Savremeni svet mora da poveća napore za postizanje dostojanstvenog rada kao jednog od Ciljeva održivog razvoja UN tako što će obezbediti jednake plate za jednako vredan rad muškaraca i žena, poruke su Međunarodne koalicije za jednake plate sa nedavnog sastanka Grupe 20 u Brazilu
Međunarodnoj koaliciji za jednake plate, tokom sastanka Grupe 20 u Brazilu, pridružile su se Čile i Turska čime je na 27 povećan broj vlada koje su potpisale cilj o jednakim platama za žene i muškarce, objavila je Međunarodna organizacija rada (MOR) 14. avgusta na svom zvaničnom sajtu.
U izveštaju se navodi da su još dve zemlje, Španija i Japan, saglasne da pojačaju napore da uklone svoje nacionalne razlike u platama polova. Ukupno, Međunarodna koalicija za jednake plate (EPIC) trenutno ima 63 člana – predstavnike vlada, organizacija poslodavaca i radnika, međunarodnih tela, akademske zajednice i civilnog društva.
Sa nedavnog sastanka članova G20 (19 najrazvijenijih zemalja sveta i Evropska unija) održanog u Brazilu (ovogodišnji predsedavajući G20) poručeno je da su rodna ravnopravnost i promocija različitosti na radnom mestu ključni prioriteti. Inače, sastanak članova G20 održan je u okviru priprema predstojećeg 19. samita Grupe 20 koji će biti održan sredinom novembra u Rio de Žaneiru.
Protiv rodnih razlika u platama
Skup pod nazivom “Zajedno da zatvorimo rodnu razliku u platama SADA”, održan u gradu Fortaleza, uporedo sa glavnim sastankom G20, organizovao je EPIC u saradnji sa brazilskim Ministarstvom za rad i zapošljavanje. Cilj je bio da se ubrza napredak ka postizanju cilja Dostojanstvenog rada i ekonomskog rasta što je osmi među 17 Ciljeva održivog razvoja UN i istakne kako jednaka plata za rad jednake vrednosti jača sposobnost zemalja da ostvare druge globalne ciljeve, čime se smanjuju glad, siromaštvo i nejednakost. Podsećamo da su Ciljeve održivog razvoja, poznate i pod nazivom Globalni ciljevi, usvojile Ujedinjene nacije 2015, kao univerzalni poziv na zajedničku akciju u cilju iskorenjivanja siromaštva, zaštite planete i obezbeđivanja mira i prospreriteta za sve ljude – najkasnije do 2030.
Učesnici sastanka G20 u Brazilu razgovarali su o složenim izazovima koje predstavlja nejednakost u plaćanju rada muškaraca i žena, i razmijenili iskustva i najbolje prakse o uklanjanju rodnog jaza i promovisanju jednakosti u platama u svetu rada. Jedan od ključnih zaključaka je bio da su diskriminacija u platama, zasnovana na polnoj, etničkoj i rasnoj nejednakosti, zajedno sa nesrazmernom količinom neplaćenog kućnog rada žena i njihovom izloženošću nasilju i uznemiravanju na poslu, glavni faktori koji ometaju ravnopravan pristup žena tržištu rada.
Šefica sektora MOR-a za rod, ravnopravnost, različitost i inkluziju Čidi King moderirala je diskusiju koja je usledila posle uvodnih obraćanja brazilskog ministra rada i zapošljavanja Luisa Marinja i predstavnice brazilskog Ministarstva za žene Rozane Silve.
Moderatorka King je istakla da uprkos značajnom napretku u politikama i akcijama rodne ravnopravnosti, jednaka plata ostaje neuhvatljiva.
“Širom sveta, žene zarađuju manje od 80 centi u odnosu na svaki dolar koji zarade muškarci. Za žene sa decom, obojene žene, žene izbeglice i migrantice, žene sa invaliditetom, žene starosedelaca i mnoge druge, posebno one u neformalnoj ekonomiji, ta cifra je još niža. Upravo iz ovih razloga, mnoge zemlje su uvele nove zakone sa ciljem da se smanji jaz u platama u celini“, ukazala je Čidi King.
O Grupi 20
Silva je predstavila iskustvo Brazila u izradi nacrta Zakona o jednakim platama, kojim je, između ostalog, uspostavljena Radna grupa za unapređenje ravnopravnosti u platama i zapošljavanju. Ukazala je i na formiranje Međuministarske radne grupe pri brazilskoj vladi koja ima zadatak da izradi nacrt Nacionalne politike zaštite i koja radi uz tehničke smernice MOR-a.
U diskusiji su predstavnici Brazila, Kanade, Sjedinjenih Američkih Država, Međunarodne organizacije poslodavaca i Međunarodne konfederacije sindikata izneli svoja iskustva i izazove u smanjenju rodne nejednakosti u prihodima.
Zvaničnici vlada Čilea i Turske izrazili su posvećenost svojih zemalja pridruživanju EPIC-u, dok su Japan i Španija naveli konkretne mere koje će primeniti njihove zemlje kako bi smanjile nacionalni jaz u platama muškaraca i žena.
Zamenik generalnog direktora MOR-a Selesta Drejk, privremena predstavnica Brazila u telu UN Vomen Ana Karolina Kerino i zamenik generalnog sekretara OECD-a Jošiki Takeuči, govorili su na zatvaranju događaja o preostalim prilikama i izazovima u zalaganju za jednake plate.
“Imamo kolektivnu odgovornost da zatvorimo jaz u platama polova, da ga učinimo vidljivim, izmerimo, pronađemo inovativna i praktična rešenja za njegovo rešavanje i ubrzamo napredak ka cilju održivog razvoja 8.5“, naglasio je Drejk, iz uprave MOR-a.
Međunarodna koalicija za jednake plate
Međunarodnu koaliciju za jednake plate (EPIC) zajednički predvode Međunarodna organizacija rada (MOR), UN Vomen (telo Ujedinjenih nacija za osnaživanje žena) i Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
EPIC deluje na globalnom, regionalnom i nacionalnom nivou kako bi podržao vlade, poslodavce, radnike i njihove organizacije, privatni sektor, civilno društvo i akademsku zajednicu u preduzimanju konkretnih koraka za eliminisanje rodnog jaza u platama i postizanje jednakih plata. EPIC takođe pomaže u poboljšanju zakonodavstva, izgradnji kapaciteta i jačanju mehanizama za praćenje i sprovođenje. U skladu sa Agendom 2030, EPIC ima za cilj univerzalnu ratifikaciju Konvencije br. 100 MOR-a o jednakim naknadama iz 1951. godine i traži vidljive napore i rezultate vlada i privatnog sektora u sprovođenju inicijativa za jednake plate.
Priredio S. R.