Granski sindikat prehrane, ugostiteljstva, turizma, poljoprivrede, vodoprivrede i duvanske industrije “Nezavisnost” (GS PUT NEZAVISNOST) i Granski sindikat trgovine “Nezavsnost” je u saradnji i uz podršku UGS NEZAVISNOST 25. i 26. juna 2020. godine održao seminar na temu „Radna prava zaposlenih u trgovini“. U cilju razmene iskustava, osim rukovodstva i aktivista GS PUT NEZAVISNOST, GS TRGOVINE NEZAVISNOST i UGS NEZAVISNOST, seminaru su prisustvovali i učestvovali u radu i zaposleni u delatnosti tragovine.
Predsednik GS PUT NEZAVISNOST Dejan Titović je otvorio seminar i pozdravio učesnike. Govoreći o razlozima organizovanja ovog seminara – ukazao je na složenost i raširenost problema rada nedeljom, naglasivši da ćemo zastupati odgovoran, principijelan i argumentovan stav u zaštiti svih radnih prava koja se krše u ovoj delatnosti (radno vreme, pristojna zarada, uslovi rada i mere zaštite od covid 19 itd.). Povodom toga, naše sindikalne aktivnosti su usmerene u više pravaca: prema štampanim i elektronskim medijima, prema društvenim mrežama (kao što je Facebook grupa „Bar nedeljom budi kući“), prema članstvu u sindikalnim povereništvima, prema tripartitnim telima (Socijalno-ekonomski savet Rapublike Srbije) i naravno, prema nadležnim državnim institucijama – Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije.
Izvršna sekretarka UGS NEZAVISNOST Čedanka Andrić je detaljnije upoznala prisutne sa sadržinom pisma koje je UGS NEZAVISNOST uputilo resornom ministarstvu 05.06.2020. godine i kojim se predlaže dijalog – sastanak na kojem će ovo pitanje biti na dnevnom redu. Ovim dopisom se zahteva informacija o dosadašnjem rezultatu rada Radne grupe koju je formiralo minstarstvo sa zadatkom sagledavanja svih aspekata eventalne odluke o zabrani rada nedeljom. Kao član Evropske konfederacije sindikata i Međunarodne konfederacije sindikata, naš sindikat će se konsultovati sa sindikatima iz regiona, a i šire – u cilju razmene iskustava i jačanja kapaciteta za dijalog. Podsetila je da eventualna odluka o zabrani rada nedeljom podrazumeva proces izmene dva zakona: Zakona o radu i Zakona o trgovini.
Milojica Živković, zamenik predsednika GS PUT NEZAVISNOST je tokom video prezentacije izneo rezultate ankete koja je je istovremeno realizovana na dva nivoa: prvom – u povereništvima GS PUT NEZAVISNOST i GS TRGOVINE NEZAVISNOST i drugom – među pratiocima i prijateljima Facebook grupe „Bar nedeljom budi kući“, koju administrira kolega Ivica Kopunović i koja ima preko 37 hiljada članova.
- Na prvo pitanje u anketi: “Da li ste za zabranu rada nedeljom ?” – učesnici (njih 2350) u anketi su u 99% slučajeva odgovorili „Da“. Dakle, gotovo jednoglasno.
- Iz odgovora na drugo pitanje: „Da li ste za ugovaranje kolektivnim ugovorom (opštim aktom) uvećanog iznosa naknade za rad nedeljom, uz obavezu ograničavanja rada na jednu ili dve nedelje u toku meseca?“ je vidljiva nedovoljna zainteresovanost za ugovaranje rada nedeljom (615), što se može objasniti nedovoljnom informisanošću o sadržini i značaju kolektivnog pregovaranja, što je posledica slabog nivoa sindikalne organizovanosti.
- Na treće pitanje: „Navedite najčešće oblike kršenja radnih prava sa kojima se susrećete tokom rada?“ dostavljen je značajan broj odgovora koji se odnose na važne radno-pravne institute: raspored radnog vremena, preraspodela radnog vremena, korišćenje prava na godišnji odmor, rad praznikom (državnim i verskim), zloupotreba prekovremenog rada, obračun i isplata uvećane zarade (za prekovremeni rad, rad praznikom i neradnim danom), izmena ugovorenih uslova rada (raspoređivanje na druge poslove i u drugo mesto rada), nametanje prekomernih radnih zadataka (nedovoljan broj izvršilaca), zlostavljanje na radu (mobing) itd. Uz navođenje konkretnih primera o svemu je stručno komentarisala Dragica Mišljenović, viši svetnik za zakonodavno-pravna pitanja i kolektivno pregovaranje UGS NEZAVISNOST, ocenivši da spisak pobrojanih problema ilustruje sadašnji težak ekonomsko-socijalni položaj zaposlenih u Srbiji. Takođe, istaknuto je da stalni rad nedeljom proizvodi nesklad između porodičnog i profesionalnog života, što posebno pogađa žene koje, po nezvaničnim podacima, čine 60-70% od ukupnog broj zaposlenih u trgovini.
Na kraju seminara su sabrani, razmotreni i definisani sledeći :
Z A K L J U Č C I
- Uzimajući u obzir sadašnji, sveukupni položaj zaposlenih u delatnosti trgovine (ali i u drugim delatnostima uslužnog i industrijskog sektora) u kontekstu primene sadašnjeg zakonodavno-normativnog okvira kojim je uređen rad nedeljom – GS PUT NEZAVISNOST, GS TRGOVINE NEZAVISNOST, UGS NEZAVISNOST su inicirali dijalog o uvođenju zabrane rada nedeljom u trgovini.
- Osim analize primene postojećeg zakonskog rešenja, dijalog o ovom pitanju podrazumeva analizu ekonomskih efekata na poslovanje privrednih subjekata, uporedni pregled rešenja i prakse u okruženju, socijalno-psihološke efekte na sklad porodičnog i profesionalnog života (sa posebnim osvrtom na položaj žena), uticaj rada nedeljom na bezbednost i zdravlje na radu (posebno u kontekstu otežanih uslova rada u toku pandemije covid 19) i sl.
- U tom smislu zahtevamo da se naš sindikat uključi u rad Radne grupe o preipistivanju rada nedeljom u trgovini pri Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Republike Srbije.
- Takođe, smatramo opravdanim i iniciramo formiranje ad-hoc radne grupe pri Socijalno-ekonomskom savetu Republike Srbije.
- Na osnovu neposrednih saznanja od sindikalnih aktivista i zaposlenih (razgovori, ankete) ocenjujemo da je rad nedeljom “vrh ledenog brega” u moru kršenja drugih prava zaposlenih u trgovini: raspored radnog vremena, preraspodela radnog vremena, korišćenje prava na godišnji odmor, rad praznikom (državnim i verskim), zloupotreba prekovremenog rada, obračun i isplata uvećane zarade (za prekovremeni rad, rad praznikom i neradnim danom), izmena ugovorenih uslova rada (raspoređivanje na druge poslove i u drugo mesto rada), nametanje prekomernih radnih zadataka (nedovoljan broj izvršilaca i povećan obim posla), zlostavljanje na radu (mobing) itd.
- Zbog toga, pozivamo zaposlene u ovom sektoru da se učlane u naš sindikat, jer to je preduslova za borbeno organizovanje i put ka ostvarivanju dostojanstvenog rada i života. Istovremeno sa učlanjivanjem i mobilisanjem novog članastva sindikat NEZAVISNOST će pružiti besplatnu edukaciju, što je preduslov podizanja ukupne svesti o radnim i socijalnim pravima, kao i samopouzdanja u primeni metoda i sredstava sindikalne borbe (štrajk, protest itd.).
- U cilju unapređenja komunikacije na svim nivoima nalaže se svim poverenicima sindikata GS PUT NEZAVISNOST na intenzivnu komunikaciju sa zaposlenima u trgovini u sredini u kojoj žive i rade, u cilju mobilisanja/omasovljavanja sindikalnog članstva. Takođe, nalaže se da o svim slučajevima kršenja prava zaposlenih u trgovini obaveštavaju granski sindikat.
- Uzimajući u obzir sve što smo do sada zajednički preduzeli zahvaljujemo se kolegama i koleginicama, članovima Facebook grupe “Bar nedeljom budi kući” na dosadašnjem doprinosu i saradnji i pozivamo sve zainteresovane na naš sledeći skup – okrugli sto na ovu temu u Novom Sadu o kojem ćete blagovremeno biti obavešteni.