioci Resora službe bezbednosti Srbije Radomir Marković, Milan Radonjić i Ratko Romić izjavili su da nisu krivi za ubistvo Ćuruvije.
S.R.