Reprezentativni sindikati u Srbiji, Nezavisnost posebno, godinama unazad konstatuju da je socijalni dijalog marginalizovan a da su neke od brojnih posledica donošenja novog Zakona o radu sve veća obespravljenost zaposlenih i rastuće nejednakosti.
Skup o socijalnom dijalogu i boravak generalnog sekretara Evropske konfederacije sindikata Luke Visentinija u Beogradu, bili su prilika da se u razgovoru sa premijerom Vučićem pokrenu brojna pitanja poput blokade kolektivnog pregovaranja u privatnom sektoru i teškog položaja zaposlenih i pritiska na sindikalne aktiviste u firmama čije su vlasnici strane korporacije.
Tražili smo i da se u okviru institucija kroz socijalni dijalog pokrenu ključna pitanja stabilnog privrednog razvoja koji bi bio praćen rastom zarada i smanjivanjem nejednakosti koje su dvostruko veće od onih u EU. Ponovljen je i predlog da se pristupi izradi socijalnog pakta o razvoju, pristojnom radu i zapošljavanju koji bi obavezivao i činio odgovornim sve njegove potpisnike i sprečio dubioze nastale u prethodnim decenijama..
Konstatovani su početni pozitivni privredni rezultati ali da je i dug put do pristojnog rada i života.
Očito da se realan život zaposlenih i građana Srbije, kao uostalom i ocene sindikata o stanju socijalnog dijaloga u Srbiji ne poklapaju sa njihovom retuširanom i ulepšanom slikom datom u saopštenju Vlade „o susretu Vučića sa predstavnicima sindikata“.
Loša beskonačnost življenja u paralelnim svetovima kao da se nastavlja.
1 komentar
Zoran Stamenković
Problemi, koji su konstatovani za strane poslodavce i privatni sektor, nisu razrešeni niti u preduzećima u državnom vlasništvu, što je zapanjujuće neshvatljiv odnos vlasti prema svojim građanima. Javne izjave o poboljšanju materijalnog statusa zaposlenih, od strane najviših zvaničnika države i istovremeno podržavanje sve nehumanijih i nezakonitih postupaka imenovanih poslodavaca u državnim preduzećima, ne mogu biti dobra osnova za uspešan dijalog Vlade i Sindikata. U državi Srbiji je prvo potrebno regulisati svest poslodavaca „da su zaposleni resurs u koji treba ulagati, a ne trošak koji treba smanjiti“.
„Uzmite mi moje ljude, a ostavite fabrike, one će zarasti u korov. Uzmite mi fabrike, ali mi ostavite moje ljude, napravićemo još veće, nove fabrike!“ Endrju Karnegi (1835-1919)