Ministarstvo rada, sindikati i poslodavci angažovani u projektu koji podržavaju Evropska unija i Međunarodna organizacija rada sa ciljem da se unapredi socijalni dijalog i radno pravni položaj zaposlenih u Srbiji
Međunarodna organizacija rada i Evropska unija predstavili su projekat „Osnaživanje socijalnog dijaloga u Republici Srbiji“, čiji je cilj da unapredi položaj i prava radnika i nihovih sindikata a u kome učestvuju Ministarstvo za rad, dve najveće sindikalne organizacije i Udruženje poslodavaca.
Govoreći na prezentaciji projekta održanoj u beogradskom hotelu Metropol, kako su prenele agencije, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji ambasador Emanuele Žiofre ukazao je da je pandemija dovela do promena socijalnog dijaloga i da ga ubuduće treba pojačati tamo gde je do sada bio slab, kao i da u taj proces treba više uključiti mlade. Prema njegovim rečima, ovaj projekat se dotiče i usklađenosti radnog zakonodavstva Srbije sa pravnim tekovinama EU.
“Dijalog je prvi korak ka izgradnji poverenja”, istakao je Žiofre i ukazao da će Srbija biti bliža propisima EU kada institucionalno i normativno ojača uslove za socijalni dijalog.
Zamenik regionalnog direktora Međunarodne organizacije rada za Evropu i centralnu Aziju Emanuel Žulien naveo je da MOR pruža podrške, kakva je ovaj projekat, i u mnogim drugim regionima sveta: „Ubeđeni smo da je ovo najbolja usluga koju države mogu da učine same za sebe“.
Prema rečima Žuliena, socijalni dijalog nije ishod već proces i metod rada, a ukoliko se sprovede na pravi način – može da ima pozitivne uticaje na zaposlene ali i na srpsku privredu. Ukazao je da MOR nije u Srbiji da bi „nametala“ modele rada, već da ponudi načela i prenese iskustva, a socijalni dijalog može Srbiju da učini stabilnijim društvom.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović izjavio je da je važno osnažiti kulturu socijalnog dijaloga koji treba voditi na osnovu činjenica i argumenata.
Ministar je najavio da će se kroz ovaj projekat raditi na usklađivanju radno-pravnog okvira sa međunarodnim standardima, što ne podrazumeva samo zakonske reforme, već i jačanje svih institucionalnih kapaciteta. Starović je ocenio da se radi o važnom projektu koji simbolizuje zajedničku viziju Srbije i Evropske unije i posvećenost socijalnom dijalogu koji je dinamičan proces koji se mora prilagođavati novim tehnologijama i društvenim normama.
Predsednica Ujedinjenih granskih sindikata „Nezavisnost” Čedanka Andrić istakla je da da “Nezavisnost” podržava svaki projekat za koji oceni da će dovesti do osnaživanja aktera i institucija socijalnog dijaloga.
„Ono što mi u sindikatu stalno insistiramo jeste puna primena zakona“, kazala je Andrić ističući da je sindikat konstruktivan partner, i da su kritike “Nezavisnosti” koje se odnose na aktuelna zakonska rešenja konkretne i sa obrazloženim predlozima. Naglasila je da novi zakon o radu mora da bude potpuno primenjiv i da treba obezbediti jak inspektorat za rad koji će nadgledati sprovođenje zakona.
„Uz pomoć ekspertize na ovom projektu, zaista verujem da možemo mnogo toga da postignemo“, poručila je predsednica “Nezavisnosti”.
Savez samostalnih sindikata nije zadovoljan kako funkcioniše socijalni dijalog i zato on treba da se vrati u institucije, kroz primenu Zakona o radu i u okvire Socijalno- ekonomskog saveta (SES), rekao je sekretar te sindikalne centrale Zoran Mihajlović. On je uputio primedbe Vladi zato što o zakonima ne razgovara sa sindikatima, nego “kroji zakone” sa organizacijom NALED, Američkom privrednom komorom i sličnim asocijacijama.
Predsednik Unije poslodavaca Srbije Miloš Nenezić zamerio je što su u toku ove godine održane samo dve sednice SES-a i što se odluke tog tela ne sprovode, a čak ih ne poštuju ni resorni ministri i ministarstva.
Projekat “Osnaživanje socijalnog dijaloga u Republici Srbiji“ biće realizovan kroz radionice, panele i praktične obuke o važnosti pregovaranja, događaje i okrugle stolove, uz podršku partnera – Ministarstva za rad i zapošljavanje, sindikalnih organizacija i udruženja poslodavaca, Socijalno-ekonomskog saveta i Agencije za mirno rešavanje radnih sporova.
Priredio S. R.