Članovi sva tri sindikata u Belgiji demonstrirali su prošlog petka protiv planova štednje koje u pregovorima o svom konstituisanju priprema nova koaliciona vlast te zemlje
Radničke demonstracije u Briselu, u organizaciji tri najveća belgijska sindikata i uz podršku Evropske konfederacije sindikata, usledile su prošlog petka u toku pregovora o formiranju nove koalicione vlade koji traju od izbora održanih u junu. Ključna tačka pregovora o koalicionoj vladi je predlog socijalne reforme, koji uključuje politiku značajnih štednji kako bi se, navodno, smanjio javni dug i budžetski deficit.
Već je jasno da postoji namera da se smanje državna izdvajanja za javne usluge, socijalnu zaštitu i penzije, što bi pogodilo najveći broj građana, a posebno žene. Namera nove koalicione vlasti je i da se oslabe uslovi rada, smanje nadoknade za prekovremeni rad, onaj noćni i vikendom, i podigne PDV na osnovne proizvode.
Takve mere bi dodatno otežale živote belgijskih radnika, koji se, prema upozorenjima sindikata, ionako veoma teško bore sa krizom troškova života. Sindikati ukazuju i da nasuprot teškoćama zaposlenih i drugih građana, rastu profiti kompanija i dividende njihovih akcionara.
Štednja koja zabilazi bogate
Na poziv tri najveća sindikata u Belgiji, hiljade ljudi okupilo se ispred Palate pravde u Briselu gde su im se sa bine obraćali sindikalni predstavnici. Protest su zajedno organozovale sindikalne centrale FGTB (General Labour Federation of Belgium), CSC (Confederation of Christian Trade Unions) i CGSLB (General Confederation of Liberal Trade Unions of Belgium).
Govoreći na demonstracijama, generalna sekretarka EKS-a Ester Linč naglasila je da će “planirane mere štednje gurnuti ljude preko granice”, i da je štednja i u prošlosti nanosila ogromne štete i radnim ljudima i ekonomiji.
“Neki belgijski političari su očigledno zaboravili da je ovo doba godine namenjeno širenju dobre volje. Belgijski radnici se i ovog Božića bore sa krizom troškova života, a novu godinu će dočekati joše teže ako brutalna politika štednje postane stvarnost. Trebalo bi razmotriti stvarni uticaj troškova rada noću i vikendom i učiniti više kako bi se osiguralo da radnici dobiju platu koju zaslužuju, a ne da im smanje zasluženu platu za prekovremeni rad”, kazala je Ester Linč. Poručila je i da “oni koji prave ove planove treba da znaju da će se sindikati boriti protiv njih na svakom koraku”.
Prema izveštajima medija, svi sindikalni govornici isticali su protivljenje rezovima socijalnih prava. Demonstranti u zelenim, crvenim, narandžastim i plavim kaputima i beretkama u bojama njihovih sindikata uzvikivali su slogane protiv ekonomske politike. Okupljeni su nosili transparente: „Živela socijalna sigurnost“, „Stop poreskoj nepravdi“, „Poreski milioneri“…