Glavna pitanja na dnevnom redu sastanka Ženskog odbora PERK-a bila su: izveštaj o aktivnostima za 2017. godinu koji je predstavila Sabina Slegers, predsednica Ženskog odbora PERK-a, glavni izazovi i prioriteti u regionu PERK-a koje je predstavio Anton Leppik, izvršni sekretar PERK-a, diskusija i usvajanje Plana rada PERK Ženskog odbora za 2018. godinu, priprema za sastanak Izvršnog odbora PERK-a koji će se održati 6. Marta, diskusija o aktivnostima ITUK-a u pripremi za Kongres ITUK-a ove godine, podizanje svesti nacionalnih sindikata o glavnim evropskim politikama i pravnim instrumentima za delovanje na terenu, kako bi se suočili sa današnjim izazovom smanjenog položaja rodne ravnopravnosti u Evropi.
Trenutna situacija na tržištu rada i socijalnoj zaštiti širom Evrope je zabrinjavajuća jer su nedavne reforme nacionalnih vlasti dovele do rezultiranja smanjenja javnih sredstava i smanjenja socijalnog dijaloga. Nesigurnost i nesigurnost u radu proširuju rodne nejednakosti u društvu u celini: žene su i dalje plaćene manje nego muškarci, razlika između plata muškaraca i žena se nije smanjila poslednjih godina uprkos visokom nivou donetih odluka na političkom i ekonomskom nivou. Konstantovano je da i dalje, više nivoe uglavnom drže muškarci. „Stakleni plafoni“ zaustavljaju žene koje rade na radnoj hijerarhiji, „stakleni zidovi“ odvajaju žene na određene poslove, žene nisu dovoljno zastupljene na položajima odlučivanja u sindikatima. Konstantnost nasilja u porodici i nasilja na radnom mestu, ugrožene grupe, stereotipi o mlađoj generaciji i polu i dispariteti rodne nejednakosti u obrazovanju, žene migranti – imaju manje mogućnosti i resursa i suočavaju se sa višestrukom diskriminacijom, a pojavljuje se i činjenica da starijim ženama preti veći rizik od siromaštva.
Uprkos većim izazovima i poteškoćama sa kojima se ženske strukture suočavaju u svojim firmama i u mnogim organizacijama PERK-a, organizovan je veliki broj aktivnosti za izgradnju kapaciteta kampanje “Uračunajte nas“! Kampanju je potpisala većina organizacija u regionu. Nedavno je postignut dobar napredak u povećanju broja žena na najvišim rukovodećim pozicijama, tako da 30,3 % od izabranih lidera rukovode žene. To je rezultat reforme radne snage kao deo kampanje „ Uračunajte nas“! Kampanja je održana u Moldaviji i Gruziji. Diskusije o socijalnoj zaštiti i naknadama za decu vođene su u većini organizacija, reforme penzija i neformalna ekonomija u zemljama Centralne Azije. Programi za podizanje svesti i izgradnje kapaciteta za žene i muškarce o rodnoj ravnopravnosti razvijeni su u Moldaviji, Rusiji , i Gruziji sa akcentom na organizovanje mladih žena.
Posebna pažnja tokom sastanka data je na kampanjama ITUK-a i ETUK-a za 8. mart. Ženski komitet PERK odlučio je da se pridruži kampanji ITUK -a u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja na radnom mestu i da lobira na vlade za podršku ILO i kampanje ETUK o životnom balansu. Kampanju su članovima komisije predstavili Čidi King, direktorka Odeljenja za ravnopravnost ITUK-a i Montserrat Mir, konfederalna sekretar ETUK-a.
Jasminka Marić, predsednica Sekcije žena UGS NEZAVISNOST informisala je PERK Ženski Komitet da su UGS NEZAVISNOST promovisali ILO kampanju „STOP nasilju nad muškarcima i ženama na radnom mestu“ u Beogradu 9.i 10.septembra 2017.g. i kroz prezentaciju predstavila je sve aktivnosti koje su UGS NEZAVISNOSTI imali u periodu između dva sastanka PERK Komiteta žena ( februar 2017.- februar2018.). Sve aktivnosti UGS NEZAVISNOST su sa velikim respektom, pažnjom i podrškom prihvaćene.