ODRŽAN VII KONGRES SINDIKATA PENZIONERA SRBIJE
( III IZBORNA SKUPŠTINA ) UDRUŽENJA PENZIONERA SRBIJE NEZAVISNOST
I OKRUGLI STO NA TEMU
’’DRUŠTVENI I MATERIJALNI POLOŽAJ PENZIONERA’’
U Beogradu je, 27. septembra održan VII Kongres Sindikata penzionera Srbije ‘’Nezavisnost’’ (SPS NEZAVISNOST), odnosno III Izborna skupština Udruženja penzionera Srbije ‘’Nezavisnost’’ (UPS NEZAVISNOST).
U radu Kongresa (Izborne skupštine) učestvovali su delegati izabrani na izbornim sastancima u sindikalnim povereništvima, odnosno ograncima Udruženja iz čitave Republike, kao i članovi Glavnog odbora SPS, odnosno Skupštine UPS NEZAVISNOST u starom sazivu, te članovi Nadzornog odbora naše organizacije.
Uz delegate, u radu ovog skupa učestvovala je ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević, predsednik i izvršna sekretarka UGS NEZAVISNOST Zoran Stojiljković i Čedanka Andrić, kao i gosti – predstavnici drugih sindikata i udruženja penzionera iz Srbije: Andreja Savić – predsednik Saveza penzionera Srbije, Milan Nenadić – predsednik Saveza penzionera Vojvodine, Vasilije Bjelobrković – predsednik Gradskog odbora Saveza penzionera Srbije za Beograd, Milan Grujić – predsednik Udruženja sindikata penzionera Srbije i Jovan Tamburić – predsednik Udruženja penzionera vojnih lica Srbije.
Iako su svoj dolazak na Kongres (Izbornu skupštinu) i Okrugli sto, planiran za dan nakon Kongresa, najavili i predstavnici sindikata penzionera iz Italije, Austrije, Slovenije, Republike Hrvatske, Severne Makedonije i Republike Srpske, kao i FERPE, zbog situacije vezane za pandemiju korona virusa, u radu Kongresa (Izborne skupštine) učestvovao je samo predsednik Sindikata penzionera iz Severne Makedonije – Marjan Spasovski.
Na Kongresu (Izbornoj skupštini) usvojen je Izveštaj o radu u proteklih pet godina, usvojena Programska orijentacija za naredni petogodišnji period i verifikovan predlog Rezolucije o zaštiti ljudskih prava penzionera u Srbiji ranije usvojena na sednici Glavnog odbora SPS, odnosno Skupštine UPS NEZAVISNOST I dostavljena na razmatranje i usvajanje Savetu Evrope i Evropskom parlamentu. Verifikovane su i određene izmene i dopune Statuta ove organizacije, odnosno njegovo usaglašavanje sa Statutom UGS NEZAVISNOST.
Na Kongresu SPS, odnosno Izbornoj skupštini UPS NEAZVISNOST, delegati su dali razrešnicu starom rukovodstvu – Glavnom odboru SPS (Skupštini UPS), kao i Nadzornom odboru i, na osnovu predloga iz sindikalnih povereništava, odnosno ogranaka Udruženja, izabrali nove kongresne organe – Glavni odbor SPS (Skupštinu UPS) NEZAVISNOST od 31 člana, kao i Nadzorni odbor (3 člana i 3 zamenika članova).
Glavni odbor SPS (Skupština UPS) je na svojoj konstitutivnoj sednici, održanoj u pauzi rada Kongresa (Izborne skupštine), iz svojih redova, takođe na predlog sa terena, izabrao (konstituisao) Izvršni odbor SPS (Upravni odbor UPS) NEZAVISNOST od 9 članova.
Izvršni (Upravni) odbor je, jednoglasno, na najodgovornije funkcije izabrao:
- Miloša Grabundžiju, iz Pančeva, za predsednika;
- Milutina Matića, iz Kragujevca, za zamenika predsednika;
- Milicu Jeremić, iz Zemuna, za potpredsednicu;
- Veru Kondić, iz Beograda, za izvršnu sekretarku;
- Branislavu Erceg, iz Beograda, za blagajnika.
Doneta je i odluka da se sindikalna članarina, počevši od januara 2022. godine, sa 30 poveća na 50 dinara mesečno.
Svi kongresni materijali (usvojene odluke, Izveštaj o radu, Programska orijentacija i Rezolucija o zaštiti ljudskih prava u Srbiji) biće, nakon redakcije, objavljeni, kao i integralni (prečišćeni) tekst Statuta SPS NEZAVISNOST nakon usaglašavanja sa Statutom UGS NEZAVISNOST, usvojenim na Kongresu UGS u novembru 2021. godine.
* * *
Dan nakon Kongresa (Izborne skupštine), 28. septembra, održan je Okrugli sto na temu ‘’Društveni i materijalni položaj penzionera u Republici Srbiji.
Nakon uvodne analize stanja u sisitemu penzijsko – invalidskog osiguranja, broja i strukture penzionera, visine penzija, odnosa prema penzionerima i drugim licima trećeg doba, odnosno njihovom društvenom i materijalnom položaju, u raspravi su učestvovali članovi rukovodstva Sindikata penzionera Srbije ‘’Nezavisnost’’ i svih drugih penzionerskih udruženja organizovanih na nacionalnom nivou – Saveza penzionera Srbije i Vojvodine, Udruženja sindikata penzionera Srbije i Udruženja penzionera vojnih lica Srbije, kao i gost iz Severne Makedonije.
Učesnici Okruglog stola su se složili da društveni i materijalni položaj penzionera i ostalih lica trećeg doba nije na zadovoljavajućem nivou. Njihovi reprezentativni i legitimni predstavnici nisu uključeni u donošenje odluka koje bitno utiči na njihov i život njihovih porodica, a njihov standard opada budući da se realna vrednost, odnosno kupovna moć njihovih primanja smanjuje.
U skladu sa tom ocenom, predloženi su sledeći zaključci:
- Aktivnosti na očuvanju stečenih prava po osnovu PIO, kao i na podizanju nivoa životnog standarda starih lica, ubuduće će zajednički voditi reprezentativni sindikati zaposlenih, kao i sindikati i ostala udruženja penzionera koja deluju na nivou Republike;
- Neophodno je izvršiti suštinske reforme sistema PIO, kroz izmene i dopune postojećeg ili donošrnje novog Zakona o PIO, koje podrazumevaju:
- Vraćanje predstavnika sindikata zaposlenih i udruženja penzionera u upravljanje Fondom PIO (Upravni odbor);
- Uspostavljanje adekvatne nadzorna funkcije države nad uplatom doprinosa za PIO, kao i kontrole raspodele i korišćenja tih sredstava kroz ponovno formiranje Nadzornog odbora u RF PIO, u kome bi predstavnici zaposlenih i penzionera imali večinu;
- Izmeštanje svih izdavanja, osim penzija, iz sredstava od doprinosa za PIO, čime bi se rashodi za penzije doveli u planirano učešće u BDP;
- Bolje raspolaganje imovinom RF PIO i stavljanje prihoda od imovine u funkciju realnih prihoda za finansiranje prava iz PIO;
- Sistem usklađivanja penzija dopuniti tako da se ustanovljena ‘’švajcarska formula’’ dopuni time da se usklađivanje vrši dva puta godišnje, i da se, u slučaju da prosečna penzija padne ispod 50% prosečne zarade, izvrši vanredno usklađivanje;
- Da se odredba o penalizaciji u slučaju prevremenog odlaska u penziju, izmeni tako da se ispunjenjem uslova o godinama starosti (65 godina), penzija obračunava kao i kod redovne starosne penzije.
- Neophodno je odmah pronaći adekvatno rešenje za vraćanje duga penzionerima čije su penzije umanjivane u periodu od do 2018. godine, na osnovu Zakona o privremenom načinu obračuna penzija.
- Ovi zaključci će, nakon verifikacije od strane svih učesnika na Okruglom stolu, biti dostavljeni nadležnim državnim organima – Vladi, Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Republičkom fondu PIO, od kojih će biti zatražen hitan zajednički sastanak tu temu svih zainteresovanih strana.