- januar 2021. Kategorija: Autorski tekstovi, Svetozar Raković Izvor: UGS Nezavisnost
Medijski sadržaji sa portala UGS Nezavisnost u toku 2020. godine bili su često prenošeni u medijima kao što su agencije Beta i FoNet, dnevni list i portal Danasa, TV N1, nedeljnik i portal Novi magazin, Radio i portal 021, internet portali Nova, Direktno, Mašina, Ozon press, JUGpress, Autonomija…
U toku 2020. na sajtu, u elektonskom biltenu i na društvenim mrežama UGS Nezavisnost objavljeno je 38 autorskih tekstova, 31 intervju sa uglednim stručnjacima, predstavnicima civilnog društva, umetnicima i sindikalnim predstavnicima. Pored toga, objavljeno je nekoliko istraživanja domaćih i stranih institucija kao što su Međunarodna konfederacija sindikata, Monitoring socijalne situacije u Srbiji (MONS), FRENA, IPSOS… Takođe, objavljene su desetine saopštenja, informacija i drugih javnih obraćanja UGS i granskih sindikata Nezavisnost. Prenosili smo na platformama Nezavisnosti tematski bliske i zanimljive intervjue i autorske tekstove iz drugih medija (Danas, Vreme, Novi magazine, RTV Vojvodine, N1, Beta, portal Mašina, Direktno…)
Gotovo svi medijski sadržaji nastali za potrebe UGS Nezavisnost bili su zapaženi i prenošeni, što pokazuje da u medijskoj industriji imamo saveznike. Reč je o medijima koji su manje više naklonjeni sindikatima i njihovim aktivnostima (agencije Beta i FoNet, dnevnik Danas, TV N1, nedeljnik Novi magazin, Radio 021, portali Nova, Direktno, Mašina, Ozon press, JUGpress, Autonomija…)
Veliko interesovanje u medijima i na društvenim mrežama proizveli su autorski tekstovi predsednika UGS Zorana Stojiljkovića (povodom pandemijske krize, anztikriznih državnih mera, problema u socijalnom dijalogu…) i članice GO Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije Vesne Vojvodić Mitrović (o besmislenoj tužbi protiv direktora beogradskih škola). U medijima i na mrežama prenošena su saopštenja i stavovi UGS Nezavisnost povodom pandemijske krize, parlamentarnih izbora i podrške građanskim protestima. Takođe veliku medijsku pažnju imale su javne reakcije i saopštenja GS ZSZ (povodom alarmatne epidemiloške situacije u zdravstvu), GS PRS (o zdravstvenoj ugroženosti prosvetnih radnika), GS IER (burna epidemiološka dešavanja u fabrikama Jure), GS PUT (povodom istraživanja o posledicama epidemije u preduzećima), GS KUM (povodom napada na novinare), informacije svih granskih sindikata povodom krize izazvane virusnom epidemijom … Mediji su preneli delove serije uporednih razgovora sa predsednicima pet sindikalnih centrala rađenih za portal Nezavisnosti.
U brojnim medijima i na socijalnim mrežama prenošeni su novinski članci profesionalnih novinara Jelke Jovanović, Branislava Božića, Velimira Perovića i Svetozara Rakovića pisani za portal Nezavisnosti na različite teme kao što su: posledice epidemije i državne mere pomoći privredi, položaj stranih radnika u Srbiji, javno informisanje o sindikalnim temama, najniže cene rada u Srbiji i regionu, dostojanstvo rada, oboljevanje radnika od virusa korona, sudski radni sporovi, saradnja sindikata i civilnog društva, sindikalni položaj žena, očekivanja Nezavisnosti od nove Vlade Srbije, agencijsko zapošljavanje, posledicama epidemije za zaposlenost u ugostiteljstvu…
Takođe su u medijima odjeknuli intervjui sa uglednim stručnjacima koji su govorili za portal Nezavisnosti, kao što su Sofija Mandić, Petar Đukić, Danilo Ćurčić, Milan Antonijević, Zoran Drakulić, Slobodan Stupar, Milorad Ivanović, Nemanja Nenadić, Goran Penev, Nebojša Katić, Mario Reljanović, Vladimir Međak, Ivan Sekulović, Mihail Arandarenko, Gordana Matković… Veliku pažnju medija i društvenih mreža imali su i razgovori sa poznatim glumcima Vojislavom Brajovićem i Mirjanom Karanović i režiserom Goranom Markovićem koji su takođe govorili za prtal Nezavisnosti. Intervjueri su bili profesionalni novinari Tamara Srijemac, Velimir Perović, Dragan Stošić, Bojan Tončić i Svetozar Raković.
Sa druge strane, ispostavilo se da Nezavisnost nema saveznike u najvećem broju medija koji svojim uređivačkim politikama ne kriju naklonjenost, čak i bliskost vlastima, ali i neopravdanu suzdržanost, nerazumevanje, neopravdanu kritičnost pa i otpor prema sindikatima. Primetno je to bilo posebno kod stavova i ocena Nezavisnosti u vezi sa antikriznim merama Vlade o kojima nisu konsultovani reprezentativni sindikati, o nedovoljnim ili neadekvatnim merama zaštite radnika od virusne zaraze, rizicima od rasta nezaposlenosti usled epidemije, pokušajem manipulacije Socijalno-ekonomskim savetom i drugim temama o kojima se Nezavisnost javno izjašnjavala.
Povećano interesovanje medija za sadržaje na sajtu Nezavisnosti svakako je rezultat zanimljivih i atraktivnih tema, razgovora, sagovornika i autora raznovrsnih analiza. Rast interesovanja za objave Nezavisnosti posebno je uočen u onlajn sferi – kod internet medija i na društvenim mrežama. Taj trend je, zapravo, logičan – rast značaja i uticaja digitalnih medija u javnom mnjenju odavno je prepoznat u savremenoj teoriji i praksi masovnih komunikacija.
Na takav trend ukazuje i najsvežije domaće istraživanje javnog mnjenja, koje su realizovali CeSID i Propulsion uz podršku USAID Srbija, u periodu između 10. i 28. novembra 2019. godine na teritoriji Srbije. Rezultati istraživanja [1] pokazuju da internet koristi čak 97% ispitanika svih starosnih grupa. Društvene mreže su prepoznate kao medij preko koga se informiše najveći procenat ispitanih građana, raste interesovanje za informisanje sa internet portala i sajtova, dok se značajno smanjuje procenat građana koji se informišu putem tradicionalnih medija (štampa, radio i televizija).
Na pitanje koliko se često informišu putem televizije, radija, štampe, internet portala i sajtova i društvenih mreža, najveći se tri četvrtine ispitanih građana (75%) odgovorio je da se redovno ili često se informišu preko društvenih mreža. Pri tome, očekivano najčešće to čine mlađi od 23 godine (čak 88%), zatim nešto manje oni između 24 i 39 godina (79%), kao i generacija od 40 do 53 godine (62%), dok ređe to čine stariji od 54 godine (41%). Za razliku od ranijih istraživanja, ovi podaci ukazuju da i kod starijih generacija značajno raste interesovanje za informisanje preko društvenih mreža.
Internet portali i sajtovi postaju sve značajniji medij za informisanje – čak 72% ispitanika redovno ili često se informiše na ovaj način. Najčešće je to redovan ili čest izvor informisanja generacije od 24 do 39 godina (79%), a najređe straiji od 54 godine (54%). I ovde je u odnosu na ranija istraživanja primetan rast procenta građana koji se inforimišu preko internet medija.
Nekada najpopularniji medij – televiziju kao izvor redovnog ili čestog informisanja danas koristi tek nešto više od polovine ispitanika (56%). Razumljivo, primetan je porast procenta praćenja televizije sa rastom životne dobi. Najčešće taj medij koriste starijih od 54 godine (77%), nešto manje generacija od 40 do 53 godine (71%), znatno manje oni starosti od 24 do 39 godina (54%), dok televiziju najređe prate mladi uzrasta do 23 (44%).
Radio u informisanju redovno ili često koristi 23% građana – najređe mladi do 23 godine (11%) a najviše pripadnici generacije između 40 i 53 godine (33%).
Najstariji medij – štampu kao sredstvo informisanja uopšte ne koristi čak 42% ispitanika. Najčešće štampu za redovno ili često inaformisanje koristi generacija starija od 54 godine (28%) i generacija starosti od 40 do 53 godine (26%) a puno ređe građani uzrasta od 24 do 39 godina (20%) i posebno mladi do 23 godine (8%).
[1] Studija “Građani i mediji: konzumacija, navike i medijska pismenost” http://www.cesid.rs/wp-content/uploads/2020/09/Gra%C4%91ani-i-mediji-konzumacija-navike-i-medijska-pismenost-I-ciklus.pdf