Dana 01.10.2018.g. u Beogradu održan je okrugli sto predstavnika EUROMIL-a (Evropska organizacija vojnih udruženja) čiji je član Granski sindikat uprave, pravosuđa, odbrane i policije NEZAVISNOST, a koju je predstavljao predsednik Emanuel Džejkob i predstavnika sledećih sindikata:
– Mađarski vojni sindikat (ΗΟSZ) – Mađarska
– Nezavisni sindikat odbrane (NSO) – Makedonija
– Sindikat odbrane i Vojske Crne gore (SOiVCG) – Crna Gora
– ASNS
– Vojni sindikat Srbije
– SOS i
– Sindikat NEZAVISNOST – MO i VS
Kao i predstavnici Ministarstva odbrane
– pk Nikolić N., Načelnik pravne uprave i
– pp Gavrilović S.
Radni sastanak je počeo prezentacijom gospodina Emanuela Džejkoba koji je podsetio na stanje sindikata i asocijacija pripadnika vojske širom Evrope. Istakao je da trećina zemalja Evrope sistemski i zakonski ne dozvoljava bilo kakvo organizovanje asocijacija i sindikata u sistemu odbrane, druga trećina dozvoljava udruživanje na nivou asocijacija a samo trećina zakonski reguliše pravo na formiranje sindikata u sistemu odbrane. U tom smislu Republika Srbija spada u zemlje koje su na vreme prepoznale potrebu za ovakvim vidom udruživanja pripadnika vojske u borbi za ostvarivanje svojih prava. Gospodin Džejkob je istakao da je u prethodnom, ali da će se i u narednom periodu EUROMIL fokusirati na primeni programa „građanin u uniformi“ koji treba dokazati i pokazati vladama i društvima gde je vojni sindikalizam na niskim granama ili uopšte i ne postoji, da su vojnici zapravo građani koji zbog specifičnosti svog poziva ne smeju ostati uskraćeni i za osnovna ljudska prava, koja su često zanemarena ili su u drugom redu prioriteta u odnosu na prevashodni cilj vojnih sindikata koji se bore za socijalni status svojih članova.
Predstavnici sindikata koji deluju u MO i VS (pre svega VSS i NEZAVISNOST) su istakli da postoje pomaci ali da je inertnost poslodavca i dalje prisutna te da, i posle 7 godina od formiranja prvih sindikalnih udruženja, i dalje imamo situacije da su predstavnici sindikata pod mobingom a da se zakoni i pravilnici tumače u skladu sa trenutnim potrebama poslodavca. Takođe, dva pomenuta sindikata, koji neosporno pokazuju intezitet delovanja i aktivnosti, se slažu da su česta prepreka u ostvarivanju prava zaposlenih i ekonomski problemi koji su evidentni u Republici Srbiji, ali ističu da to nije razlog da se komunikacija između poslodavca i sindikata ne podigne na mnogo viši nivo, tj na nivo partnera u socijalnom dijalogu.
Predstavnici ministarstva odbrane su pozdravili ovakve skupove, kao način da se stavovi približe, a rešenja budu konstruktivnija. U tom smislu je neformalno i prihvaćen predlog VSS i NEZAVISNOST da se radna dokumenta moraju dostavljati predstavnicima svih sindikata pre nego što dobiju konačnu formu, kako bi sindikati mogli da daju svoje predloge, koji su najčešće dosta konstruktivniji od ponuđenih. Pukovnik Nikolić nam je potvrdio i da se očekuje zvanični dokument koji će dati preporuku da jedinice ali i RC MO, konačno izvrše isplatu solidarne pomoći za rođenje deteta retroaktivno od marta 2015. godine kao i da će tehnički sporazum koji će omogućiti sindikalnim predstavnicima lakši i nesmetani rad, uskoro biti i potpisan.
Kolege i gosti iz Mađarske, Makedonije i Crne Gore su upoznali prisutne sa stanjem i aktivnostima sindikalnih udruženja u matičnim zemljama i kao jedinstven zaključak naveli da im je prilično neobično ali i drago da vide više različitih sindikalnih udruženja na jednom mestu, koji se međusobno uvažavaju, razgovaraju i savetuju (sindikati koji deluju u MO i VS) jer je, nažalost, kod njih potpuno drugačije stanje a međusobna trvenja kao i sindikati koji imaju benefite kod poslodavca drastačno usporavaju napredak u borbi za ostvarivanje prava pripadnika odbrane u navedene tri zemlje.
Generalno, može se zaključiti da spadamo u zlatnu sredinu po načinu organizovanja, slobodi govora i odnosu sa poslodavcem kada su u pitanju vojni sindikati i asocijacije u Evropi ali, da i sami (sindikati) i poslodavac mogu naučiti mnogo toga na pozitivnim primerima iz Danske, Nemačke i zemalja Skandinavije, gde se, ni jedan zakon ne može doneti bez saglasnosti sindikata. Sindikat NEZAVISNOST je izneo i informacije po pitanju formiranja Komisije Narodne skupštine koja se bavi utvrđivanjem štetnih efekata posledica bombardovanja 1999 godine. O ovoj temi EUROMIL je još 2014 godine usvojio zaključke sa kojima je upoznao sve svoje članice kao i nadležne institucije EU. U njima je osuđana upotreba nekonvencionalne municije i posebno osiromašenog uranijuma čije su posledice nesagledive kako na prirodu tako i na osoblje angažovano u vojnim dejstvima na svim stranama.
Sindikat NEZAVISNOST MO i VS nastavlja svoju saradnju sa EUROMIL-om i njegovim članicma već na sledećem skupu ove organizacije koji je zakazan za 12.10.2018 god. u Budimpešti.