Vlada i drugi nadležni organi i institucije nisu reagovali povodom ukidanja katastarskih službi u najmanjim i nerazvijenim opštinama, a nije ih uznemirilo ni gomilanje nerešenih predmeta, kao ni zapošljavanje nedovoljno stručnih kadrova na izmišljenim radnim mestima u Republičkom geodetskom zavodu, ukazuju tri reprezentativna sindikata u toj državnoj ustanovi
Najnovija izmena Zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti kao i Zakona o izvršenju, predstavljaju nastavak kontinuiranog urušavanja Republičkog geodetskog zavoda i pravne sigurnosti građana Republike Srbije, napominju Jedinstvena organizacija sindikata, Sindikat “Nezavisnost” i Sindikat ASNS u RGZ-u u saopštgenju koje objavljujemo integralno.
“I pored toga što su prethodno doneti propisi trebali da omoguće olakšan rad RGZ-a i skraćenje procedura od podnošenja zahteva do njihovog rešavanja u zakonskim rokovima, poslednjih godina je zabeležen pad efikasnosti i gomilanja nerešenih predmeta. Ta činjenica je u potpunoj suprotnosti sa postavljenim ciljevima, strategijom razvoja RGZ-a i planovima rada ove institucije. I pored činjenice da je poslednjih godina primljen veliki broj novih službenika, da su doneti novi Pravilnici o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta rezultati rada su izostali.
Tri sindikata Republičkog geodetskog zavoda godinama ukazuju na pogrešne i pogubne odluke rukovodstva predvođenog direktorom Borkom Draškovićem. Odsustvo adekvatne reakcije nadležnih institucija na brojne dokaze o nestručnosti, nezakonitostima i bahatosti vrha RGZ-a dovelo je do stanja koje nikome ne odgovara. Osim onima koji za svoj nerad krive druge, a ne tako retko i imaginarne ‘interesne grupe’ kojima je cilj ‘urušavanje institucije i same države’. To se najočitije da primetiti nakon što je u junu 2022. godine u RGZ-u došlo do kolapsa, usled informatičke blokade. Ono što dodatno zabrinjava je podatak da tri suspendovana predsednika sindikata RGZ-a nisu u tome učestvovala i da su lažno optuženi od strane direktora Borka Draškovića. U tom kontekstu treba posmatrati i njihovu besmislenu suspenziju koja traje 15 meseci i koja se pretvorila u progon sindikata i pojedinaca uz blagoslov predstavnika Vlade RS, koja bezrezervno toleriše sve bahatosti vrha RGZ-a. Koji je krajnji cilj takvog odnosa i ponašanja?
Niko nadležan nije reagovao na proces ukidanja Službi za katastar nepokretnosti u najmanjim i nerazvijenim opštinama u našoj zemlji. Gašenje i ukidanje izvršilačkih radnih mesta u unutrašnjosti i prijem novih nedovoljno stručnih kadrova na izmišljenim radnim mestima u Beogradu u Sedištu RGZ-a takođe je proteklo uz podršku Vlade RS. Evidentno gomilanje nerešenih predmeta koje i sada iznosi preko 500.000 zahteva nije uznemirilo predstavnike Vlade RS. Kašnjenje u rešavanju podnetih zahteva značajno preko zakonski određenih rokova takođe nije zabrinulo Vladu RS. Od 2016. do danas promenjeno je nekoliko ministara građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u čijoj je nadležnosti nadzor nad radom RGZ-a. Ni jedan od ministara nije ni pokašao da radi svoj posao i utvrdi kakvo je realno stanje u ovoj instituciji. Stoga i ne čudi što se donose propisi koji nisu prošli ni elementarnu javnu raspravu i što će negativne posledice biti značajno veće od pozitivnih efekata zakonskih izmena i dopuna.
Posebno je zabrinjavajuće to što se zakonom građanima vlasnicima nepokretnosti onemogućava direktan kontakt sa katastrom i sve upućuje na elektronsko poslovanje. Otvaranje mogućnosti da se zahtevi građana dostavljaju preko advokatskih kancelarija i profesionalnih korisnika osim što je višestruko skuplje po građane nije prihvatljivo ni za same advokatske kancelarije. Pored ovoga valja pomenuti da je nedavno najavljeno i uključivanje Javnih izvršitelja u postupak verifikacije dokumenata podobnih za uknjižbu u katastru što ne postoji nigde u svetu. I po drugim kriterijumima katastar i RGZ funkcionišu kao nigde na svetu. Pohvale i slavopojke o napretku u oblasti digitalizacije i reformi uz uvođenje novih transparentnih procesa i procedura samo su vidljive direktoru RGZ-a i njegovim vd pomoćnicima.
Građani i drugi korisnici usluga RGZ-a svakodnevno se susreću sa neprijatnostima u kontaktu sa info centrom RGZ-a. Osim što je neophodno da dodatno plate usluge advokata ili geodetskih organizacija otvoreno je pitanje koliko su registrovani profesionalni korisnici tehnički i kadrovski osposobljeni da preuzmu poslove RGZ-a oko prijema i elektronske obrade predmeta. Vreme će pokazati preuranjenost i nesvrsishodnost donetih odluka i zakonskih izmena koje su uz sve i u suprotnosti sa Ustavom i Zakonom o upravnom postupku.”