ZAGREB – U periodu od 10. do 14. oktobra u zagrebačkom hotelu „Laguna“ organizovan je drugi susret mladih sindikalaca iz Jugoistočne Evrope (Srbije, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Albanije) i Nemačke. Ujedinjene granske sindikate „Nezavisnost“ predstavljala je Jelena Radiša, predsednica Sekcije mladih.
Skup su otvorili Ana Ljubojević, predstavnica Fridrih Ebert fondacije (FES) koja je organizaciono i finansijski pomogla ovaj skup, te Ivana Prnjat i Jakov Babić, ispred Mreže mladih Jugoistočne Evrope. Kako je tema seminara bila organizovanje kampanje, nakon predstavljanja učesnika, usledila je prezentacija kampanja koje su rađene u prethodnom periodu u Nemačkoj i u okviru Mreže mladih Jugoistočne Evrope. Nakon toga, tokom tri dana, učesnici seminara su imali priliku da, kroz teorijska predavanja i radionice, prođu sve korake sprovođenja jedne kampanje – od ideje do evaluacije, u čemu im je pomogla Martina Stažnik iz Udruženja za građansko obrazovanje i društveni razvoj.
Pored ove, centralne teme, mladi su se bavili i pitanjima kao što su: ekonomska kriza i njene posledice za mlade radnike, rasizam, nacionalizam, solidarnost… O uticaju ekonomske krize na zapošljavanje mladih govorio je Bjorn Almedinger iz DGB-a (DGB – Deutscher Gewerkschaftsbund, Konfederacija nemačkih sindikata). On se takođe osvrnuo i na mere koje se preduzimaju u Nemačkoj kako bi se podstaklo zapošljavanje u celini i posebno zapošljavanje mladih, kao i na rad na određeno vreme, koji u Nemačkoj postaje sve veći problem za mlade ljude. Ovde treba imati u vidu da se pod radom na određeno vreme, u Nemačkoj najčešće podrazumeva rad od nekoliko sati nedeljno ili čak mesečno, za razliku od većine zemalja Jugoistočne Evrope, gde kada govorimo o radu na određeno vreme, obično imamo u vidu vremenski period od 3, 6, 12… meseci. Ipak, mlade kolege iz Nemačke mogu u slučaju nezaposlenosti (npr. ako ne mogu da pronađu posao posle završetka školovanja) da računaju na određenu pomoć, koja je dovoljna za neki egzistencijalni minimum, što nije slučaj ni sa jednom zemljom Jugoistočne Evrope.
Diskusiji čija je tema bila uloga sindikata u rešavanju društvenih problema, kao što su: diskriminacija, nacionalizam, rasizam, prethodilo je prikazivanje filma „Hej, Sloveni! Jugonostalgija kao fenomen svakodnevnog života“ autorke Džozefine Bajer, koja je takođe bila prisutna, te su učesnici mogli lično od autorke, da dobiju odgovore na pitanja koja su ih interesovala u vezi sa ovim filmom.
Učesnike seminara obišao je i Roland Fajht, direktor Regionalnog projekta FES-a o radnim odnosima i socijalnom dijalogu u Jugoistočnoj Evropi.