Agresivnom carinskom politikom američka vlada preti da ozbiljno naškodi radnicima u SAD i širom sveta, ocenjuje Međunarodna konfederacija sindikata
Novim uvoznim tarifama koje je početkom aprila objavila administracija Sjedinjenih Američkih država počinje trgovinski rat koji će ugroziti veliki broj radnih mesta, podići cene i imati razorne posledice za zaposlene i potrošače širom sveta, upozorila je Međunarodna konfederacija sindikata (MKS).
Kina i EU uzvraćaju udarac
Svetska sindikalna centrala smatra da međunarodna trgovina treba da unapredi socijalnu pravdu, podrži pravičan ekonomski razvoj i stvori pristojna radna mesta sa odgovarajućim pravima i zaradama radnika na različitim meridijanima.
„MKS već dugo ističe da su nedovoljno regulisana slobodna trgovina i korporativno profiterstvo doveli do trke u snižavanju plata i uslova rada“, ukazuje se u saopštenju najveće međunarodne sindikalne asocijacije.
„Upotrebom carina kao agresivnog političkog oruđa američka vlada promoviše nacionalnu konkurenciju u odnosu na međunarodnu solidarnost i preti ozbiljnom štetom radnicima u SAD i širom sveta. Najavljeni tarifni paket će delovati kao još jedan regresivni porez za zaposlene, podižući cene i ugrožavajući radna mesta povećanjem troškova proizvodnje, i sprečiće druge zemlje da razvijaju svoje ekonomije na pravedniji način“, ocenjuje MKS.
„Nove tarife SAD nisu deo bilo kakvog ozbiljnog plana za podršku radnim ljudima. Trampova administracija je pokrenula trgovinski rat koji će ugroziti radna mesta i život radnika. To će takođe dovesti do povećanja cena čije posledice će snositi radnici i potrošači“, izjavio je generalni sekretar MKS-a Luk Triangl.

On je ukazao da je Donald Tramp napadima na radnike – od razbijanja sindikata do ukidanja javnih službi i otpuštanja desetina hiljada zaposlenih u SAD – pokazao da njegova namera nije otvaranje novih radnih mesta, već unapređenje agende ekstremne desnice u redovima milijardera.
Ni rukovodstvo najveće organizacije sindikata u SAD, Američke federacije rada i Kongresa industrijskih organizacija (AFL-CIO), ne zaostaje u kirtikama nove carinske politike Bele kuće. Predsednica AFL-CIO Liz Šuler ukazuje da strateško korišćenje uvoznih tarifa može biti efikasan alat za podršku američkoj industriji i zaštitu radnih mesta, ali samo ako bi te mere pratilo ulaganje u proizvodnju i snažno promovisanje osnovnih prava radnika i kolektivnog pregovaranja njihovih sindikata.
„Nažalost, napadi Trampove administracije na prava radnika i sindikata i namera da se smanje investicije u američkoj proizvodnji vraćaju nas unazad. Nastavićemo da se borimo za trgovinsku politiku koja daje prioritet interesima radnih ljudi bez nanošenja nepotrebnog ekonomskog bola radnicima i njihovim porodicama“, istakla je Šuler.
Sindikati AFL-CIO pokrenuli su sudski spor protiv izvršne naredbe Trampove administracije koja ima za cilj da oduzme pravo na kolektivno pregovaranje stotinama hiljada federalnih radnika.
Šuler je istakla da ta nezakonita izvršna naredba predstavlja pretnju svakom sindikatu, svakom kolektivnom ugovoru i slobodi svakog pojedinca da se organizuje na poslu: „Ova administracija želi da ućutka svakoga ko uzvrati – ali mi ne idemo nigde, a ova zemlja je na našoj strani. Sindikate podržava 70 odsto Amerikanaca i skoro 90 procenata mladih. AFL-CIO i njegovo članstvo sa skoro 15 miliona radnika ponosni su što izvode Trampovu administraciju pred sud. Nećemo odustati od borbe“.
Priredio: S. R.