- april 2022. Kategorija: Vesti Izvor: MOR/UGS Nezavisnost Foto:
Međunarodna organizacija rada (MOR) pozdravila je juče odluku Nacionalnog kongresa Narodne Republike Kine da odobri ratifikaciju Konvencije o prinudnom radu iz 1930. (br. 29) i Konvenciju o ukidanje prinudnog rada iz 1957 (br.105).
Time će se ukupan broj konvencija MOR-a koje je ratifikovala Kina povećati na 28, uključujući šest od osam osnovnih direktiva, navodi se u saopštenju iz centrale MOR-a u Ženevi koje je preneo portal Nezavisnost.org.
Odobravanjem ovih ratifikacija, smatraju u MOR-u, “Kina pojačava svoju posvećenost eliminisanju svih oblika prinudnog rada u okviru svoje nadležnosti i garantovanju slobodnog rada za svojih 1,4 milijarde ljudi” saglasno osnovnim principima prava na radu u skladu sa međunarodnim pravnim dokumentima.
Konvencija br. 29 zabranjuje upotrebu prinudnog rada u svim njegovim oblicima i zahteva od država članica MOR-a da prinudni rad saonkcionišu kao krivično delo. Ovaj pravni instrument je dopunjen Konvencijom br. 105, koja posebno poziva na hitno ukidanje prinudnog ili obaveznog rada. Obe ove konvencije će stupiti na snagu u Kini godinu dana nakon što ona svoje odluke o ratifikaciji deponuje kod MOR-a.
Generalni direktor MOR-a Gaj Rajder juče je pozdravio ratifikaciju dve osnovne konvencije MOR-a o prinudnom radu od strane Kine.
“Taj potez pokazuje snažnu podršku Kine vrednostima MOR-a i odražava njenu posvećenost zaštiti žena i muškaraca od zarobljavanja u prinudnom radu, koje nema mesta ni opravdanja u današnjem svetu. Ovo je prekretnica na putu ka univerzalnoj ratifikaciji konvencija o prinudnom radu.”
U MOR-u očekuju da će ove ratifikacije “podstaći novi zamah u naporima vlade i socijalnih partnera u Kini da podrže razvoj usmeren na čoveka i dostojanstven rad u drugoj najvećoj ekonomiji na svetu”.
Prema poslednjim globalnim procenama, približno 25 miliona ljudi širom sveta primorano je da radi pod pretnjom ili prinudom. Pored njih, mnogi drugi radnici, koji su teško pogođeni ekonomskim posledicama pandemije COVID-19, postali su podložniji prinudnom radu kako bi sebi i svojim porodicama obezbedili elementarnu egzistenciju.
Portal Nezavisnost uvidom u zvanične istorijske podatke nalazi da Konvencija broj 29 o prinudnom radu spada među temeljne akte MOR-a koji je Generalna konferencija MOR-a usvojila 28. juna 1930. godine, a stupio je na snagu 1. maja 1932. godine. Republika Srbija je pristupila Konvenciji 24. novembra 2000. godine. Ovde je važno imati u vidu da je Srbija (odnosno Jugoslavija) članica Međunarodne organizacije rada od njenog osnivanja 1919. godine, i da je pomnutu konvenciju kao i mnoge druge po pravilu ratifikovala vrlo brzo po njihovom usvajanaju. Međutim, zbog političkih razloga, Jugoslavija je dva puta isključena iz ove specijalizovane agencije Ujedinjenih nacija. Prvi put to je bilo od 1949. do 1951, a drugi put zbog oružanih sukoba na prostoru SFRJ 1993. godine. Srbija, tada kao deo SRJ, ponovo je primljena u ovu organizaciju 24. novembra 2000. godine, kada je (ponovo) prihvatila ukupno 72 konvencije MOR-a, među kojima i dva već pominjana pravna instrumenta o zabrani prinudnog rada.
S.R.